Premier Borut Pahor je v prvem intervjuju za kak tuj medij odkar je predsednik vlade, dal ga je hrvaški državni televiziji, govoril o arbitražnem sporazumu, Ljubljanski banki in nogometu. Glede meje, ki jo bo določilo arbitražno sodišče, je izrazil upanje, da bo ta poštena in bo predstavljala dober temelj za kvalitetno sobivanje. Dodal je, da so slovenski državljani na referendumu odločali o perspektivi celotne regije. "Slovenija in Hrvaška se pripravljata za novo poglavje v mednarodnih odnosih," je še menil slovenski premier.
Povedal je, da so ga čestitke iz Evropske unije ganile, hkrati pa je dejal, da ne more niti pomisliti, kaj bi se zgodilo, če bi na referendumu glasovali proti sporazumu. "Vsekakor ne bi ostal premier, saj državljanom ne bi mogel ponuditi alternative," je zaključil. Lahko pa spomnimo, da je Pahor pred referendumom izjavil, da izida referenduma ne more vezati na svojo zaupnico. Takrat je dejal, da bi se, če bi bil rezultat vezan na zaupnico, potem ljudje odločali o vladi.
Odprto še vprašanje Ljubljanske banke
Potrdil je, da Slovenija ne bo več blokirala niti enega od treh, do zdaj še neodprtih poglavij na hrvaški poti v Evropsko unijo. Priznal pa je, da še vedno obstaja odprto vprašanje Ljubljanske banke.
"To, kar me skrbi, je 4. poglavje, svobodno gibanje kapitala. Nekatere izjave s hrvaške strani – da Ljubljanska banka ne bo mogla priti na hrvaški trg, ker ni rešeno vprašanje deviznih varčevalcev, pomeni, da Hrvaška kot nova članica EU diskriminira eno državo. To je v nasprotju s pravili kluba, ki se mu pridružujete. Zato moram s premierko Jadranko Kosor, obema vladama in parlamentoma najti rešitev za ta 18-letni problem, možnosti za to pa obstajajo," je povedal.
Po njegovem mnenju bi lahko rešitev našli s pogovori o sukcesiji pod pokroviteljstvom Banke za mednarodne poravnave (BIS) v Baslu. A o tem se je treba dogovoriti tudi z ostalimi državami naslednicami. Pri tem je Pahor izrazil željo, da bi se o tem dogovorili do 9. julija, ko bo potekala naslednja mednarodna konferenca Croatia Summit.
KOMENTARJI (178)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.