Slovenija

Če bi veljala spodnja meja udeležbe, bi referendum o družinskem zakoniku padel

Ljubljana, 26. 03. 2012 18.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Stranke predlagajo zaostrovanje pogojev za razpis ter za veljavnost rezultata referenduma. Med predlogi je spodnja meja udeležbe za veljavnost, in sicer 40- ali 50-odstotna. V primeru take meje bi bil referendum o družinskem zakoniku neveljaven.

Stranke predlagajo predvsem zaostrovanje pogojev za razpis ter za veljavnost rezultata referenduma.

Po padcu družinskega zakonika na referendumu je Lista Virant vnovič izpostavila pobudo za spremembe referendumske zakonodaje. To je tudi ena od pobud za ustavne spremembe, o kateri utegnejo stranke v tem mandatu doseči soglasje in dvotretjinsko večino v DZ, čeprav imajo zaenkrat o zaostritvi referendumske zakonodaje različna stališča.

SDS predlaga ustavno spremembo, s katero brez referenduma ne bo mogoče spremeniti odločitve, ki je bila prav tako sprejeta z referendumom. Kot so navedli, je pravica do referenduma temeljna ustavna pravica, ki se je v svobodni demokratični družbi ne sme omejevati. Je pa po njihovem možno poiskati rešitve pri večji racionalizaciji referendumskega odločanja, med drugim so že predlagali uvedbo referendumskega dne. Naknadni referendum je po ocenah SDS neke vrste popravni izpit, kadar ljudstvo misli, da zakonodajalec ni sprejel prave odločitve, "zato je treba pretehtati, ali se ga še naprej omejuje".

Janković predlaga, da bi bila spodnja meja udeležbe za veljavnost 40- ali 50-odstotna.
Janković predlaga, da bi bila spodnja meja udeležbe za veljavnost 40- ali 50-odstotna. FOTO: Aljoša Kravanja

PS: Spodnja meja udeležbe za veljavnost referenduma

V Pozitivni Sloveniji predlagajo, da bi referendum lahko zahtevali samo volivci, za določene primere pa bi že vnaprej izključili možnost referenduma. Med te bi po mnenju prvaka stranke Zorana Jankovića sodil tudi družinski zakonik. Sicer ocenjuje, da rezultat referenduma o zakoniku kaže na potrebo po uvedbi spodnje meje udeležbe za veljavnost referenduma, in sicer najmanj na 40- ali 50-odstotno. Kljub temu pa ne more reči, pravi, da referendum zaradi nizke udeležbe ni verodostojen.

Če bi imeli spodnjo mejo, bi "pristopili bolj resno"

Določitev spodnje (vsaj 40-odstotne) udeležbe volivcev za veljavnost referenduma predlagajo tudi v Listi Virant, s čemer bi po besedah vodje poslanske skupine te stranke Riharda Branislja do referenduma "pristopili bolj resno". Kot ugotavlja, smo inštitut referenduma pripeljali do absurda, saj jih imamo toliko, da "ljudje prav to bojkotirajo". V Listi Virant menijo, da je 30-odstotna volilna udeležba na referendumu o družinskem zakoniku premalo, da bi dobili verodostojno odločitev.

SD: Poslancem naj se odvzame možnost zahteve referenduma

V stranki SD bi vlaganje referendumskih zahtev omejili tako, da bi to možnost odvzeli politiki, medtem ko pri določitvi minimalne udeležbe za veljavnost referenduma opozarjajo na previdnost. Vodja poslanske skupine SD Janko Veber namreč poudarja, da je vprašanje kvoruma oziroma spodnje meje za veljavnost referenduma zelo občutljivo, zato ga je treba preučiti z ustavnimi pravniki. Tudi Veber meni, da o družinskem zakoniku ne bi smeli odločati na referendumu.

S tem, da se poslancem odvzame možnost zahteve referenduma in predpiše minimalno udeležbo volivcev za veljavnost referenduma, se strinjajo tudi v DeSUS. Zvišali pa bi še predpisano minimalno število volivcev, ki lahko zahtevajo referendum.

