Slovenija

'Če bomo čez pet let še vedno reševali Balkan, ne bomo akterji'

Bled, 31. 08. 2022 07.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nicol Vujović
Komentarji
48

Da je širitev Evropske unije na Zahodni Balkan nujna in zaželena, še posebej v trenutni situaciji, ko spremembe v geopolitičnih odnosih narekujejo novo globalno politično arhitekturo, smo na letošnjem BSF slišali večkrat. A države tega dela Evrope, ki želijo v EU, že dolgo čakajo pred vrati, čeprav se – tudi v luči ruskega napada na Ukrajino – poudarja nujnost, da Evropa strne vrste, to pa brez držav Zahodnega Balkana ni mogoče. A na čigavi strani je žoga – na strani držav ali EU?

Prav to odlašanje s konkretnimi koraki stopnjuje nezaupanje do EU, ki se širi v regiji. Dolgotrajnost procesa in določena mera dvoma v dejansko pripravljenost EU na širitev sta bili tako izpostavljeni tudi na letošnjem BSF, kjer so se med drugim spraševali – kdo je pripravljen vstopiti v Evropsko unijo in biti njen polnovredni član?

Začeti z bolj konkretnimi koraki na obeh straneh je sicer nujno, sicer bo vse skupaj zamujena priložnost za vse vpletene, saj se čas izteka.
"Ekonomske priložnosti so na Zahodnem Balkanu ogromne, vendar se cel svet nagiba predvsem k ekonomski krizi," je ocenil Gabriel Escobar, namestnik pomočnika sekretarja iz urada za evropske in evrazijske zadeve. Po njegovem se iz tega lahko naučimo več lekcij. Ocenil je, da ni alternative za evropsko integracijo in za proces širitve, vendar pa ne potrebujemo dveh vzporednih širitev oz. Balkana dveh hitrosti. Lahko bi sicer proces poenostavili, vendar bi to terjalo veliko dela, saj je bilo v državah Zahodnega Balkana storjenih tudi veliko napak. V BiH je po njegovem vsem trem glavnim strankam pri domači nalogi, povezani z EU, spodletelo.

Pogovor na temo EU in Zahodni Balkan: Kdo je pripravljen?
Pogovor na temo EU in Zahodni Balkan: Kdo je pripravljen? FOTO: BSF

Da bo potrebnega še veliko dela, da bi bile države na Zahodnem Balkanu popolnoma pripravljene na vstop v Evropsko unijo, je ocenil tudi visoki predstavnik za Bosno in Hercegovino Christian Schmidt, ki želi videti spremembe v politični kulturi. Po njegovi oceni BiH ne potrebuje novega daytonskega sporazuma, saj morajo ljudje tam sami prevzeti pobudo, odločiti se morajo, kaj želijo, pri tem pa je potrebno spremljati njihove želje in jim pomagati. Opozoril je tudi, da v BiH loči med političnimi strankami, ki imajo oblast, in tistimi, ki želijo v EU.

Ni pa vprašanje samo, ali so države Zahodnega Balkana pripravljene na vstop v Evropsko unijo, temveč tudi obratno. Ali je EU pripravljena na sprejem teh držav? Kosovska zunanja ministrica Donika Gervalla Schwarz se sprašuje, ali se je EU pripravljena boriti za evropske vrednote. Države Zahodnega Balkana namreč EU ne vidijo kot tehnične ali geografske unije, ampak kot povezavo z vrednotami. Vladavina prava, transparentnost, demokracija, človekove pravice, pravice manjšin so vrednote, h katerim bi morala EU stremeti, meni Schwarzova.

Situacije glede članstva v državah Zahodnega Balkana se bistveno razlikujejo med sabo. Bosna in Hercegovina se počuti ogroženo, ker se v njeno politiko vpletajo sosednje države, diskriminacija v državi je visoka, EU pa meni, da BiH ne izpolnjuje vseh zahtev za morebitno članstvo. Ob tem se ministrica za zunanje zadeve Bosne in Hercegovine Bisera Turković sprašuje, ali Ukrajina in Moldavija izpolnjujeta vse zahteve in ali si Evropska unija resnično sploh želi pomagati BiH. Ocenila je, da se ob ukrajinski vojni, gospodarski in prehranski krizi možnosti BiH, da bi dobila status kandidatke, zmanjšujejo. To pa vpliva na ljudi, ki so utrujeni od dolgotrajnega procesa pridruževanja, zato povezavi vse bolj očitajo politične igre.

