
Tričlanski senat Okrožnega sodišča v Ljubljani je državnega sekretarja na ministrstvu za zunanje zadeve Andreja Štera spoznal za krivega žaljive obdolžitve, kar mu je očital predsednik Društva izbrisanih Marko Perak iz Mežice. Sodniki so uporabili milejšo pravno kvalifikacijo, brez očitanih hudih posledic za zasebnega tožilca, piše današnja izdana časnika Delo.
Senat je Šteru izrekel pogojno obsodbo - mesec dni zapora z enoletno preizkusno dobo ter mu naložil plačilo stroškov kazenskega postopka in 120.000 tolarjev povprečnine. Peraka pa je z njegovim odškodninskim zahtevkom napotil na pravdo. Šterov zagovornik Boris Grobelnik je po obrazložitvi sodbe napovedal pritožbo.
Delo piše, da se je Šter vključil v burno in obsežno polemiko, ki je potekala v letih 2002 in 2003, po ustanovitvi društva izbrisanih, in je 24. maja 2003 v Sobotni prilogi Dela v rubriki PP-29 odgovoril na Perakov zapis v pismu pod naslovom Izbrisani in že tretjič izigrani? Marko Perak mu je v tožbi očital, da je o njem trdil vrsto neresnic, žaljiva obdolžitev pa naj bi imela zanj in za njegovo družino izjemno hude posledice in mu povzročila veliko psihično, moralno in materialno škodo.
Šter je sedel na zatožno klop, ker je med drugim zapisal: "In končno, g. Perak - saj ste vi tisti Marko Perak, ki ste po odhodu iz Slovenije v Beogradu prejeli visoko vojaško odlikovanje v bojih na Holmcu. Ker sem prepričan, da Jugoslavija ni delila vojaških odlikovanj 'gastarbajterjem' in tistim, ki so šli 'doslužit' nekaj manjkajočih mesecev vojaške službe, Vas prosim, da mi zaupate, kakšne so bile te Vaše zasluge v bojih v Sloveniji, ki so vas kvalificirale za to čast."

Sodniki niso sprejeli ugovora pravne narave Šterovega zagovornika, češ da je bila tožba krajevno in stvarno pristojnemu sodišču v Ljubljani vročena prepozno, niti Šterovega zagovora, da ni nameraval nikogar žaliti, prenašal pa je le splošno mnenje ljudi s Koroškega, ki so Peraka dobro poznali.
Govorilo se je, da se je kot starejši vodnik JLA udeležil bojev na Holmcu, bil ranjen, hospitaliziran najprej v Slovenj Gradcu, nato v Beogradu, tam pa dobil državno odlikovanje kot ranjenec vojne formacije. Priče obrambe so vse omenjale te nepotrjene govorice, nobena pa ni vedela kaj konkretnega o odlikovanju.
Marko Perak je povedal, piše današnje Delo, da ni dobil nobenega odlikovanja, da je bil ranjen takoj na začetku spopadov in da je bil v Beogradu na zdravljenju le 14 dni, nato pa se je vrnil v Mežico, kjer živi že od leta 1986 in ima tam družino, leta 1994 pa ga je JLA formalno upokojila, a ne dobiva nadomestila.
Po mnenju sodišča Šter ni bil nekakšen neveden bralec, pač pa se je z državljanskimi zadevami svoj čas kot notranji minister poklicno ukvarjal, zapis pa je občečloveško žaljiv in podcenjevalen.
Ni se strinjalo z obrambo, da je le povzemal mnenja in da je zapis v vprašalni obliki: če ga bereš natančno, je afirmativen. Kot meni sodišče, nepreverjene govorice ne morejo biti dokaz resničnosti, zlasti ne za obtoženca, ki mu je bilo znano, da so še kako preverjali vse, ki so pozneje zaprosili za državljanstvo in ki je vedel, da je Perak uspešno prestal vse postopke ter leta 2002 dobil državljanstvo. Zato meni, da je obtoženec deloval z direktnim naklepom, pri odmeri kazni pa je upoštevalo njegovo nekaznovanost in urejenost, še poroča Delo.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.