Če bi bila spodnja meja 40-odstotna, bi izid referenduma še veljal. Če bi bila meja 50-odstotna, pa ne.
Če bi bila spodnja meja 40-odstotna, bi izid referenduma še veljal. Če bi bila meja 50-odstotna, pa ne. FOTO: Blaž Garbajs

SLS: Bolj jasno naj bo opredeljeno, o čem odločati na referendumu

Medtem določitvi kvoruma za veljavnost referenduma nasprotujejo v SLS, saj da bi s tem odvzeli pravico tistim, ki so se referenduma udeležili, poleg tega pa bi prihajalo do pozivov k bojkotu referenduma. V SLS so za jasnejšo opredelitev tega, o katerih vsebinah ne smemo odločati na referendumu. Podpirajo tudi predlog, da se možnost zahteve referenduma odvzame poslancem, so se pa pripravljeni pogovarjati tudi o tem, da se minimalno število poslancev za zahtevo referenduma zviša.

NSi: Referendum je praznik demokracije, šteje vsak glas

NSi predlaga, da bi lahko referendum zahtevalo ali najmanj 60 poslancev ali pa 40.000 volivcev. Po besedah vodje poslancev NSi Mateja Tonina želijo politiki dopustiti referendum le še za najpomembnejša vprašanja. Določitvi kvoruma za veljavnost referenduma nasprotujejo, saj je, tako Tonin, referendum praznik demokracije, šteje pa vsak glas. V primeru kvoruma pa bi z neudeležbo volivci izrazili svojo voljo in kaznovali tiste, ki bi se referenduma udeležili, še poudarja.

Predlog za ustavne spremembe podan že februarja

Parlamentarne stranke so na pobudo predsednika DZ Gregorja Viranta že februarja predložile svoje predloge za ustavne spremembe, 20. marca pa so se predstavniki strank z Virantom prvič posvetovali tudi o tem, o katerih predlogih lahko dosežejo soglasje in jih podprejo z dvotretjinsko večino v DZ.

Virant in večina strank ocenjujejo, da lahko poleg nekaterih drugih ustavnih sprememb soglasje dosežejo tudi glede sprememb referendumske zakonodaje.

Če bi v preteklosti veljala 40-odstotna spodnja meja udeležbe, bi bila oba referenduma o RTVS neveljavna.
Če bi v preteklosti veljala 40-odstotna spodnja meja udeležbe, bi bila oba referenduma o RTVS neveljavna. FOTO: Dare Čekeliš

Kateri referendumi bi veljali, če bi uvedli spodnjo mejo?

Če bi upoštevali predlog o določitvi spodnje meje udeležbe (40 odstotkov) za veljavnost referenduma v preteklosti, bi veljali le nekateri referendumi. Med drugim referendumi o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih, o ratifikaciji arbitražnega sporazuma, o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic, o vstopu v Evropsko unijo in o pristopu k Natu.

Med neveljavnimi bi bili referendum o malem delu, referenduma o RTV Slovenija iz leta 2010 in leta 2005, referendum o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, referendum za volitve v državni zbor in tudi referendum o družinskem zakoniku.

