Po burnem razpadu poslanske skupine SNS, so Sašo Peče, Boštjan Zagorac in Barbara Žgajner Tavš zdaj vse svoje sile usmerili v ustanavljanje društva Lipa, ki pa naj bi po prvotnih načrtih nekje do poletja preraslo tudi v novo politično stranko.
Formalno bo društvo Lipa ustanovljena konec prihodnjega tedna, ko bodo v DZ pripravili administrativno-tehnične pogoje za njeno delovanje ter se dogovorili o članstvu v delovnih telesih.
Nekdanji poslanci SNS so namreč v ponedeljek predsedniku DZ Francetu Cukjatiju posredovali izjave, da izstopajo iz poslanske skupine ter ustanavljajo novo. Da bi bili pogoji za ustanovitev izpolnjeni, je moral dopis o spremembi članstva v poslanski skupini Cukjatiju posredovati tudi vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič, kar je storil v torek.
V dopisu Jelinčič predsednika DZ obvešča, da so omenjeni poslanci izstopili iz poslanske skupine in tudi iz stranke ter da nimajo več pravice nastopati v njenem imenu ali zastopati njenih interesov. S tem dopisom so izpolnjeni vsi pogoji za ustanovitev nove poslanske skupine, ta pa bo formalno ustanovljena po seji kolegija predsednika DZ prihodnji petek. Do takrat se v državnem zboru urejajo administrativno-tehnični pogoji za delovanje nove poslanske skupine, ki jo bo vodil Peče.
Za Lipo pa stanje na terenu ni ravno vzpodbudno. Le v Mariboru in okolici lahko Peče računa, da bodo nekdanji člani SNS-a šli z njim, drugod po Sloveniji pa bodo verjetno ostali zvesti Jelinčiču. A ravno na štajerskem lahko Peče močno računa na pomoč župana Franca Kanglerja, pri katerem je Pečetov brat Rok podžupan. Mariborski župan Kangler je namreč povedal: ''Imam odnos z ljudmi, ne s stranko in ta odnos bo ostal še naprej tako dober, kot je bil doslej.''
Pri ustanovitvi nove poslanske skupine se sicer odpira tudi vprašanje članstva in funkcij v delovnih telesih. Jelinčič predlaga, da članstvo preostalih treh poslancev - poleg njega sta v poslanski skupini ostala še Srečko Prijatelj in Bogdan Barovič - ostane nespremenjeno, torej da ohranijo svoje funkcije in članstva v delovnih telesih. Enako si želijo tudi trije nekdanji poslanci SNS, pri čemer, kot je pojasnil Peče, ne pričakujejo težav.
Peče ostaja podpredsednik DZ
Ker je Sašo Peče tudi podpredsednik državnega zbora, se je zastavilo vprašanje, ali bo po izstopu iz poslanske skupine to funkcijo smel obdržati. Cukjati je že pojasnil, da Pečetu podpredsedniško mesto lahko ostane. Dodeljeno je bilo namreč njemu osebno, in ne poslanski skupini. Pečetu se zdi takšna interpretacija korektna, o morebitnem odstopu pa ne razmišlja.
Zaplesti pa se utegne pri imenu nove poslanske skupine. Nekdanji poslanci nacionalne stranke si namreč želijo skupino nepovezanih poslancev z imenom Lipa, kar pa po mnenju predsednika DZ ni mogoče, saj bi v tem primeru morali ustanoviti stranko z enakim imenom. Peče se s takšno interpretacijo ne strinja in meni, da je mogoče različno tolmačenje te poslovniške določbe. "Če bo prišlo do nasprotovanja, bo šlo zgolj za politično nagajanje," je prepričan.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.