Leto 2021 bo za vojsko naporno leto, napovedujeta načelnik Generalštaba Robert Glavaš in poveljnik sil Miha Škerbinc. Pravita, da so še vedno daleč največji problem kadri. Z nekaj spremembami služenja vojaškega roka upajo, da bo letos zares manj odhodov in več prihodov vojakov.
In kako je nanje vplivala epidemija? "Ne pričakujem opaznega padca psihofizične pripravljenosti v vojski, saj se ne glede na pogoje epidemije neprestano prilagajamo situaciji," odgovarja Škerbinc.
Od individualne telovadbe do zadolžitev, ki kljub epidemiji, ostajajo. Vojska bo tako letos izvedla 12 večjih vaj, na katerih bo sodelovalo več kot 2500 vojakov. Od tega bosta dve vaji mednarodno pomembnejši. Še naprej ostajajo tudi na mejah, v pomoč Policiji pri varovanju. Konec leta so podpisali nov sporazum. "Dogovorili smo se, na kakšen način jih lahko logistično podpremo oziroma kako jih lahko podpremo s svojimi brezpilotnimi letalniki in helikopterji Slovenske vojske," pravi Glavaš.
Čeprav je ustavno sodišče pred kratkim zadržalo izvajanje zakona, ki je podlaga za dolgoročnejše vojaške investicije – zakon za prihodnjih šest let je težek 780 milijonov evrov – pa nemoteno tečejo priprave tako za nakup letala kot helikopterjev in predvsem oklepnikov, ki predstavljajo veliko večino tega denarja.
"Z dokumenti gremo naprej. Vemo, kakšno letalo želimo kupiti, in če bo volja in nam bo ustavno sodišče to dalo, bo to že v kratkem v hiši," še pove Glavaš. Pri oklepnikih pa so v fazi povpraševanja, pri točki, katere dimenzije in kriterije želijo za ta vozila. Vsi, ki bodo izpolnili te pogoje, bodo tudi v ožjem izboru, pravijo. Temu pa bo sledila še javna predstavitev.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.