"V Sloveniji smo dobesedno prišli do točke, kjer že lahko govorimo o zlomu socialne države," je za 24ur.com ob današnji okrogli mizi dejala sekretarka Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje Anita Ogulin. Kot pravi, se to vidi v tem, da zveza kot civilna družba ne zmore več pomagati vsem ljudem, ki dnevno prihajajo po pomoč. Vsak dan naj bi se namreč nanje obrnilo okoli 100 ljudi. "Ti potrebujejo pomoč za osnovno preživetje, dobesedno za mleko in kruh svojim otrokom," pravi.
"Ljudje zapuščajo svoje domove, ker jih deložirajo banke in posamezniki, ker z 260 evri socialne pomoči ne morejo preživeti. K nam prihajajo ljudje, ki imajo najnižje plače. Ne morejo plačati položnic. Da je tragedija še večja, pa morajo ljudje, ki ostanejo brez vsakega centa, čakati na odločbo oziroma pomoč države tudi do devet mesecev," nam je pojasnila Ogulinova in nadaljevala, da je s tem tudi otrokom kršena temeljna pravica do preživetja, a žal se tega številni ne zavedajo.
Za preprečevanje socialnega izključevanja in neenake možnosti so v sodelovanju z odvetnico Nino Zidar Klemenčič zasnovali projekt brezplačne pravne pomoči. "Nedopustno je, da celo jaz, ki mislim, da sem funkcionalno pismena, ne znam prebrati odločbe, ki jo dobijo ljudje, ko je socialna podpora dodeljena. Ljudje se ne znajo pritožiti, poleg tega pa niti referentka, ki dela na centru za socialno delo, pogosto ne zna razložiti, zakaj je odločba takšna, kot je," pravi in poudarja, da ti ljudje, ki jih je vedno več, nujno potrebujejo pomoč.
Odvetnica Zidar Klemenčičeva je dejala, da so v njeni odvetniški pisarni v zadnjih štirih mesecih socialno ogroženim brezplačno pomagali že v 50 primerih. Posebej je izpostavila težave, povezane z deložacijami iz neprofitnih najemniških in iz zasebnih stanovanj. Kot pravi, bi se mnogo takšnih primerov dalo sporazumno rešiti. Želi si, da bi se te deložacije odvijale po drugi poti. "Ko posameznika vržejo iz stanovanja, je postopek zelo drag, stanovanje pa še nekaj časa prazno," pravi in dodaja, da bi morali v takšnih primerih prisluhniti družini v stiski in najti drugačno rešitev. Če bomo nadaljevali po tej poti, je to pot spirale, ki nas pelje navzdol, meni. Kot pravi, se da pritožiti in doseči odlog plačila, a za to je potrebna pravna pomoč. Zavzela se je tudi za spremembe na sistemski ravni, za poenostavitev socialne zakonodaje in za pospešitev odločanja.
Ob tem je generalni sekretar Socialne zbornice Slovenije Bojan Regvar, ki se je prav tako udeležil okrogle mize, na kateri so predstavili projekt brezplačne pravne pomoči Ker je prav!, dejal, da je trenutno v Sloveniji 273.000 revnih, še 112.000 ljudi pa socialno izključenih. Zavetišča za ženske in krizni centri za otroke so polni, vse več pa je tudi prošenj za socialne transfere, ki pa so povečini zavrnjene. Pravi, da je treba spremeniti zakonodajo, pri čemer se bo stroka vsekakor zelo potrudila. Kljub temu opozarja, da se nadaljnjim težavam v naslednjih treh letih ne da izogniti.
Na okrogli mizi so danes gostili tudi ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anjo Kopač Mrak. Ta je napovedala, da bodo predvidoma poleti pripravili prve spremembe zakonodaje, povezane z upoštevanjem dohodkov pri uveljavljanju socialnih transferjev. Obljubila je še, da bo vztrajala pri tem, da se ne bo varčevalo pri minimalnem dohodku 260 evrov. Svojo podporo je obljubil tudi namestnik varuhinje človekovih pravic Ivan Šelih. V uradu varuha bodo tako med drugim še naprej spodbujali lokalne skupnosti k zagotavljanju brezplačne pravne pomoči, prav tako pa se bodo zavzeli za to, da bi državni uradniki svoje delo opravljali odgovorno.
Kaj zahtevajo?
Z manifestom zveza in odvetniki zahtevajo takojšnjo celostno socialno pomoč ob nastanku socialne stiske, učinkovitejšo prerazporeditev sredstev in aktivnosti socialne države s hitrimi, manj birokratiziranimi in bolj individualnimi postopki. Pravijo, da mora višina denarne socialne pomoči družini omogočati vsaj osnovno preživetje, otroški dodatki in štipendije pa da naj zato ne štejejo v kategorijo socialnih transferjev. Poleg tega mora odločanje potekati ob upoštevanju koristi otrok in za zaščito otrok. Pomoč otrokom in mladim pri zagotavljanju razmer, ki so primerne za zdrav razvoj in izobraževanje, naj postane prioriteta države, so še odločeni. "Če zdaj zaspimo, bo naša družba spremenjena za več generacij in več generacij bo izgubljenih!"
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.