Glasovanje v tujini (zdomci in izseljenci)
Volivci, ki začasno bivajo v tujini in imajo stalno prebivališče v Sloveniji (t. i. zdomci), ter volivci, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji (t. i. izseljenci), lahko glasujejo na diplomatsko-konzularnih predstavništvih ali po pošti iz tujine.
V obeh primerih mora volivec o svoji nameri obvestiti DVK najpozneje 30 dni pred dnevom glasovanja, torej najpozneje v četrtek, 24. marca, do 24. ure. Vlogo za glasovanje lahko volivec odda preko portala eUprava. Na voljo sta dve različni vlogi, in sicer z uporabo e-identitete ali brez uporabe e-identitete.
Izseljenci so po uradni dolžnosti vpisani v poseben volilni imenik, zato imajo pravico do glasovanja na diplomatsko-konzularnih predstavništvih, če je tam vzpostavljeno volišče. Prav tako se jim po uradni dolžnosti pošlje volilno gradivo na naslov prijavljenega stalnega prebivališča v tujini.
Glasovanje v Sloveniji izven okraja stalnega bivališča (volišče omnia; volivec iz Maribora želi glasovati v Ljubljani)
Izseljenci, ki bodo na dan glasovanja v Sloveniji, lahko glasujejo na t. i. volišču omnia (posebno volišče na sedežu okrajne volilne komisije oz. upravne enote). O tem morajo pravočasno obvestiti DVK, in sicer najpozneje tri dni pred dnevom glasovanja, torej najpozneje v sredo, 20. aprila, do 24. ure.
Tudi v tem primeru lahko volivec izseljenec vlogo za glasovanje odda preko eUprave. Na diplomatsko-konzularnem predstavništvu, kjer je volivec izseljenec vpisan v volilni imenik, bodo obveščeni, da glasuje v Sloveniji. Volivec izseljenec se na dan glasovanja zglasi na t. i. omnia volišču v Sloveniji, ki si ga je izbral.
Na t. i. volišču omnia lahko glasujejo tudi tisti, ki nimajo stalnega prebivališča na območju okraja oz. bodo na dan glasovanja izven okraja stalnega prebivališča. Tudi v tem primeru je treba najmanj tri dni prej obvestiti DVK, tudi vloga za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča je na eUpravi. Volivec se nato na dan glasovanja zglasi na volišču, ki si ga je izbral, s seboj pa mora imeti osebni dokument.
Glasovanje po pošti na območju Slovenije (glasovanje iz zavodov in v primeru koronavirusne izolacije)
Glasovanje po pošti v Sloveniji je namenjeno volivcem, ki so v priporu, zavodu za prestajanje kazni, v bolnišnici ali socialnovarstvenem zavodu za institucionalno varstvo, za invalide.
Če želi volivec glasovati po pošti, mora o tej nameri obvestiti okrajno volilno komisijo na območju svojega stalnega prebivališča. To mora storiti najpozneje 10 dni pred dnevom glasovanja, torej najpozneje v sredo, 13. aprila, do 24. ure. Pozor, če volivec odda vlogo z eUprave za glasovanje po pošti, ne more glasovati na volišču.
Invalidi sicer lahko po pošti glasujejo stalno (na vseh državnih in lokalnih volitvah ter referendumih), pri čemer so dolžni o tej nameri obvestiti DVK. Če želi invalid po pošti glasovati le enkratno (denimo samo na omenjenih državnozborskih volitvah), o svoji nameri obvesti okrajno volilno komisijo, kjer ima stalno prebivališče, in sicer najpozneje 10 dni pred dnevom glasovanja, torej najpozneje v sredo, 13. aprila, do 24. ure. Vlogi mora biti priložena kopija odločbe pristojnega organa o priznanju statusa invalida.
Volivci, ki jim bo v času pred volitvami odrejena izolacija zaradi okužbe s koronavirusom, morajo vlogo za glasovanje po pošti, skupaj z ustreznim dokazilom (npr. izvid o pozitivnem testu ali SMS-obvestilo o pozitivnem testu), vložiti pri okrajni volilni komisiji, kjer imajo stalno prebivališče, najpozneje pet dni pred dnem glasovanja, torej najpozneje v ponedeljek, 18. aprila, do 24. ure.
Glasovanje na domu (zaradi bolezni)
Glasovanje na domu je namenjeno volivcem, ki se zaradi bolezni ne morejo zglasiti na volišču in želijo glasovati pred volilnim odborom na svojem domu.
Vlogo za glasovanje na domu, skupaj s kopijo ustreznega zdravniškega potrdila, mora volivec vložiti pri okrajni volilni komisiji, kjer ima stalno prebivališče, in sicer najpozneje tri dni pred dnevom glasovanja, torej najpozneje do srede, 20. aprila, do 24. ure. Tudi v tem primeru lahko volivec vlogo odda preko portala eUprava, prav tako z uporabo e-identitete ali brez njene uporabe.
Predčasno glasovanje (torek, sreda, četrtek)
Poleg tega bo v tednu pred volitvami, tako kot običajno, možno tudi predčasno glasovanje. Svoj glas boste lahko tako osebno oddali v torek, sredo in četrtek (19., 20. in 21. aprila) med 7. in 19. uro. Volišča bodo na sedežih upravnih enot, DVK bo objavil tudi celoten seznam sedežev volišč.
Redno glasovanje (nedelja)
Redna volišča bodo na dan glasovanja, v nedeljo, 24. aprila, odprta od 7. do 19. ure.
KOMENTARJI (278)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.