Do napovedanega podpisa pogodbe, v kateri naj bi podrobneje dorekli postopek dobave operacijskih miz za pet slovenskih bolnišnic, kot ga je predlagala trzinska družba Medicoengineering, ne bo prišlo ne danes in ne v torek, so povedali v službi za stike z javnostmi ministrstva za zdravje. Pravniki ministrstva namreč s predstavniki Medicoengineeringa dogovor še usklajujejo.
Bručan o odstopu ne razmišlja
"O odstopu ne razmišljam," je za 24ur.com povedal minister za zdravje Andrej Bručan. "Operacijske mize se niso zgodile včeraj. Ta zgodba se vleče iz časov mojega predhodnika. Odgovorni smo toliko, da zakona, ki ga je sprejela prejšnja vlada, še nismo uspeli spremeniti." Bručan navaja, da je ob nastopu mandata zahteval takojšnjo spremembo zakona, vlada pa si je spremembo zakonodaje zastavila kot prioriteto.
Donacija, ki bi bila skladna z zakonodajo
Z ministrstva za zdravje so sporočili, da se njihove strokovne službe trenutno dogovarjajo o tehnični izvedbi donacije in vsebini pogodbe, s katero bi zagotovili "tak dogovor o donaciji, ki bo skladen z zakonodajo".
Sočasno na ministrstvu nadaljujejo postopek, ki je povezan z nedavno odločitvijo računskega sodišča o neustreznosti vseh treh ponudb z javnega razpisa. Tako naj bi na ministrstvu pripravljali dokumentacijo za postopek s pogajanji brez predhodne najave. "V primeru uspešnega dogovora o donaciji lahko ministrstvo postopek s pogajanji prekine," so še sporočili z ministrstva za zdravje.
Srečanje s predstavnicami Europe Donne zgolj informativno
Prokuristka družbe Medicoengineering Tanja Frantar je potrdila, da so sredi pogajanj in usklajevanj, zato o konkretnih datumih ni želela govoriti. Po njenih besedah pa bo več znanega v torek.
Glede srečanja s predstavnicami Slovenskega združenja za boj proti raku dojk Europa Donna je Frantarjeva dejala, da je šlo le za spoznavno srečanje in da se konkretno o možnosti, da bi Europa Donna vodila akcijo zbiranja sredstev za poplačilo operacijskih miz, ki bi jih Medicoengineering dobavil vnaprej, niso pogovarjali.
Da je šlo zgolj za informativno srečanje, je potrdila tudi predsednica združenja Mojca Senčar. "O želji predstavnikov Medicoengineeringa, da bi Europa Donna sodelovala pri zbiranju sredstev, smo izvedeli iz medijev, na sestanek pa tudi niso prinesli čisto nobenih predlogov, kako si predstavljajo to sodelovanje," je ob tem še pojasnila Senčarjeva.
Za danes sklicani upravni odbor združenja, na katerem so nameravali razpravljati o tej pobudi, so tako zaradi pomanjkanja kakršnih koli informacij odpovedali, saj članicam upravnega odbora in strokovnega sveta "niso imeli kaj ponuditi". "Mi namreč zagovarjamo transparenten način sodelovanja," je odločitev pojasnila Senčarjeva. V pogovoru so sicer predstavnike Medicoengineeringa razumeli, da naj bi jim podrobnejše predloge pogojev sodelovanja poslali do danes, je dejala Senčarjeva. Frantarjeva pa je danes dejala, da bodo pogovore z združenjem nadaljevali šele potem, ko bo podpisan dogovor z ministrstvom za zdravje.
Na vprašanje, kdaj bi bilo po njenih izkušnjah mogoče zbrati 500 milijonov tolarjev, kolikor naj bi po ocenah Medicoengineeringa stale mize, je Senčarjeva odvrnila, da so 80 milijonov tolarjev zbrali v enem letu. Na začetku je šlo počasneje, ko pa jih je začela javnost spoznavati, je zadeva stekla.
"Slovenci so pripravljeni dati, vendar želijo vedeti, kam ta denar gre in kako je uporabljen. Na žalost pa so si določene inštitucije v ne tako oddaljeni preteklosti umazale ime s sumljivimi postopki in to zagotovo ni dobro za humanitarne organizacije," je dejala Senčarjeva. Pojasnila je, da ravno zaradi tega v združenju Europa Donna zelo pazijo, da je njihovo poslovanje strogo transparentno in da ne bi izgubili zaupanja ljudi.
Drnovšek: Donacija bi lahko bila manipulacija
Predsednik države Janez Drnovšek je na spletni strani Gibanja za pravičnost in mir v minulih dneh objavil razmišljanje o pobudi trzinske družbe Medicoengineering za vnaprejšnjo dobavo operacijskih miz s predlogom za zbiranje donacij za njihovo kasnejše poplačilo. Če je to res, bi bila to manipulacija vseh manipulacij, razmišlja Drnovšek, ki še poudarja, da je treba počakati in videti, "kaj je res na stvari".
