Pariško prizivno sodišče je na današnji obravnavi dovolilo izročitev nekdanjega predsednika uprave Luke Koper Roberta Časarja Sloveniji, poročajo Primorske novice. O predaji se bodo dogovorile pravosodne oblasti in policiji obeh držav. Datuma izročitve sodišče ne navaja, vendar pa se mora predaja Časarja zgoditi najpozneje v desetih dneh.
Predstavnica prizivnega sodišča v Parizu Magali Josse je po poročanju Primorskih novic povedala, da je današnja obravnava trajala le nekaj minut. Pojasnila je še, da je postopek izročitve enostaven in krajši, ker se je Časar že na obravnavi prejšnji teden strinjal z izročitvijo in tako poenostavil postopek. Če se ne bi strinjal, pa bi postopek trajal dlje, saj bi morali razpisati več obravnav.
Radio Slovenija pa je poročal, da bo pariško sodišče svojo odločitev nemudoma sporočilo slovenskim organom. Ko bo dogovorjen datum izročitve, bosta šla v Pariz tudi dva predstavnika slovenskih pravosodnih organov.
Kam ga bodo namestili?
Pristojni na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij so povedali, da bodo podrobnosti njegove namestitve na Dobu posredovali šele, ko bo Časar pripeljan na prestajanje zaporne kazni v Slovenijo. Sicer zakonodaja določa, da lahko obsojeni na zapor do osmih let kazen prestajajo na polodprtem oddelku. A če obstaja verjetnost, da bi zapornik pobegnil, je lahko odločitev drugačna. Takšnega zapornika lahko namestijo tudi v zaprti oddelek. Sašo Kotnik, psiholog Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij, je za oddajo 24UR povedal, da bodo Časarja po prihodu budno spremljali. "Morali bomo biti pozorni. Osebe, ki padejo tako nizko, so podvržene tudi riziku, da bi ponovno pobegnile, storile kaj komu drugemu ali celo sebi," je dejal.
Francozi pohvalili Časarjevo kooperativnost in naše sodstvo
Kot že rečeno, pretekli teden se je Časar strinjal, da ga francoski pravosodni organi predajo slovenskim, v Slovenijo pa naj bi ga privedli do 21. marca. Po navedbah medijev je seja na sodišču v Parizu prejšnji teden trajala le 15 minut. Potekala je v odsotnosti Časarjevega odvetnika, obsojenec pa se je s tem strinjal, saj si, kot je dejal, želi hitre vrnitve v domovino. Prosil je le, če lahko po telefonu pokliče soprogo.
Povedal je tudi, da v zaporu, v katerem je priprt, angleško govori le eden od uslužbencev, ki pa ni vedno na voljo. Francosko sodišče je sicer ob tem pohvalilo slovensko sodstvo, ki je že dostavilo vso ustrezno dokumentacijo, pohvalili pa naj bi tudi Časarjevo kooperativnost.
Spomnimo
Nekdanji predsednik uprave Luke Koper je bil pravnomočno obsojen zaradi zlorabe položaja in nedovoljenega sprejemanja daril v povezavi z nepremičninskimi posli z Luko Koper. Obsojen je bil na pet let in devet mesecev zapora, a se 14. marca lani ni zglasil v zaporu na Dobu. Policija je za njim razpisala tiralico in izdala evropski priporni nalog.
Po enem letu so ga policisti s pomočjo Interpola izsledili v Dominikanski republiki, ki ga je izgnala v Pariz, kjer je Časar v priporu od začetka meseca.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.