Je ljubljanski zdravnik opravil evtanazijo na lastno pest?
Javnost je v začetku januarja vznemirila informacija, da je zdravnik ljubljanskega UKC osumljen, da je 83-letniku injiciral smrtonosno mešanico zdravil. Kasneje se je izvedelo, da gre za zdravnika Ivana Radana, ki je delal na nevrološki kliniki. Po izvedeni preiskavi je bil osumljen skupno 24 kaznivih dejanj, poleg sedmih umorov tudi neupravičenega fotografiranja, omogočanja uživanja prepovedanih drog, zlorabe uradnega položaja in ponarejanja listin. Vrnil je zdravniško licenco, nato pristal v priporu. Na sodišču vztraja, da kalij v primeru 83-letnega bolnika ni stekel v žilo, pač pa v podlogo, ter da je to vse storil, da bi sprožil "alarm, da bolnike ne smemo pustiti umirati v takih pogojih". Ker so ga po aferi odpustili, toži UKC Ljubljana, kazenski postopki zoper njega pa so prav tako še vedno v teku.
Lovke teroristov dosegajo Slovenijo
Bosanska operacija Damask je razkrila, da so bili v Siriji na bojišču tudi Slovenci. Januarja je javnost izvedela, da naj bi bili naši državljani v kontaktu z aretiranim Imamom Huseinom Bosnićem, ki je bil na sodišču v BiH novembra obsojen na sedem let zapora zaradi javnega spodbujanja terorizma in novačenja borcev za skrajno islamistično skupino Islamska država (IS) v Siriji in Iraku. Slovenska varnostno-obveščevalna agencija intenzivno spremlja več oseb na ozemlju Slovenije, ki naj bi imele povezave z Bosnićem.
Inšpektorji pregledali gostilne, nato še mesarje
Če so nas konec lanskega leta inšpektorji spravili v skrbi z informacijami o malomarnih pekih in grozljivo umazanih pekarnah, so v začetku februarja postregli še s podatki nadzora pri gostilničarjih. Pri 59 gostilnah so ugotovili najhujše nepravilnosti: slabo higieno, neusposobljeno osebje, pomanjkljivo opremo, eden od lokalov je obratoval celo brez dostopa do tekoče vode. Julija so nato objavili še seznam slovenskih mesarjev, ki so zavajali kupce.
’Kaj za vraga so davčne blagajne?’
To smo se spraševali februarja, ko je vlada potrdila akcijski načrt za njihovo uvedbo. S tem naj bi lažje nadzirali poslovanje z gotovino. Do 2. januarja bodo morali vsi, ki poslujejo z gotovino, imeti davčne blagajne, a te trenutno uporablja le deset odstotkov zavezancev.
"Midva greva na križarjenje," se je na Twitterju 12. februarja letos po prvih veslaških zamahih pošalil veslač Marin Medak. Po več kot 1750 preveslanih kilometrih, hudem boju z vetrom, valovi in bruhanjem sta 1. aprila s kolegom prispela do Turčije. V pogovoru nam je zaupal svoje prigode in nezgode.
Neverjetno, a po vseh teh letih zdrah okoli vladnega falcona, je ta prav letos vendarle postal uporaben. V okviru programa Slovenija transplant je maja uspešno opravil prvo nalogo, in sicer je iz bolnišnice v nemškem Nürnbergu v Slovenijo pripeljal srce za presaditev. Samo letos so opravili okoli 25 takšnih prevozov darovanih organov.
Slovo in pavza, ki lahko pomeni enako
Meseca maja je slovenska smučarska šampionka Tina Maze sprejela odločitev, na katero je čakala vsa Slovenija in celoten smučarski svet. Sporočila je, da si bo vzela leto dni premora, a vprašanje je, če se bo sploh vrnila. Več o tem.
Precej bolj jasen je bil naš boksarski šampijon Dejan Zavec. Ta je konec novembra končal svojo kariero. "23 let je bilo dovolj. Čas je za nove zmage, izven ringa," je dejal ob naznanitvi konca kariere in pojasnil, da se še vidi v športu, a v drugačni vlogi. Več o tem.
Ob slovenski himni, slavnostnih govorih in fanfarah so po dolgih 11 letih od odločitve, da bo Slovenija gradila predor Markovec, vendarle prerezali trak. Gre za poklon vsem, ki so sodelovali pri izgradnji slovenskih avtocest, je dejal prvi mož Darsa Matjaž Knez, Cerar pa zagotovil, da se tako dolgotrajna gradnja ne bo ponovila.
Stolčki slabe banke so se majali, dokler niso padli
Menjave vodilnih v DUTB so bile epilog burnega dogajanja, ki so ga sprožila opozorila KPK in računskega sodišča ter nezadovoljstvo s plačami in potezami v nekaterih podjetjih.
