Morda se ta trenutek zdi nemogoče, da bi dobili referendum za pokojninsko reformo, a če bi v nedeljo zvečer uspeli, bi se v trenutku zdelo, da je v tej državi, kar se tiče njenega napredka, blaginje in razvoja, mogoče vse, je na današnji javni tribuni SD v Mariboru pred nedeljskim referendumom med drugim povedal predsednik vlade Borut Pahor.
"Moja želja je, da bi doživeli ta magični trenutek, da Slovenci zmoremo tisto, kar verjetno ne zmore prav nihče, saj ne nazadnje prav nikjer drugje niti nimajo referendumov o pokojninski reformi. Mi imamo ustavo, ki to dopušča, sindikati so to dosegli in zdaj je, kar je," je dejal Pahor in dodal, da sam ne želi bežati od čustvene atmosfere, ki je povezana z odločanjem o reformi.
Želeli so prevzeti odgovornost za reformo
Kot je dejal premier, v Sloveniji vsak dan vse manj ljudi dela za vse več upokojencev, zaradi česar je vsakomur jasno, da je treba ukrepati, saj sicer sistem postane nevzdržen. "Mi smo to razumeli, šli v reformo, ki jo je sprejela vlada, parlament jo je potrdil z absolutno večino, potem pa so se sindikati, ki sicer imajo to pravico, odločili, da gremo na referendum," je dejal Pahor in spomnil, da si vlada še enega v množici referendumov ni želela, saj je želela odgovornost za reformo prevzeti sama.
Še vedno čaka odgovor sindikatov
Ob tem je dodal, da še vedno zaman čaka odgovor sindikatov in nasprotnikov pokojninske reforme na svoje ključno vprašanje, kaj je alternativa vladnemu predlogu in kaj predlagajo kot kompromisen predlog, ki bo hkrati javnofinančno vzdržen in bo ohranil konkurenčnost Slovenije znotraj Evropske unije in v globalni ekonomiji. "To vprašanje sem zastavil že prejšnji teden in sindikati nanj do danes še niso odgovorili. Zanima me, kaj bodo sindikati v primeru padca pokojninske reforme predlagali tej ali drugi vladi, da bo zanje sprejemljiv kompromis in ne bodo šli na referendum," je še dejal Pahor.
Premier je namreč prepričan, da ima nekdo, ki je tako ostro nastopil proti vladnemu predlogu reforme, moralno dolžnost, da slovenski javnosti razloži, kaj je zanje sprejemljiva alternativa. Vendar se boji, da odgovora ne bo slišati vse do konca kampanje ter da gre preprosto za to, da se ustavijo vse reforme te vlade.
KOMENTARJI (216)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.