Če bi bila spodnja meja 50-odstotna, kot je predlagal Janković, bi bili veljavni le rezultati referenduma o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic ter referendumov o EU in Natu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (413)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
27. 03. 2012 19.23
-1
67 LET LAŽI IN PODTIKANJ IMAMO DRŽAVLJANI DOVOLJ,ŠTIRJE REFERENDUMI SO BILI VALDA DOVOLJ ,KAJ NI LEVAKOM ŠE JASNO DASO ODPISANI,
Piškica
27. 03. 2012 14.00
-3
to so pridelali vsi maloumnezi, k so sle prasat zupnika kaksno mnenje naj majo o tej zadevi....pa sem sto posto da sploh ne vedo kaj pise v zakoniku...
pa dobr no
27. 03. 2012 11.11
+3
Vsi forumi tu se vrtijo samo glede ene stvari: rdeči, beli, cerkev, naši, vaši. Ne glede na temo članka. To je bolno.
VOY
27. 03. 2012 10.31
+1
Če bi levica bila MORALNA....referendumov sploh potrebovali nebi.....pa to
ante-fante
27. 03. 2012 13.07
+1
Kam je izginilo "moralnih" 700 milijonov RKC, Voy? Pa moralnost varčevalnih ukrepov te vlade, ki vlada tako kot Super-Hik iz Alana Forda, in sicer tako, da krade revnim in daje bogatim? Aja, pozabil sem, da desničarjem ni dovoljeno misliti s svojo glavo, zato ti je pol oproščeno.
loden
27. 03. 2012 09.53
+2
Zakaj ste ta članek v kot skrili? Je pomembna tema. Bolj kot marsikatera druga, ki jo pustite prežvekovati cel teden.
evaevita
27. 03. 2012 09.37
+0
Kako ste mi ubogi vi »levaki«…imate se za neko napredno, strpno, sodobno družbo, ki se zavzema za »sodobno družino«, da bi imeli vsi otroci enake možnosti….poudarek je seveda na otrocih ne na homoseksualcih, za to se borite a ne?!….po drugi strani pa že v naprej jokate, da vam bodo prepovedali možnost splava, da bo kontracepcija plačljiva…ne vem zakaj, ko pa tako ljubite otroke in si jih želite!? Dokler bo slovenski narod tako nemoralen, neodgovoren in brez vrednot, dokler bo toliko prekinitev nosečnosti, ker smo si premislili in bi imeli otroka mogoče raje prihodnji mesec ali čez dve leti….mislim, da nam še krepko manjka do naprednega naroda in države. Ko bomo to postali takšnih referendumov gotovo ne bo, sedaj pa so na žalost še kako potrebni in je prav, da so!!!
loden
27. 03. 2012 09.41
+4
Ljudje se sploh ne zavedajo, da nam želijo omejiti še to edino neposredno možnost, s katero lahko posežemo v delo tistih, ki nas vodijo. Zaskrbljujoče. Zelo.
ansev88
27. 03. 2012 10.47
+1
Potem si raje za to, da se rodijo vsi otroci, ki so nezaželeni in jim starši ne bodo nudili vsega kar bi jim morali, ker bo otrok za njih obveznost in breme? Res zrelo razmišljanje.
evaevita
27. 03. 2012 12.55
+1
Res zrelo razmišljanje ne pripelje do nezaželenega otroka, ki ti je v breme in obveznost. Če ti je življenje vrednota z njim ravnaš odgovorno!
loden
27. 03. 2012 09.35
+1
Lev se ne zmeni za mnenje ovac?
hrast66
27. 03. 2012 09.16
+2
Do sedaj so JJ & Co producirali referendume. Sedaj se bojijo revanša druge strani. Igrali so se z ognjem. Če pride do referendumskega revanša, država propade.Pasivna večina se bo potem mogoče zbudila. Zato tudi predlogi JJ & Co za novo referendumsko zakonodajo.
maq1966
27. 03. 2012 10.13
+0
Predlog je podal Virant, če slučajnoi nisi prebral članka.
InterReflections
27. 03. 2012 08.39
-1
Mene je strah, da bo Hrvaška prehitela Slovenijo.
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 08.44
+2
Ti si bolan, 20 let so za Slovenijo, Srbija in Bosna pa še več
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 08.48
