Okrepljeni s samozavestjo, odločeni in pripravljeni tudi na žrtve, predvsem pa polni samozaupanja, smo si svojo državo dobesedno izborili – s trudom, naporom, požrtvovalnostjo posameznikov, predvsem pa z enotnostjo in složnostjo ciljev, je na prireditvi ob dnevu Zveze veteranov vojne za Slovenijo v Slivni pri Vačah dejal predsednik DZ Pavel Gantar.
Zavarovanje plebiscitarne odločitve slovenskega naroda in zmaga v vojni za Slovenijo sta po predsednikovih besedah brez vsakršnega dvoma izjemna dosežka v slovenski zgodovini, na katera smo se pripravljali stoletja.
Neverjetni nacionalni konsenz, ki se je krepil in širil med Slovenci, je omogočil uresničitev sanj. Pri uresničitvi teh pa imajo veteranke in veterani vojne za Slovenijo nedvomno posebno mesto, je v slavnostnem nagovoru dejal Gantar. V sklepnem dejanju vzpostavljanja slovenske državnosti so namreč veterani vojne za Slovenijo "prepoznali svoje poslanstvo in požrtvovalno dali svoj prispevek k tisočletnim sanjam, upanju in boju slovenskega naroda za svobodo".
Gantar ocenjuje, da svojo neodvisno in izbojevano državo vse prevečkrat jemljemo kot samoumevno. "Kakšen zgled in sporočilo s tem posredujemo mlajšim generacijam, ki osamosvojitvenega obdobja niso izkusili in se ne morejo spomniti pomembnosti in dramatičnosti tistega zgodovinskega časa?" se sprašuje.
Sporočilo, da smo kot narod in ne še kot nacija imeli vizijo in da smo bili za svobodo pripravljeni prevzeti tudi največje tveganje, lahko po njegovih besedah mlajšim rodovom najbolje posredujejo ravno udeleženci in veterani vojne za Slovenijo.
Zavarovanje procesa osamosvojitve je namreč po oceni predsednika DZ terjalo veliko poguma, truda in iznajdljivosti. Iznajdljivost snovalcev in akterjev neodvisnosti in samostojnosti, "ki jo je vodila želja po lastni državi, je privrela na plan tudi pri zasnovi lastnih obrambnih sil".
Gantar je tako tudi danes izpostavil, da je bil čas osamosvajanja čas drznih političnih vizij, velikih pričakovanj in pogumnih dejanj. Predvsem je bil to po njegovem čas nepredstavljive in neponovljive enotnosti ter širokega družbenega in političnega dialoga.
Dan Zveze veteranov vojne za Slovenijo je tako po predsednikovih besedah priložnost, da "se v teh časih ponovnega ločevanja, sprtosti in vse večje neenotnosti spomnimo, da je s preseganjem različnosti in v strmenju za doseganjem skupnega cilja mogoče uresničevati sanje". "Naša država je dokaz za to," še meni Gantar.
Po besedah predsednika Zveze veteranov vojne za Slovenijo Janeza Pajerja je 17. maj 1990 zgodovinski dan, ko smo se uprli jugoslovanski armadi s plemenitim dejanjem Slovencev, ki niso oddali orožja. Teritorialna obramba ni bila razorožena, je spomnil.
Po njegovem mnenju smo veliko stvari v zgodovini pozabili ter ob tem spomnil na dogodek v Pekrah, ko je bilo 300 mladih pripravljenih žrvovati življenje za bodočnost slovenskega naroda. Peker se tudi naša država po Pajerjevih besedah ne spomni dovolj. "Odnos države do takih proslav je sramoten, saj so bila ta dejanja srčna, ne preračunljiva in na teh dejanjih lahko narod v bodoče obstoja," je sklenil Pajer.
Prireditev Zveze veteranov vojne za Slovenijo v geometričnem središču Slovenije poteka že sedemnajsto leto.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.