Vlada je po proučitvi poročil KPK in računskega sodišča ter dolgotrajnem usklajevanju ukrepov marca spremenila politiko prejemkov DUTB, skladno s katero bi si morali vodilni znižati plače, ter zamenjala tri od štirih neizvršnih direktorjev - namesto Carla-Johana Lindgrena, Mitja Mavka in Arneja Berggrena je imenovala Marka Simonetija, Imreja Balogha in Janeza Širovnika.
Predsednik upravnega odbora DUTB Lars Nyberg in glavni izvršni direktor Torbjörn Mansson sta zavračala očitke o neskladnosti s politiko prejemkov in neupravičenosti nagrade Manssonu. A vlada je izgubila zaupanje ter oktobra predčasno razrešila Nyberga in odpoklicala Manssona kot člana upravnega odbora.
Supervizor razkril zaslužkarje na fakultetah
Nadgradnja Supervizorja je razkrila obsežna izplačila dodatnih avtorskih honorarjev zaposlenim na nekaterih fakultetah. Po izsledkih Supervizorja je bilo štirim osebam v 11 letih prek podjemnih in avtorskih pogodb izplačanih tudi več kot pol milijona evrov. Med njimi je na drugem mestu pristala tedanja ministrica za izobraževanje znanost in šport Stanka Setnikar Cankar.
"Ne vem, koliko časa bi še zdržal, če mi ne bi na pomoč priskočili sosedje," je marca srhljivo izkušnjo s pobesnelima psoma opisoval Matej. Svojega psa, ki sta ga napadla pobegla stafford terrierja, je rešil pred gotovo smrtjo, a sam utrpel hude poškodbe. Tri dni pred tem je na Svetem Primožu nad Kamnikom osemletnega dečka v obraz ugriznil stafordski bulterier. Deček je hudo krvavel, zato je potreboval urgentno pomoč. Primera sta sprožila val vprašanj in dvome v nadzor in v primerno ravnanje lastnikov z nevarnimi psi.
Letos smo v Sloveniji trepetali tudi za rekordnim zneskom v igri Loto. Zmagovalno kombinacijo številk je srečni dobitnik vplačal v Kopru. Vredna je bila kar pet milijonov evrov. To je tudi najvišja možna vrednost sedmice.
Štiri mame prislužile priznanje predsednika države
Slovenski predsednik Borut Pahor je podelil jabolko navdiha štirim materam, zaradi katerih je po njegovem mnenju naša družba boljša. Še pomnite, kdo so prejemnice priznanja in s čim so si to prislužile?
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Klavdija Markež je zaradi očitkov, da je njeno magistrsko delo plagiat, premierju Miru Cerarju ponudila odstop, ta pa ga je sprejel. Markeževa se je uvrstila med rekorderje z najkrajšim ministrskim stažem. Le nekaj dni pred razkritjem je na mestu ministrice za izobraževanje nadomestila Stanko Setnikar Cankar, ki jo je odneslo razkritje visokih honorarjev, ki jih je prejemala ob delu na fakulteti.
Odprtje prenovljenega dela Slovenske ceste
Ljubljana je v soboto, 9. maja, dobila novo "dnevno sobo". Po večmesečnem brnenju strojev za pregradami sredi mesta smo prvič na lastne oči ugledali novo podobo dela Slovenske ceste, posedeli na novih klopeh ali pa se sprehodili med jesenovim drevoredom. Dela na južnem delu so še vedno v teku.
Begunska kriza potrkala tudi na naša vrata
Potem, ko se je še spomladi o migrantih v Sloveniji govorilo le ob tragičnih primerih množičnih utopitev v Sredozemskem morju, so množične migracije poleti zajele tudi Slovenijo. Pred tem si nihče pravzaprav ni znal predstavljati, za kako obsežen tok ljudi gre. Slovenske medije so preplavile fotografije z meje, razvila se je burna debata o ukrepih, pozivi k strpnosti, k boljšemu nadzoru in humanitarni pomoči. Žična ograja še vedno razburja. V Slovenijo je doslej vstopilo že več kot 367.000 beguncev in migrantov.
Slovenska policija je po dveh letih intenzivnega preiskovanja dogajanja v Sazasu po podatkih novinarjev oddaje Epilog zaključila preiskavo in zaradi domnevnih nepravilnosti podala dve kazenski ovadbi.
Eden največjih industrijskih požarov pri nas
V velikem požaru v Mercatorjevem glavnem skladišču v Zalogu je izgubil življenje vzdrževalni delavec. Ogenj je štiri ure gasilo več kot 250 gasilcev. Ogenj je zajel 10.000 kvadratnih metrov površin. Inšpektorji so kasneje ugotovili, da so tedaj tam potekala vzdrževalna dela, pri katerih se je uporabljal odprti ogenj. Ob tem ni bila organizirana požarna straža.