+4
Vedno jih potem iz Rive mečejo v morje. Jih klofajo, kot vrag grešno dušo. PROTI, itak
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 08.50
+4
Pazi kaj pišeš, dve cipiripija sta včeraj jokala, da sta stran 24 ur in naše komentarje poslala nekam v neko, kaj ti jaz vem, katero sodišče. Počil sem od smeha
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 08.51
+3
Točno, na Evropsko sodišče. HAAAAAAAAAAAAAA
InterReflections
27. 03. 2012 08.52
+1
Povprečna plača 730EU, v Sloveniji 1000EU. Niso veliko z nami!
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 08.54
+4
V Šibenik če se pripelješ z 10 let starim Mercom, maš takoj babo na vratu. Tako so v riti, da zarad mene lahko objavijo da iamjo povprečno plačo 1500 evrov, pa se bom smejal. Čisto so na dnu, Slovenija je za njih Švica. Poznam jaz kar solidno tam dol situacijo. MINUS
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 08.55
+4
Pa da ne začnem pisati osebnih anegdot iz teh krajev....
InterReflections
27. 03. 2012 08.57
-4
OK, ne mi o Dalmaciji i Slavoniji, govorim o ostalem delu.
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 08.57
+3
Imam Mercedesa letnik 2005, e klaso.... KONSTRUKT
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 08.59
+3
To je pa večji del Hrvaške, a bova rekla katero o Međimurju in Zagorju? Da ti še iz tam povem kako je šel standart dol, in še gre
InterReflections
27. 03. 2012 09.00
-4
V glavnem, ni velike razlike med Slovenijo in Hrvaško.
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 09.06
+5
Ja pajade, ne tupi, mentaliteto imajo adijo pamet, še jaz ki imam fotra od dol, sem se dostikrat stepel dol, primitivci so takšni, sploh po vaseh, tam bi te fentali takoj
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 09.09
+4
BREZPOSELNOST ŽE ZDAVNAJ 20 PROCENTOV, KOT BI REKEL VOY PA TO, PA TO....
VOY
27. 03. 2012 09.09
+3
Evropsko sodišče...haaaaaa... To se loh sam Čuči spomne
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 09.16
+6
Si ne predstavljam njihovega šoka, ko bi kak evropski birokrat zagledak avatarja, od jezkatekateka...... Un model je reku da bodo prevedli naše tekste in zvohali ip kode. HAAAAA, take robe pa še nisem kadil, da bi take švasal
VOY
27. 03. 2012 09.21
+5
VOY
27. 03. 2012 08.35
+1
STOP...Bunga Bunga
InterReflections
27. 03. 2012 08.32
-1
Tisti, ki pogrešate delavsko samoupravljanje vam moram povedati, da imajo v Španiji delavske zadruge s samoupravljanjem, pa so ta podjetja manj uspešna kot privatna.
ante-fante
27. 03. 2012 08.01
+9
Glede na to, da se cerkev v vaši državi vtika tako v politične in gospodarske zadeve, predlagam referendum, v katerem naj državljani odločajo o podržavljenju cerkvenih posesti in lastnine, s katerimi bi odplačali cerkveni dolg do državnih bank. S tem bi rešili insolventnost teh bank, cerkev pa bi se tako vsaj deloma rešila moralnega brezna, v katerega je padla, zaradi svojega brezsramnega početja v zadnjih 25 letih. Ostanek denarja od cerkvenega premoženja naj prejmejo žrtve pedofilskih duhovnikov.
maq1966
27. 03. 2012 10.17
+1
A niso podržavljeno posest ravnokar dobili nazaj? Ja zdaj se bo treba pa odločit!
ante-fante
27. 03. 2012 13.12
maq1966, problem je seveda v tem, da je ta cerkvena posest bila že v štartu pridobljena z izsiljevanji in prevaro zemljiških gospodov v času fevdalizma. "Če ne prepišete na nas, se boste v posmrtnem življenju cvrli v peklu", se je nekako glasil ultimat, s katero jo je cerkev pridobila. Po drugi strani mi pa prosim razloži, zakaj naj bi cerkev sploh potrebovala gozdove, Blejski otok, Triglav, slap Rinko. A se ti ne zdi nenavadna ta njena grabežljivost za posvetne dobrine?
