Slovenija

Primorje: Zadeve urejamo

Ajdovščina/Ljubljana, 22. 04. 2011 14.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vozniki tovornih vozil in strojniki, ki za družbo Primorje opravljajo storitve z mehanizacijo, že nekaj mesecev ne prejemajo plačila. Po grožnji, da bodo ustavili delo na gradbiščih, so odgovorni zatrdili: "Zadeve urejamo."

Primorje se zaradi težkega stanja v gradbeništvu trudi za svoj obstanek.
Primorje se zaradi težkega stanja v gradbeništvu trudi za svoj obstanek. FOTO: POP TV

Vozniki tovornih vozil in strojniki, ki za družbo Primorje opravljajo storitve z mehanizacijo, že nekaj mesecev ne prejemajo plačila. Kljub temu da izpolnjujejo vse pogodbene obveznosti, ne morejo vzpostaviti kontakta s podjetjem. Na ta način ostajajo brez informacij o svoji usodi, je opozoril njihov pooblaščenec Karl Filipčič.

"Navkljub grobim kršitvam veljavne pogodbe s strani Primorja se uprava podjetja ne čuti dolžna vzpostaviti primernega dialoga, da bi lahko v dogovoru pristopili k reševanju nastalih težav," je v sporočilu za javnost sporočil Filipčič.

Dodal je, da je očitno, da se Primorje zaradi težkega stanja v gradbeništvu trudi za svoj obstanek. Upravljavci s stroji in tovornimi vozili po njegovih besedah to razumejo in so naklonjeni podjetju, "vendar so zaradi neplačil in s tem nastale slabe denarne situacije potisnjeni v položaj, da ne bodo mogli več opravljati dogovorjenega dela".

Če do reševanja nastalih težav ne bo prišlo, bodo upravljavci s stroji in tovornimi vozili prisiljeni ustaviti delo na več gradbiščih po Sloveniji, je zapisal Filipčič. V imenu vseh prizadetih je zato upravo Primorja pozval, naj nemudoma pristopi k reševanju pogodbenih obveznosti.

V Primorju so priznali, da zaradi zaostrenih gospodarskih razmer nekatere obveznosti poravnavajo z zamudo. "Primere obravnavamo individualno in jih rešujemo v medsebojnem dogovarjanju. Tudi v navedenem primeru smo v kontaktu s posameznimi vozniki tovornih vozil ter strojniki in zadeve urejamo," so zapisali v sporočilu za javnost.

Ajdovsko podjetje Primorje deli težave slovenskih gradbenih podjetij, vendar pa mu – za zdaj – ni bilo treba razglasiti insolventnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bbrihtn
02. 05. 2011 13.28
to državo prow boli za vse razen za svoje riti zgleda da jim je cilj imetu še 2500 ljudi več na zavodu!?!? Aja pa še to kvatepabriga si sto posto z gorenske pa nevem kake odseke ti misliš ampak vseeno si en velik kr...... viadukt bo končen letos konec poletja
kratko in jasno
23. 04. 2011 07.55
že nekaj časa se šušlja, da PRIMORJE pripravlja prisilno poravnavo ! insolvetni pa so že več kot eno leto, samo niso še javno priznali !
motorist@gmail.com
22. 04. 2011 23.27
"Primere obravnavamo individualno in jih rešujemo v medsebojnem dogovarjanju. Tudi v navedenem primeru smo v kontaktu s posameznimi vozniki tovornih vozil ter strojniki in zadeve urejamo," so zapisali v sporočilu za javnost. To je čista laž, saj se vodilni v enoti mehanizacija in v finančnem sektorju, sploh ne odzivajo na telefonske klice upravljalcev njihove mehanizacije. Če pa ima slučajno kdo izmed njih srečo in vzpostavi telefonsko zvezo, pa so vodilni polni nekih obljub, ki se kasneje izkažejo za čisto laž. Še več, zaposlene za določen čas po preteku njihove pogodbe dobesedno mečejo na cesto in na njihovo delovno mesto zapolujejo večinoma tujce ali jim ponudijo da se samozaposlijo in jih kot sp zaposlijo na istem delovnem mestu po izjemno nizki ceni njihovih storitev. Potem pa pri izplačilih zamujajo več mesecev, čeprav imajo v pogodbah rok plačila 30 dni. Neto plača sp. delavca, ki opravlja z njihovo mehanizacijo pa je enaka redno zaposlenemu delavcu v podjetju, ki opravlja enako delo, z razliko, da sp. delavec svoje plače ne dobi tudi po štiri mesece in več. Tudi v tem primeru se vidi gniloba podjetja PRIMORJE D.D., katerega generalni direktor po objavljenih podatkih v za gradbeništvo zelo težkih časih prjema več kot 1000 evrov dohodka, vsak dan v mesecu.
IZVAJALEC
22. 04. 2011 19.08
Kaj pa ostali izvajalci ki imajo zaposlene in ne izplačujejo plače zaradi GROMOZANSKIH TERJATEV DO PRIMORJA. To ne zanima nikogar. Primorje je v hujši situaciji kot SCT in Vegrad skupaj a glede na to da je predsednik vlade njihov sosed so verjetno v propadanju "insolventnosti" do sedaj imeli privilegije. Isti šmorn je Primorje v primerjavi z ostalimi propadlimi "giganti". Do sedaj so živeli na račun neplačil, izkoriščanja malih podjetnikov z nesramno VSILJENIMI cenami storitev ki so jih za njih opravili, čeprav je tudi druga stran prostovoljno pristala na to kar pomeni da so tudi izvajalci sami krivi ker so se pustili in take je treba po domače tudi
upornik18
22. 04. 2011 15.38
koga briga za gradbena podjetja,itak so požrešni ku nev em kaj.
kvapatebriga
22. 04. 2011 15.03
Samo se tale viadukt naj spackajo. Lahko bi bil ze koncan ce nebi namesto na viaduktu delali na odcepih za Kahlna Ehjavca!