Vročinski val in reševanje otrok iz razgretih avtomobilov
V začetku julija je državo zajel prvi vročinski val. Dnevne temperature so bile zelo visoke, tudi preko 40 stopinj Celzija. Izstopale so nenavadno tople noči in jutra, v noči s 7. na 8. julij smo zabeležili najtoplejšo noč v zadnjih 20 letih, saj se temperature niso spustile pod 24 stopinj Celzija. Ob vročinskih valih so policisti večkrat iz razgretih vozil reševali otroke, sledila so glasna opozorila ljudem, naj vendar bolje pazijo nanje.
Hrvati bojkotirali sodelovanje pri arbitraži
Slovenija in Hrvaška sta v letu 2015 pričakovali končno odločitev arbitražnega sodišča glede njune meje. A namesto tega je izbruhnila prisluškovalna afera, v katero sta se ujela slovenska agentka in arbiter, kar je Hrvaška izkoristila za enostranski izstop iz procesa.
Razveljavljen razpis za štipendije
Ker sistem ni deloval in zato vsi niso imeli enakih možnosti, je ministrstvo razpis za 1000 deficitarnih štipendij razveljavilo.
Poslovili sta se veliki imeni: Avsenik in Bučar
2. julija je Slovenijo obšla žalostna vest, da je v 86. letu starosti poslovil velikan slovenske narodno-zabavne glasbe Slavko Avsenik. Več o tem.
21. oktobra je umrl France Bučar, oče slovenske ustave in predsednik prvega slovenskega parlamenta. Več o tem.
Še imamo srce, še radi pomagamo
Slovenija je letos večkrat stopila skupaj in pomagala. Tudi za malega Jakoba, petletnega dečka, ki se je rodil brez kolka. Po zbranih sredstvih je sledila uspešna operacija na Floridi.
Skupaj smo stopili tudi v akciji Mali koraki za velik cilj, decembra pa v akciji daMnaprej z dobrimi deli spreminjamo svet na bolje.
Kot že vsaj dva tisoč let doslej, smo tudi letošnjega avgusta odprtih ust strmeli v nebo. Tam se je namreč odvijal meteorski roj Perzeidov. Septembra pa smo občudovali krvavo in super luno.
UKC Ljubljana še kar brez prvega moža
Največja bolnišnica v državi je še vedno brez generalnega direktorja s polnim mandatom. Spomladi je namreč vlada zavrnila soglasje k imenovanju Simona Vrhunca na vrh UKC, ta je nato odstopil. Zamenjal ga je Andrej Baričič, ki pa mu je koalicija po provokativnih izjavah odrekla podporo. UKC začasno vodi Brigita Čokl.
Med drugim je letos ustavno sodišče razveljavilo obsodilno sodbo v zadevi Patria, zadeva pa je tudi pravnomočno zastarala. Vrhovno sodišče je razveljavilo obsodilni sodbi zoper nekdanjega predsednika uprave Istrabenza Igorja Bavčarja in nekdanjega svetovalca Istrabenza Kristjana Sušinskega.
Najbolj črna letalska statistika
Nesreča letala v začetku decembra je bila sicer letos pri nas že deveta letalska nesreča, kar je najbolj črna letna statistika zadnjih 11 let. Pa tudi najbolj črno, ko gre za število žrtev po letu 2004, letos je namreč umrlo že 6 letalcev - 1 jadralni letalec, 2 zmajarja, 2 v ultralahkem letalu in pilot nesrečnega letala v Mengšu.
Stavka policistov se stopnjuje
Slovenski policisti stavkajo od 18. novembra, dogovora z vlado pa ni. Med drugim zahtevajo uresničitev zavez, ki so jim jih dale že prejšnje vlade v različnih dogovorih in stavkovnih sporazumih, med katerimi je povečanje plač za 35 odstotkov in izplačilo presežnih ur. Prav tako zahtevajo, da se policistom zagotovi delovno in zaščitno opremo, ki jim bo omogočala varno delo.
Odprtje Nordijskega centra Planica
Decembra smo bili priča odprtju nordijskega centra Planica, ki je z 48 milijoni evrov eden največjih projektov v državi v zadnjih letih.
Letošnje leto je zaznamoval tudi poskus spreminjanja definicije zakonske zveze, ki bi zajela tudi istospolne pare, s tem pa jim omogočila ves nabor pravic, ki izhajajo iz zakonske zveze. A so se volivci na decembrskem referendumu izrekli proti in ohranili tradicionalno zakonsko zvezo moža in žene.
20. obletnica ustanovitve POP TV
V sklopu prispevkov ob 20. obletnici ustanovitve POP TV in oddaje 24UR smo se spomnili oseb, ki so v teh letih z nami krojile zgodbo o uspehu, ter se smejali številnim skupnim prigodam in zabavnim spodrsljajem.
ČASOVNICA: Po čem si bomo Slovenci najbolj zapomnili leto 2015?
KOMENTARJI (301)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.