Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič je včeraj odkrito dejal, da v javnem sektorju, potem ko so plače že znižali, ostaja le še tista druga možnost – odpuščanje. Ob tem je Pličanič dejal , da je javnofinančna situacija v Sloveniji slabša, kot je bila spomladi, bremena krize pa da se morajo pravično razporediti med zasebni in javni sektor. "Zasebni sektor svoja bremena že dolgo nosi, javni pa ne," je povedal Pličanič.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj pravi, da se trditve, da se javni sektor za izhod iz krize še ni žrtvoval, ponavljajo vsakič znova. "Tu gre za neko amnezijo, ki seveda pri javnih uslužbencih vzbuja izrazit revolt," je povedal Štrukelj. "Kot da vsa dejanja, ki jih zavestno delamo in z njimi prispevamo k temu, da bi nam bilo vsem skupaj bolje, nič ne pomenijo," je dejal Štrukelj in dodal, da si s svojimi izjavami minister ni naredil dobre usluge pri izhodiščih.
Napovedi odpuščanj Štrukelj ne razume, saj opozarja, da odpuščanje na kratek rok državi ničesar ne prinese. Kot je dejal Štrukelj, je po prvem letu strošek zaradi odpravnin in podobnih obveznosti enak, kot če bi delavce imeli na plačah. "Če gre tukaj za neko kritično, dramatično situacijo, potem je odpuščanje na kratek rok ne rešuje," je povedal.
Prav tako pa po Štrukljevih besedah vodilni nimajo odgovora, kako bodo zagotovili kakovost javnih storitev po teh odpuščanjih. "Glede na to, da je v Sloveniji javni sektor pod povprečjem v deležu zaposlenih, če jih primerjamo z drugimi evropskimi državami," je povedal.
Štrukelj: To ni način, da državo popeljemo iz krize
V Konfederaciji niso pripravljeni pristati na odpuščanja, ker za to ne vidijo absolutno nobenega resnega argumenta. "Če pa vlada nima nobene druge ideje ali rešitve, razen tega, kar počne zadnje pol leta, to je, da bi zniževala plače in odpuščala, potem je to resen problem, ki ga imamo s to vlado vsi državljani," je povedal Štrukelj. Dejal je, da vlada ne more zgolj groziti, žugati in strašiti ljudi, da bodo odpuščeni in da jim bo znižala plače, pri tem pa ne imeti nobenih drugih rešitev. Tako po Štrukljevem mnenju vlada države ne more pripeljati iz krize. "Ta politika zgolj poglablja ta krč, to nelagodje, ki v Sloveniji dobiva domovinsko pravico in na nek način sili v neke nekontrolirane konflikte, ki bi po vsem skupaj lahko bili najbolj škodljivi," je povedal.
Postavili se bodo na obrambne linije
Štrukelj sicer pravi, da ni tak, da bi vsakič, ko vstane z levo nogo, grozil s stavko. A tako za Sviz kot za Konfederacijo je značilno, da ko spregovorita o stavki, jo tudi izpeljeta, je povedal Štrukelj. "Če bo oblast začela odpuščati, bomo vso energijo vložili v to, da bomo branili delovna mesta," je dejal. To pomeni, da se ne bodo pogovarjali ne o pokojninski reformi, ne o reformi trga dela in tudi ne o drugih temah. "V tem primeru socialnega dialoga ni več in se postavimo na obrambne linije, da branimo delovna mesta," je povedal Štrukelj. Odpuščanje torej pomeni, da vlada tvega konstruktivne rešitve in kompromise, ki so možni na področju pokojninske zakonodaje in na področju trga dela. "Tega se potem istočasno ne bomo šli," je še dejal Štrukelj.
KOMENTARJI (574)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.