Slovenski premier Miro Cerar je v posebnem intervjuju za POP TV govoril o njegovih izkušnjah z delovanjem slovenske politike. Dejal je, da ga je v treh letih od vstopa v slovensko politiko najbolj presenetila količina metanja polen pod noge. "Denimo, pri drugem tiru. Za Vilijem Kovačičem, ki je pobudnik referenduma, se odkrito skriva gospod Janez Janša s stranko SDS. Želi zaustaviti nek projekt, ki je za Slovenijo vitalnega pomena," je dejal. Kot je dodal, bo drugi tir omogočil, da bomo imeli še bolj zeleno državo, "saj bomo s cest umaknili en velik del tovora na vlake, na železnice".
"Zato ne morem verjet, kako lahko neka resna politična stranka, težko rečem celo to besedo resna, meče taka polena pod noge, tako nagaja in manipulira. Poglejte, samo primer bom povedal: SDS in ti njegovi sateliti, kot je gospod Kovačič – ki dejansko mora včasih stvari prebrati, ker ne ve, kako bi jih povedal, ker mu jih napišejo, očitno – trdijo, kako je trasa na nekem delu neprimerno izbrana. Ta trasa je bila izbrana točno v času vladavine gospoda Janeza Janše leta 2005," je spomnil predsednik vlade.
Omenil je tudi primer Magna. "Če bomo z drugim tirom zaposlili okoli 9000 ljudi, ko bo narejen, to bodo zelo pomembne zaposlitve, je z Magno zamišljeno v prvi fazi nekaj sto zaposlitev, po nekaj letih jih bo več kot 3000," je optimističen premier.
Na vprašanje, kako lahko vlada zagotovi, da drugi tir ne bo novi Teš 6, je Cerar odgovoril: "Na vse načine vlada, naši strokovnjaki, tudi sami gospodarstveniki pojasnjujejo, da je finančna konstrukcija dobro pripravljena." Premier zatrjuje, da je projekt zelo transparenten, kar naj bi po njegovem mnenju potrjevalo tudi zaupanje kar šestih držav, ki projekt podpirajo, pa tudi same Evropske unije, ki bo delno financirala projekt.
Janšo vidi kot škodljivega politika
Za (ne)sodelovanje z opozicijsko SDS Cerar našteva več razlogov. "Prvi je ta, da očitno SDS tej državi ne želi dobro, zaustavlja projekte, ki so za to državo pomembni za dobro ljudi," je dejal. Pri tem je omenil nesodelovanje SDS pri sprejemanju zakona o fiskalnem pravilu ali vpisovanju pravice do pitne vode v ustavo.
"SDS je stranka preteklosti. To je stranka, ki skuša v državljanih vzbujat strah. Strah pred tujci, strah pred domačimi dejavniki, strah pred drugim tirom, strah pred vsem, kar je za Slovenijo dobro," je bil oster Cerar. Kot pravi, želi SDS ustvariti konflikt s sosednjo državo celo na vojaški ravni. "Mislim, da je to popolnoma napačna retorika," pravi Cerar. Poudaril je, da je Slovenija varna država.
Če Hrvaška ne bo spoštovala arbitražne sodbe, sledi tožba?
Premier Cerar je zagotovil, da ''Hrvatom ne bomo popuščali''. Če arbitražne sodbe po 29. decembru ne bodo spoštovali ni izključena niti tožba, je dejal.
''Slovenija bo 29. decembra pripravljena na implementacijo. Če bo Hrvaška še naprej vztrajala pri tem, da bo ignorirala odločitev mednarodnega tribunala, bomo tudi mi uporabili vsa pravna in politična sredstva, da našo sosedo Hrvaško prepričamo v to, da mora spoštovati odločitev. Jaz verjamem, da bo tudi mednarodna skupnost morala prispevati svoje,'' je Cerar povedal v intervjuju.
Dodal je, da ''če bo Evropska unija ali pa katerakoli članica EU na to pozabila ali ignorirala, potem EU nima prihodnosti, ker če ne bomo spoštovali vladavine prava, bo ena država začela kršiti pravila, potem druga in tako ne bo šlo naprej''.
A tu je še ena fronta, ki jo ima Slovenija odprta s Hrvaško in mednarodno skupnostjo. Zadeva Teran, v kateri je Slovenija zaradi odločitve Evropske komisije, da Hrvaški dovoli izjemo pri uporabi imena, prav tako pripravljena na tožbo. Tokrat proti Evropski komisiji. In ta tožba ''ne bo in se ne sme maščevati Sloveniji'' pri uveljavljanju odločitve arbitražnega sodišča, je jasen premier Cerar.
''Mi moramo skrbeti za naše slovenske interese, za interese pridelovalca naših odločnih vin, kot je teran, in tukaj je bilo nujno, da smo na vladi sprejeli odločitev. Jaz sem odločno zastopal, da gremo v uporabo pravnih sredstev. Ampak, ko bo na koncu sprejeta sodna odločitev, jo bomo spoštovali. Takšna tožba nam ne sme škodovati, ne sme nam škodovati. Jaz sem prepričan, da če bo komisija v tem sporu izgubila, da bo tako ona kot seveda Hrvaška morala spoštovati to odločitev, tako da to je tisto, kar dela Evropo evropsko,'' je povedal.
Več o teh temah in tudi o drugih – o sodelovanju s stranko SDS, stranki SMC, predsedniških volitvah, zdravstveni reformi, drugem tiru in tudi o košarki – pa si poglejte v videoposnetku.
KOMENTARJI (2327)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.