InterReflections
27. 03. 2012 07.56
+0
Slovenija ne bo nikoli napredna država, vedno bo za Zahodom, saj ima raje Balkansko enoumje kot pa Zahodni individual!
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 08.12
+6
InterReflections
27. 03. 2012 08.13
+3
Vzadnjič me je poslal v 3 pm, ker sem rekel, da je Črna Gora ruska država:) hahaha
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 08.15
+1
Poletje 89, havaji srajca, ljubavni tepih, zlata ura, alfa 164. je sedel v njej par dni, preden je ugotovil kako se avtomatska klima naštima, potem bom pa jst mojmu fotru razložil take stvari. Aja, pa za gumb ECO na klimi je do zadnjega mislil da je to gumb s katerim avto manj pokuri.....
VOY
27. 03. 2012 08.17
+0
Vujčič...tok klanfaš čez RKC...K pa hodiš fehtat pakete na Karitas,,,je pa fredi....ej je je je
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 08.19
+1
Antireligija pa se ja ne potikaš okoli cerkve?
InterReflections
27. 03. 2012 08.20
+1
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 08.20
+1
Če še ni, pa še bo. Ivan vse to popedena
flamengo
27. 03. 2012 07.41
+0
Kar ne morejo nehat. Niste imeli možnosti, ker je zmagala zdrava pamet in Slovenci jo dokazano premoremo. Isto bi bilo s splavom in izvenzakonsko skupnostjo, če bi bila možnost referenduma. Glede spodnje meje. V demokratičnem svetu velja spodnja meja 25%, referendum jo je pa imel 29,6%. Tako, da nehajte.
InterReflections
27. 03. 2012 07.46
+0
Lepo, da žališ Nizozemce, Belgijce, Britance, Nemce, Skandinavce in Špance da so bolni!
ansev88
27. 03. 2012 10.51
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 07.35
+5
Ma ukinit te referendume, ali pa dvignit mejo zbranih podpisov za referendum na vsaj 300 tisoč. Ne pa da se bomo šli referendum za vsako stvar, in ga plačevali iz svojih žepov. Kdor želi organizirati referendum naj ga krije iz svojega žepa
InterReflections
27. 03. 2012 07.39
+1
Obvezna udeležba za referendume, kdor ne gre plača kazen 200-400EU
HAJDUK-1911
27. 03. 2012 07.47
+2
Tudi to ni neumen predlog, se strinjam, za volitve pa sploh
InterReflections
27. 03. 2012 07.49
+3
Če si dolžen plačevati davke si dollžen hoditi tudi na volitve.
x22
27. 03. 2012 07.29
-1
Ko so bili neki drugi brezvezni referendumi se noben ni oglašal, ko nam pa želijo vrinit te neoliberalne bolane ideje pa jim ne uspe potem pa serjejo o "veljavnosti referenduma", "spremembah o referendumih" in podobno.
CKKPJ_Milko
27. 03. 2012 07.24
+3
Če bi bila čebula brez če bi bila bula.... 24ur logika.....
STELA_
27. 03. 2012 07.23
+0
Še hrvatje so se čudili (oddaja In medias res) da je bila tako pomembna stvar dana na referendum
InterReflections
27. 03. 2012 07.27
+1
Še Hrvati bodo prej psrjeli Družinski zakonik kot mi!
jureh
27. 03. 2012 07.32
-1
Ni res. Samo en udeleženec v oddaji se je čudil. LAŽEŠ!
STELA_
27. 03. 2012 07.20
+5
To o spodnji meji udeležebe se je pisalo in ugotavljalo že pri prejšnjem refrendumu.....ampak psi lajajo, karavana gre pa dalje....
RMM
27. 03. 2012 07.16
+5
Če bi volilo100% volilnih opravičencev bi v Lj. Janković še zgubu!!!
buenos
27. 03. 2012 07.31
+3
ante-fante
27. 03. 2012 09.28
+0
Drugače so pa "upravičenci", ne "opravičenci". Vem, da pismenost desnim volivcem zelo peša, ampak vseeno.:)