Poslanci so na današnji izredni seji s 47 glasovi za in 28 proti v drugo potrdili zakon o malem delu. Za potrditev zakona je bila po izglasovanem vetu potrebna absolutna večina, zakonu pa se je uprl tudi del koalicije, zato je bila podpora vse do konca negotova.
Svetlik se referenduma ne boji
Poslanci so presodili, kaj je razvojni korak in kaj parcialni interesi, ki so botrovali kampanji proti malemu delu, je po sprejemu zakona dejal minister za delo Ivan Svetlik. Kljub naporom pri prepričevanju poslancev zanika "kravje kupčije", referenduma pa se ne boji. "Če smo veliko naporov in težav vložili v to, da smo prepričali poslance, smo sposobni prepričati tudi državljane," je dejal minister.
Meni namreč, da je ta zakon v korist več sto tisoč ljudem, da pa z njim mogoče res ni zadovoljnih nekaj deset posameznikov, ki jim zakon jemlje nekatere privilegije. Prav iz tega izhodišča gre lahko po njegovih besedah ministrstvo v referendum z velikim optimizmom. Pojasnil je, da je poslance veliko prepričeval za podporo, za končne odločitve pa je bilo treba vložiti še dodatne napore.
Svetlik na očitke o politični trgovini pri iskanju podpore zakonu, ki se mu je sicer uprl tudi del koalicije, odgovarja, da "nima stila trgovanja in delanja v zakulisju" ter še, da "kravjih kupčij" ne namerava delati ne zdaj in ne pozneje. Potrdil pa je ugibanja, da je poslancem obljubil, da se je ministrstvo pripravljeno zelo resno pogovarjati o noveliranju zakona o malem delu. To je sicer odvisno od predlogov poslancev, je pojasnil Svetlik, sicer prepričan, da lahko najdejo skupne rešitve.
Zadnji hip spremenili svoje mnenje
Nekateri poslanci so danes spremenili svojo odločitev in v nasprotju s prvim glasovanjem danes zakon potrdili. Prav zato so se pojavila neuradna ugibanja o prepričevanju poslancev, med drugim tudi z argumentom, da bodo zakon popravili oziroma novelirali.
Šoba: Vsakdo mora nositi svojo odgovornost
Predsednica Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Katja Šoba, ki skupaj z Zvezo svobodnih sindikatov (ZSSS) napoveduje naknadni zakonodajni referendum, je v izjavi za medije dejala, da je razočarana nad odločitvijo poslancev, vendar "vsakdo mora nositi svojo odgovornost".
Šlo za politično trgovino?
Ocenjuje tudi, da je šlo za politično trgovino pri iskanju podpore zakonu. Ob tem navaja, da naj bi bile po neuradnih informacijah v zameno za podporo ponujene štipendije.
Semolič pravi, da se lahko še kaj zgodi
Prvemu sindikalistu Dušanu Semoliču je žal, da večina poslancev ne razume in ne sprejema opozoril sindikatov. Zakon o malem delu bo prizadel brezposelne in mlade, ki bi se radi zaposlili za nedoločen čas, je dejal. Zakon bo namreč delodajalce še naprej spodbujal, da delavcev ne zaposlujejo za nedoločen čas, ampak na malih delih, ker so stroški zaposlovanja tako nižji, je znova poudaril Semolič. S poceni delovno silo bodo lahko po njegovem mnenju delodajalci spet gradili velike dobičke ter tako zlorabljali stisko brezposelnih in mladih iskalcev dela.
Kot pravi Semolič, je ministru Svetliku v DZ očitno uspelo preusmeriti bistveno problematiko tega zakona na deviacije, ki naj bi se dogajale prek študentskih servisov. Bistvo pripomb s strani sindikatov je po njegovih besedah v tem, "da bo ta zakon spremenil trg dela, da bo izrival delo za nedoločen čas, kar zagotovo ni dobra perspektiva za mlade in brezposelne". "Očitno je, da politiki ne vidijo, kje je bistvo problema na trgu dela. To je, da vse več ljudi prejema delo v negotovih oblikah dela, s čimer je prizadeta tudi njihova socialna varnost. Namesto da bi politiki reševali tovrstne probleme, ponujajo malo delo," pravi Semolič. Slovenija po njegovih besedah potrebuje normalno, veliko delo, ne pa malega.
Podpisi za začetek zbiranja podpisov za referendum o novosprejetem zakonu so po njegovih besedah shranjeni pri predsedniku DZ. "Zdaj je on tisti, ki mora postaviti 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov, tako da je na potezi on. Lahko se pa do takrat še kaj zgodi," je dejal. O tem, kaj se lahko zgodi, ni želel govoriti, saj ne more "prehitevati dogodkov". Če pa se bo še kaj zgodilo, bodo javnost obvestili najpozneje v sredo, je dodal.