Bisera Turković, ministrica za zunanje zadeve Bosne in Hercegovine
Bisera Turković, ministrica za zunanje zadeve Bosne in Hercegovine FOTO: BSF

Da je EU z julijskim začetkom pogajanj o članstvu s Severno Makedonijo v zadnjem trenutku ohranila verodostojnost, je opozoril zunanji minister Severne Makedonije Bujar Osmani. Je pa spomnil na pogoje, ki jih je morala izpolniti njegova država, in prav tukaj se skriva odgovor na vprašanje, kdo je pripravljen. Svojo državo je izpostavil kot idealno kandidatko, s svojo unikatno multietnično demokracijo. Severna Makedonija je v konstantnem dialogu kot kandidatka za članstvo, ob tem pa naj ne bi izgubila svojih državnih vrednot, kot sta jezik in zgodovina. "Pomika se naprej in bo dosegla članstvo," je prepričan Osmani.

Tudi Ranko Krivokapić, minister za zunanje zadeve Črne gore, je prepričan, da je Črna gora več kot pripravljena, da se pridruži EU. Se je pa vprašal, koliko procesov širitve v regiji obstaja. Čeprav je med državami veliko razlik, ki so se globoko ukoreninile v zavest narodov, naj bi bilo tudi veliko podobnosti. Ocenil je, da si države želijo članstva, vendar tudi pod svojimi pogoji.

Miroslav Lajčak, posebni odposlanec EU za dialog med Beogradom in Prištino, meni, da je EU pripravljena na te države in na širitev EU bolj kot kdajkoli prej. Države je opomnil, da vedo, kaj se od njih pričakuje, da bodo imele svojo priložnost, zato naj se pripravijo. Hkrati je poudaril, da mora EU videti tudi normalizacijo odnosov v dialogu Beograda in Prištine.

Miroslav Lajčak, posebni odposlanec EU za dialog med Beogradom in Prištino
Miroslav Lajčak, posebni odposlanec EU za dialog med Beogradom in Prištino FOTO: BSF

Zoran Nechev, vodja centra za evropske integracije inštituta za demokracijo, pa meni, da ni jasno, kdo mora biti pripravljen – EU ali Zahodni Balkan. Tudi on je poudaril, da so ljudje izgubili upanje v EU in postali skeptični glede vstopa. Ocenil je, da je potrebna nova strategija za integracijo držav Zahodnega Balkana.