"Razveselil sem se, ko sem slišal, da bo podjetje Medicoengineering darovalo operacijske mize in da bo tako pozitivno zaključena nesrečna zgodba z razpisi in manipulacijami na račun bolnikov in davkoplačevalcev," svoja razmišljanja začne Drnovšek.
"Vendar, kaj slišim? Da Medico Inženiring ni čisto zares podaril miz. Da zdaj išče druge donatorje, ki bodo zbrali potrebna sredstva za mize. In da lobirajo predvsem pri podjetjih v državni lasti," navaja predsednik države, ki ugotavlja, da torej "v resnici ne bi daroval miz, temveč bi jih prodal za denar, ki bi ga zbrale državne firme, torej posredno davkoplačevalski denar?!". Ob tem pa dodaja, da je treba še malo počakati, se ne prenagliti, in videti, "kaj je res na stvari".
LDS o 'kosmatih dušah' in reševanju ministra Bručana
"Donatorji naj še naprej sodelujejo pri nabavi medicinske opreme, vendar naj ne kupujejo dragih avtomobilov dobaviteljem operacijskih miz," je na novinarski konferenci povedal predsednik LDS Jelko Kacin. Vsaka miza iz "domnevne donacije" je po Kacinovih navedbah vredna pet avtomobilov srednjega razreda, "medtem ko je na primer v Avstriji vrednost iste mize primerljiva s tremi avtomobili srednjega razreda".
Opozoril je tudi, da bi lahko z denarjem za eno operacijsko mizo "kupili tri avtomatske železniške zapornice, kot jih zahtevajo prebivalci Depale vasi za zavarovanje prehodov čez železniško progo". Denar za operacijske mize je v državni blagajni na voljo, problem je le, da na ministrstvu ne znajo speljati postopka javnega naročila tako, da ne bi prišlo do pritožb, je ocenila poslanka LDS Cveta Zalokar Oražem.
Kacin in Zalokar Oražmova menita, da je edina ustrezna rešitev v nastali situaciji ta, da bi minister za zdravje Andrej Bručan "takoj začel postopek pogajanj za nakup operacijskih miz in tako za najboljše mize izpogajal čim nižjo ceno". Ta "čudežna rešitev", kot Zalokar Oražmova označuje ponudbo trzinskega Medicoengineeringa, "je premišljen manever, katerega cilj je rešiti ministra Bručana, ki je zavozil celoten postopek," je prepričana poslanka.
Poslanka LDS je izjavila tudi, da naj bi imela "vodilna v Medicoengineeringu Tanja Frantar in Igor Zabret kosmato dušo še iz časa nakupa operacijskih miz v Kliničnem centru". V tem postopku naj bi se prav tako pritožili že 16 krat, "s čemer so zelo zaslužni za zavlačevanje postopka", je še dejala Zalokar Oražmova. Vprašala se je tudi, iz katerih sredstev bo ta družba plačala operacijske mize, če ne bodo zbrali dovolj sredstev z donacijami, glede na to, da naj bi bila še januarja pred stečajem.
Se obeta odstop Bručana?
Glede možnosti interpelacije zoper Bručana pa je Kacin ocenil, da se je nakopičilo že toliko nepravilnosti, da "noben način preverjanja ni nemogoč", da pa jim morda ne bo potrebno poseči po tem sredstvu in bo "minister že sam odstopil iz zdravstvenih razlogov". Zalokar Oražmova pa je ob tem izrazila upanje, da se bo minister ob pomanjkljivih informacijah v ponudbi Medicoengineeringa le odločil in začel postopek pogajanj, kot je v svojem sklepu svetovala že državna revizijska komisija.
Če bo minister šel v pogajanja in dosegel nižjo ceno od sedaj ponujene, naj bi se "pokazalo tudi, za koliko je bilo dejansko preplačanih 38 operacijskih miz, ki so jih kupili v Kliničnem centru". Tako pa bi po mnenju LDS-ovih politikov zaprli še eno nerazčiščeno zgodbo.
Spremenjen zakon v nekaj tednih
Zakon o javnih naročilih naj bi bil v nekaj tednih v celoti spremenjen in pripravljen za obravnavo v državnem zboru, vlada pa predlaga spremembo zakona o reviziji postopkov javnega naročanja po hitrem postopku. "V primeru neposredne nevarnosti za življenje ali zdravje ljudi vloženi zahtevek za revizijo tako ne bo zadržal postopka javnega naročila," je še povedal Bručan. Po novem naj bi o nadaljevanju postopka javnega naročila - kljub zahtevku za revizijo - odločala vlada, če bo to predlagal naročnika javnega razpisa.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.