Pobudniki kampanje Ukrepaj zdaj! so premierju Borutu Pahorju danes predali prek 9000 podpisov peticije, s katero ga pozivajo, da se osebno zavzame za sprejem ambicioznega podnebnega dogovora v Koebenhavnu ter Slovenijo popelje na pot nizkoogljične družbe. Ob tem so poudarili, da se čas za ukrepanje v zvezi s podnebnimi spremembami nezadržno izteka.
Pobudniki kampanje, ki jo je do sedaj podprlo že 30 različnih organizacij, so Pahorja med drugim pozvali, da se s preusmeritvijo Slovenije v nizkoogljično družbo zapiše v slovensko zgodovino. Ob predaji podpisov so med drugim tudi poudarili, da je velika podpora kampanji izraz splošnega javnega mnenja, da so podnebne spremembe največja grožnja, s katero se spopadamo v 21. stoletju.
"Podporniki kampanje in podpisniki peticije oblikujemo gibanje, s katerim odločno zahtevamo, da je grožnja podnebnih sprememb primerno naslovljena in da politika namesto iskanja mašil za problem končno prevzame vodilno vlogo v prehodu v nizkoogljično družbo," so podporniki kampanje še poudarili ob predaji podpisov. Dodali so, da se čas za ukrepanje nezadržno izteka, podnebna konferenca v Koebenhavnu pa je po njihovem mnenju najboljša priložnost za preprečitev najhujših posledic podnebnih sprememb.
Obenem so Pahorja pozvali, da izkoristi vse vzvode, ki so v njegovih rokah, ter se zavzame za nujno potrebno ukrepanje na področju prehoda Slovenijo v nizkoogljično družbo. Ukrepi za boj proti nadaljnjim podnebnim spremembam so po njihovem mnenju tudi gospodarska in razvojna priložnost, predvsem kar se tiče zaposlovanja v sektorju obnovljivih virov in učinkovite rabe energije.
Kot je po srečanju s Pahorjem še povedala predstavnica nevladne organizacije Focus Barbara Kvac, je premier zagotovil, da bodo aktivnosti glede boja proti podnebnim spremembam vsaj v Sloveniji še naprej potekale, kot je bilo načrtovano, pri čemer je omenil predvsem podnebni zakon, podnebno strategijo in prenovo strategije razvoja Slovenije, medtem ko Pahor glede konference v Koebenhavnu po besedah Kvacove ni bil preveč optimističen. Kljub temu je, tako Kvacova, zagotovil, da se bo na konferenci trudil po svojih najboljših močeh. Kvacovca je med drugim še pojasnila, da se glede same vsebine zahtev nevladnih organizacij s Pahorjem danes niso pogovarjali. O tem naj bi beseda stekla na prihodnjem srečanju, predvidoma 30. novembra.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.