Ideja nove strategije na forumu ni imela širše podpore. Escobar in Schmidt sta prepričana, da je potrebno nadaljevati s strategijo, ki se je do sedaj kazala kot uspešna. Schwarzova pa je prepričana, da morata biti EU in regija skupaj pripravljeni implementirati to strategijo. Lajčak je predlagal, da bi se uvedlo progresivno članstvo, ki je bolj preprost in inovativen pristop k problemu. Progresivno članstvo bi pomenilo, da države, ki so kandidatke, vendar ne še polne članice, vseeno postanejo bolj vpletene v procese EU. Čeprav ne bi imele pravice glasovanja in pravice do veta, bi se na tak način vseeno bolje integrirale v EU – posledično bi jim bilo lažje, ko bi enkrat postale polne članice. "Ruska agresija na Ukrajino je marsikaj spremenila in vprašanje je, kakšen red bo veljal čez pet let," opozarja Lajčak. "Za EU je pomembno, da bo eden od akterjev, ki bodo oblikovali ta red, če pa se bomo čez pet let še naprej ukvarjali z reševanjem Balkana, potem pa ne bomo geopolitični akterji."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (48)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flinder
31. 08. 2022 17.29
Balkana sicer ne poznam kaj dobro . Ampak to kar sem videl letos na Hrvaškem in lansko leto v Bosni in Srbiji nikakor ne sodi v Evropo.Enostavno že na prvi videz ne!
bkaval
31. 08. 2022 14.45
+1
naj ostanejo tam kjer so.
mali.mato
31. 08. 2022 13.20
+1
BSF je bil bleda senca lanskega. Brez Udeležbe jedrne EU.
mali.mato
31. 08. 2022 13.19
+1
Kdo je pa Musarjevo povabil? In to celo na delovno kosilo!
pekoči paradižnik
31. 08. 2022 12.35
+0
Všeč mi je logotip Blejskega foruma, ker v njem ni simbolov iz sds-ovskih logotipov. Tega oblikovalca pa gotovo ni izbral urbanija, tako kot za evropsko predsedovanje.
zlati70
31. 08. 2022 12.28
+0
Dr. Miha Pogačnik: “Nastop Roberta Goloba na BSF kaže, da gre verjetno za kombinacijo, da so ga v politiko “zbrcali” strici in da o pomenu politike nima pojma”“Zaključek panela, ki nam ne more biti v ponos,” je nastop predsednika vlade na letošnjem Blejskem strateškem forumu ocenil poslanec SDS Andrej Hoivik. Njegova izjava se nanaša na besede Roberta Goloba, ki je dobil vprašanje kaj ga je najbolj presenetilo ob prehodu iz zasebnega sektorja v politiko. Odgovor, ki ga je podal predsednik vlade Sloveniji ni bil ravno v ponos? Robert Golob je na omenjeno vprašanje odgovoril “Ne naredite tega”. Zanimivo bi ob tem bilo videti ali mu je že žal za takšno odločitev? Na drugi strani je dr. Miha Pogačnik do takšnega nastopa podal bistveno bolj “močno kritiko: “Tu gre po mojem verjetno za kombinacijo tega, da so dr. Goloba v politiko “zbrcali” strici in tega, da o vlogi in pomenu politike, kot kaže, nima pojma. Njegova ekscelenca PV Albanije gospod Edi Rama ga je lepo podučil o drugem segmentu. Popolna blamaža PV države gostiteljice…”
gas-112
31. 08. 2022 11.34
+1
sramota svetu ste, morali bi vam prepovedati vstop v slovenijo in zapleniti vse premoženje, potem pa za nedoločen čas zapreti na goli otok
slohren
31. 08. 2022 11.02
+2
Tud zdaj nimate več besede, skup z Američani nima več Evropa dol kaj iskat, je Putin razložil situacijo.
livethemoment
31. 08. 2022 10.59
+3
Kdaj se bodo ti pacienti nehali iti osvajalskih podvigov?
zoran pušenjak
31. 08. 2022 10.46
+5
Saj na tem forumu ni bilo nobenega pomembnega politika v Evropi
scipio
31. 08. 2022 10.40
+3
Preden bodo te revne balkanske mestne državice pripuščene v EU, se bo zgodila še kakšna lizbonska pogodba 2 ali lizbonska pogodba 3, s katero si bodo veliki in/ali bogati v EU formalnopravno in absolutno zagotovili več glasov in vpliva pri odločanju o skupnih zadevah. Kar je (z njihovega vidika) povsem logično, saj se ve, kdo hoče vedriti pri kom in zakaj, le da še ni čisto jasno, katere svoje navade bo novi prišlek v družina moral opustiti, preden bo "enakopravno" pripuščen...
bohinj je zakon
31. 08. 2022 10.30
+4
Zbrani lažejo. Če bi res hoteli - bi te države Balkana že jutri bile v Evropi. Toda kalkulirajo, izsiljujejo, gledajo svoje koristi, želijo tem državam vsiliti kar njim ekonomsko odgovarja.......
Kozorog123
31. 08. 2022 10.19
+5
Ne se sekirat, kaj bo čez pet let... Če bo prišlo do kakšne vojne... Ne bo več ne Bosne, EU, Amerike,... No se sekirat za šeritev EU...
komarec
31. 08. 2022 10.12
+9
Tonči je včeraj na TV opravičeval vojno v Iraku češ da so se tam dogajali zločini in je bilo nujno posredovanje, uvedli tam tudi demokracijo. Ja no sedaj pa res tam vse štima.
dule100
31. 08. 2022 10.09
+1
Reševali boste samo še Balkan! Ker drugi na BSF pod vašo vlado ne bodo hodili!
komarec
31. 08. 2022 10.13
+1
marker1
31. 08. 2022 10.47
-2
Na lanskem BSF je bilo prisotnih nekajkrat več predsednikov držav in vlad iz jedrne Evrope. Imeli smo dobrega premierja. Letos jih ni bilo, bilo pa jih je več iz držav Balkana. Zdaj pa imamo slabega premierja.
Mavrični sij
31. 08. 2022 10.07
+7
Tony Blair, najprej premier UK zdej pa varnostni svetovalec v ZDA. Taki nam vladajo!
Rezervni Kristus
31. 08. 2022 10.01
+7
"Evropske vrednote"...Človek ne more verjeti,kakšna jajca nam prodajajo ti kriminalci...A res kdo še naseda tem sluzastim parolam?
MiciMici17
31. 08. 2022 09.59
+1
Če so po bog ve kaki logiki pred leti vzeli v EU Romune in Bolgare, potem res ne vem, zakaj so izvzeli naše južne brate.. če kdaj, bi ravno zdaj morala biti Evropa zelo enotna in močna!
ms1966
31. 08. 2022 10.32
+2
Sponzor Romunije je bila takrat Francija, Bolgarije pa Nemčija, zato sta tako hitro bili sprejeti v EU. Obe sta pač na pol koloniji, njihovo prebivalstvo pa se masovno izseljuje.
Skadi
31. 08. 2022 09.58
+2
Najbolj zgrešena investicija - plačevanje teh mešalcev megle.
scipio
31. 08. 2022 09.55
+1
Kdo je pripravljen? Tale širitev EU mi izgleda približno tako kot bi v najboljši razred gimnazijcev na bežigrajski gimnaziji hoteli na silo vključiti pet ali šest polpismenih pretepačev, pripeljanih iz neke periferne poboljševalnice. Pri čemer pa bi njihova žlahta očitala bežigrajskemu ravnatelju, da tip ne ve, kaj je dobra šola...