Kdo je glasoval za in kdo proti?
Zakon še najbolj trdno podpirajo v SD in LDS. V DeSUS so se šele pred razpravo odločili, da bodo glasovali za, medtem ko so v Zares neenotni. Predlagatelj zakona je poskušal na svojo stran pridobiti poslance SLS, poslanca narodnih skupnosti in nepovezane poslance. Zakonu ostro nasprotujejo v SDS in SNS.
SLS: Neživljenjski zakon, katerega delovanje v praksi je močno vprašljivo
Zakaj so se v stranki SLS odločili, da ne podprejo zakona? "Ker v predlogu zakona o malem delu niso upoštevane ključne pripombe strokovne javnosti."
Franc Pukšič je tako dejal, da je v tem trenutku najpomembnejše ljudem dati delo, ne pa malo delo. Sprva so v SLS prizadevanja ministra Svetlika še podpirali, a nato so uvideli, da "pomanjkljivosti v predlogu zakona niso bile odpravljene, rešitve se niso usklajevale, pogajanja s socialnimi partnerji, še posebno študentsko populacijo, ki jih zakon najbolj prizadene, pa so bila vodena po načelu 'vzemi ali pusti'“.
Prav tako so opozarjali, da se zakon o malem delu mora speljati vzporedno z reformo štipendijske zakonodaje. "Dokler to ni rešeno, je tako drastično omejevanje dela študentom neodgovorno dejanje,“ so poudarili v SLS.
MSi: Dober dan, revščina!
Iz Mlade Slovenije, podmladka NSi, so sporočili, da so se poslanci koalicije s sprejemom zakona o malem delu odločili za revščino, ki bo prežela študente, dijake in njihove starše. "Preži socialna bomba, ki bo kaj kmalu odjeknila med mladimi, ki so odvisni od študentskega dela. Leva vlada se je odločila, da bodo dostopnost do študija imeli le tisti, ki imajo premožne starše ali pa so otroci t. i. tajkunov, ki jih vlada več kot očitno podpira. Poslanci koalicije so se dejansko odločili, da iz Slovenije naredijo družbo neznanja. Sramota, da ima Slovenija vlado, ki ne spoštuje socialnega dialoga. Socialni dialog v Sloveniji je mrtev,“ so bili kritični v MSi.
SMS – Stranka Zelenih: Gremo na referendum
V Stranki mladih – zeleni Evrope prav tako obžalujejo današnjo odločitev poslancev. "Pričakujemo, da bodo slovenski volivci poslance za njihove neodgovorne odločitve, sprejete v škodo večine mladih, starih in brezposelnih na naslednjih državnozborskih volitvah ustrezno kaznovali," so poudarili in dodali, da se pridružujejo aktivnostim v zvezi z razveljavitvijo zakona o malem delu.
Razmišljati s svojo glavo?
Na zadnje dogodke so se odzvali tudi v Zvezi študentskih klubov Slovenije. Pravijo, da je bilo iz Svetlikovih besed razvidno, da mu vsebina zakona ne pomeni praktično nič. "S svojim govorom, ki je bil jasno naperjen proti študentskim organizacijam, je pokazal, da je v prvi vrsti namen zakona o malem delu onemogočanje študentskega organiziranja in ne izboljšanje položaja mladih ter preprečevanje brezposelnosti,“ so zapisali. "Kljub dejstvu, da so večinoma vse poslanske skupine na sestankih spoznavale pomanjkljivosti sprejetega zakona, so jih brez večjih pomislekov tudi sprejele. V naši državi ni več zaželeno razmišljanje s svojo glavo, temveč je pomembnejša nedodelana politična odločitev nekoga, ki ima zgolj interes uničiti socialne partnerje in dialog. Koalicijska pogodba za vsako ceno, brez kančka čuta za sočloveka in brez posluha za vse ljudi, ki smo izvolili v državni zbor,“ še menijo in dodajajo, da se bodo še naprej borili "z mlini na veter in zavajanji ministra Svetlika“.
Mladi forum SD: Referendum ni pravi odgovor
Mladi forum SD pozdravlja soglasnost koalicije pri glasovanju, vendar opozarja na slabe rešitve, ki so bile sprejete v zakonu. Na te pomanjkljivosti so opozarjali, zdaj pa menijo, da bi bilo treba zakon še modificirati, saj zakon, ki ne zadovoljuje potreb bodočih malih delavcev, ne koristi nikomur. Zato pozivajo vse vpletene, da znova sedejo za mizo in zgladijo nesoglasja.
Več sledi ...
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.