
Kot je po izreku sodbe pojasnil odvetnik Tomaž Toldi, ki je zastopanje Stephena Casiraghija prevzel na podlagi brezplačne pravne pomoči, sodišče pri združitvi kazni zapora pred leti ni pravilno upoštevalo kazenskega zakonika, v postopku pred vrhovnim sodiščem pa je bilo ugotovljeno, da bi morali Casiraghija na prostost izpustiti pol leta prej.
Casiraghi je sprva vložil laično tožbo, v kateri je zahteval odškodnino v enormnem znesku, ki bistveno odstopa od sodne prakse, in sicer v višini 7,4 milijona evrov, ki jo je potem sam znižal na 740.000 evrov, tekom postopka pa je bila višina odškodnine še dodatno znižana, je navedel odvetnik.
Prisojena odškodnina je torej bistveno nižja od zahtevane, je ugotavljal Toldi. Najprej bodo prebrali sodbo, nato pa se bo tožnik, torej Casiraghi odločil, kako naprej. Sodba namreč še ni pravnomočna, nanjo pa se lahko pritoži tudi država. Višja državna odvetnica Valerija Šter po naroku ni dajala izjav za medije.
Casiraghija tokrat ni bilo na sodišče. Toldi je pojasnil, da je njegova stranka trenutno na svobodi. Kot je dodal, ima tudi država terjatve do Casiraghija, sodnik Matej Papler je v okviru današnje sodbe izrekel tudi delni pobot teh terjatev, tako da se bo prisojena odškodnina iz tega naslova nekoliko znižala.
"Koliko bo (Casiraghi, op. STA) na koncu dobil, pa je stvar pravnomočne sodbe," je še pojasnil Toldi in dodal, da je danes prisojena odškodnina višja od dolga Casiraghija do države.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.