Na obisk v Slovenijo so prišli vodilni iz finskega podjetja Patria. Skušali bodo oprati madež, ki je padel na posel med Patrio in Slovensko vojsko (SV), potem ko so finski kriminalisti začeli preiskovati pogodbo o oklepnikih.
Tovarno Indop v Šoštanju, kjer se odvija proizvodnja in montaža kolesnikov, je predsednik uprave finskega podjetja Patria Jorma Wiitakorpi danes uradno obiskal prvič.
"Preiskava suma podkupovanja na Finskem je bila po mojem mnenju sprožena iz Slovenije," je dejal Wiitakorpi. Kot je povedal, za to oprijemljivih dokazov sicer nima, prepričan pa je, da se ni začela na Finskem. Vnovič je dejal, da je tudi v njihovem interesu, da se zadeve raziščejo, zato tudi dejavno sodelujejo s policijo. "In kmalu bo znano, da podkupovanja ni bilo," je prepričan predsednik Patrie.
Wiitakorpi je med drugim povedal, da sploh ne ve za pismo o nameri med predsednikom uprave Viator & Vektor Zdenkom Pavčkom in ministrstvom za obrambo nekdanje vlade v letu 2004. Poleg tega je poudaril, da Pavčka sploh ne pozna.
Wiitakorpi se je srečal z direktorjem Indopa Borisom Jurkoškom. Še pred tem pa je s predsednikom uprave Gorenja Franjom Bobinacom podpisal pogodbo o sodelovanju, ki zajema vse dosedanje dogovore med podjetjema.
Janša: Stvari bomo prišli do dna
Premier Janez Janša je na novinarski konferenci ob obisku vlade v Notranjsko-kraški statistični regiji glede suma podkupovanja pri nakupu oklepnikov 8x8 dejal, da imajo Slovenija in vse druge evropske države ustrezne organ, ki so dolžni preiskati vsak sum tovrstnega podkupovanja. "Prepričan sem, da se bo tudi zgodilo," je dejal premier.
Po besedah premierja je Finska država, ki ima eno najnižjih stopenj korupcij, kar je še dodatna garancija, da se bo pri sumu podkupovanja pri nakupu oklepnikov "res prišlo do dna".
Sok izstopil
Iz preiskovalne komisije, ki pregleduje nakup oklepnikov 8x8 pa je izstopil poslanec Alojz Sok (Nsi), saj se ni strinjal z načinom vodenja s strani predsednika komisije Milana M. Cvikla (SD). Dejal je, da "pri tem postopku ni pomembno, kaj naj bi ta komisija ugotovila, ampak je to, kar mora ugotoviti, že naprej nekako določeno in tako tudi predsednik deluje. Člani te komisije praviloma ne pridemo do besede oziroma smo v tej komisiji samo za neke vrste kuliso". Kot drugi razlog za izstop iz komisije pa je navedel to, da v komisiji vlada "samo en pogled, eno samo mnenje in samo ena resnica".
Miran Potrč je v predstavitvi stališča SD povedal, da v obtožbah ni slišal niti enega dejanja, ki bi bilo v nasprotju s poslovnikom DZ. Kot je dejal, imajo po poslovniku trije člani komisije pravico predlagati dokazni sklep, predsednik parlamentarne komisije pa ima tudi pravico po koncu preiskovalne komisije sporočati javnosti, kaj se je dogajalo. Cvikl je napovedal, da se bo pri glasovanju o izstopu Soka vzdržal in da obžaluje, da odhaja iz komisije.
V predstavitvi stališča SNS je predsednik stranke Zmago Jelinčič povedal, da mu je žal, da "kolegi iz NSi" izstopajo iz tega organa. Dejal je, da je dejstvo, da Cvikl deluje zelo samosvoje in v neskladju tako s poslovnikom DZ kot tudi z dokumenti in akti same komisije.
V LDS-u pa so menili, da je Cvikl "naporen kot predsednik delovne komisije", vendar predvsem zaradi njegove zavzetosti za delo in zaradi tega, da stvari, ki jih obravnava "res temeljito preštudira".
'Če bo potrebno, bomo ukrepali'
Generalna državna tožilka Barbara Brezigar pravi, da so glede Patrie v stikih s finskimi tožilci. "Če bo kakršna koli potreba, bomo seveda ukrepali," je zatrdila.
Kot je dodala Brezigarjeva, še vedno niso tako daleč, da bi lahko govorili o kakšnih kaznivih dejanjih. So pa že nekaj dni v stikih s finskimi kolegi in to brez posredovanja Eurojusta. "Nismo tako daleč, da bi govorili o kakšnih kaznivih dejanjih, smo zgolj navezali stike in računam, da bomo dobili podatke, na podlagi katerih bomo vedeli, ali je naše ukrepanje potrebno ali ne," je poudarila. Ob tem je dodala, da sicer težko ocenjuje razmere na Finskem, vendar povsem verjame, "da so finski kolegi, ki so proti nekomu odredili pripor, prav gotovo morali imeti za to razloge".
V zvezi s Pivovarnno Laško imajo le eno ovadbo
Na ljubljanskem tožilstvu je po besedah generalne državne tožilke trenutno le ena kazenska ovadba v zvezi s Pivovarno Laško. O možnosti, da bi ovadbo obravnavala posebna skupina tožilcev, se bodo odločali sproti. Kot je Brezigarjeva povedala v izjavi po izročitvi skupnega poročila o delu državnih tožilstev za leto 2007 predsedniku DZ Francetu Cukjatiju, tožilstvo preučuje tudi dokumentacijo, ki jo je posredoval urad za varstvo konkurence in na podlagi katere bi bilo mogoče spisati tudi drugo ovadbo proti direktorju Pivovarne Laško Bošku Šrotu in ovadbo proti odvetniku pivovarne Stojanu Zdolšku. Brezigarjeva več zaradi interesa preiskave ni želela razkriti.
Janša o Šrotu
Premier Janša je na novinarski konferenci komentiral tudi lastniški prevzem Pivovarne Laško in ovadbe zoper Šrota. "Lahko samo obžalujemo, da v preteklosti delo teh organov ni bilo takšno, da bi preventivno vplivalo na to, da se takšne stvari ne bi dogajale," je dejal premier.
Brezigarjeva tudi o Istrabenzu in aferi "čista lopata"
V zvezi z morebitno preiskavo Istrabenza generalna državna tožilka ne ve ničesar. Kot je dodala, mora informacija najprej sploh priti do tožilstva, da jo lahko potem to obravnava. Dotaknila se je tudi zadeve "čista lopata" in pojasnila, da preiskava enega dela primera na sodišču že teče, drugi del pa je še v predkazenskem postopku. Tožilstvo po besedah Brezigarjeve z agencijo za trg vrednostnih papirjev že nekaj časa dobro sodeluje, medtem ko je sodelovanje z uradom za varstvo konkurence začelo šele letos.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.