Slovenija

Čas za preklic stavke se izteka

Ljubljana, 29. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
K.L./B.M./STA
Komentarji
0

Srečanje med predstavniki medijskega združenja pri GZS in novinarskim sindikatom se je končalo brez dogovora o začetku pogajanj.

Srečanje je novinarskemu sindikatu minuli petek predlagalo združenje medijev, vendar v pogajanja ni privolilo. "Tudi danes nismo dobili nobenih zagotovil glede izpolnitve stavkovnih zahtev," je za 24ur.com povedal predsednik novinarskega sindikata Iztok Jurančič.

Predsednik Sindikata novinarjev Slovenije Iztok Jurančič (na sredini) na današnjih pogovorih: Neizpolnjeno pričakovanje, da bo delodajalska stran privolila v pogajanja (Foto: Dare Čekeliš)
Predsednik Sindikata novinarjev Slovenije Iztok Jurančič (na sredini) na današnjih pogovorih: Neizpolnjeno pričakovanje, da bo delodajalska stran privolila v pogajanja (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Sindikat že dalj časa pričakuje, da bo Združenje za tisk in medije pri GZS "vendarle privolilo v pogajanja o nacionalni kolektivni pogodbi za poklicne novinarje in preklicalo nezakonit odstop od nje". Po navedbah novinarskega sindikata so na delodajalski strani izrazili pripravljenost na pogajanja, vendar jim še ni jasen način, kako naj bi izpolnili stavkovne zahteve.

Predsednica upravnega odbora Združenja za tisk in medije Rina Klinar (druga z desne) v pogovoru s člani združenja: Niso povsem prepričani, ali lahko zastopajo stališča založnikov in izdajateljev medijev v Sloveniji
Predsednica upravnega odbora Združenja za tisk in medije Rina Klinar (druga z desne) v pogovoru s člani združenja: Niso povsem prepričani, ali lahko zastopajo stališča založnikov in izdajateljev medijev v Sloveniji FOTO: Dare Čekeliš

Združenje za tisk in medije še ne ve, kaj bi s svojimi pristojnostmi

Poslovnik o poteku novinarske stavke določa, da bodo ob najnujnejših informacijah, katerih neobjava bi lahko "bistveno, trajno in nepopravljivo ogrozila življenjske interese ljudi in skupnosti", med splošno stavko lahko novinarji "izjemoma, a največ do štirikrat dnevno", objavili informacije Republiške volilne komisije o poteku nedeljskih volitev. Novinarski izdelki, ki so jih novinarji pripravili pred začetkom stavke, med stavko ne bodo smeli biti objavljeni.

"Srečanje je bilo priložnost za nadaljevanje socialnega dialoga in seznanitvijo s pomembnimi spremembami na področju medijev vse od leta 1991, ko je bila sklenjena novinarska kolektivna pogodba," je povedala predsednica upravnega odbora Združenja za tisk in medije Rina Klinar.

Po njenem mnenju so bile spremembe v zadnjih 13 letih na področju medijev tako temeljite, da bi to morali upoštevati ob morebitnem začetku pogajanj z novinarskim sindikatom. Klinarjeva je pojasnila, da se je v tem času pomembno spremenila zakonodaja, ki ureja delovanje medijev. V tem času je nastalo združenje za tisk in medije, članstvo v njem je za gospodarske družbe s področja javnega obveščanja sicer obvezno, vendar nekatera podjetja, ki opravljajo medijske storitve na trgu zaradi načina registracije svoje gospodarske dejavnosti, niso niti članice niti ne sodelujejo pri oblikovanju stališč medijskega združenja pri GZS.

"Gre za zapleteno pravno vprašanje, ali ima upravni odbor Združenja za tisk in medije sploh pristojnost za oblikovanje stališča do stavkovnih zahtev novinarskega sindikata," je povedala Klinarjeva in dodala, da bo medijsko združenje kljub temu v petek skušalo odgovoriti na stavkovne zahteve. "Verjetno bomo predlagali pogajanja, morda tudi datum njihovega začetka," je povedala Klinarjeva.

Foto: Dare Čekeliš
Foto: Dare Čekeliš FOTO: Dare Čekeliš
Novinarji na POP TV se zavedajo pomena prenove nacionalne novinarske kolektivne pogodbe. Hkrati ostro obsojajo Združenje za tisk in medije, ki "toliko časa odlaša in se izmika pogajanjem o prenovi kolektivne pogodbe, obstoječo pa zavračajo". Prizadevanja stavkovnega odbora SNS in njegove stavkovne zahteve sicer podpirajo, vendar pa se stavki kot celota ne bodo pridružili. Ne bodo pa ovirali ali preprečevali stavke posameznikom, ki se bodo zanjo odločili. Ob tem zavračajo namigovanja o pritiskih, ki naj bi jih bili deležni s strani vodstva, je v izjavi za javnost zapisal predsednik hišnega aktiva Društva novinarjev Slovenije Matjaž Tanko.

"Predstavniki medijskega združenja pri GZS so nam danes obljubili le, da so se pripravljeni pogajati," je povedal Jurančič. Novinarski sindikat pričakuje, da bo združenje brez odlašanja privolilo v pogajanja, obenem pa v večini medijskih hiš nadaljuje priprave na splošno stavko. "Zastavica pade v petek ob 19. uri," je povedal Jurančič. Stavka naj bi se začela v nedeljo 3. oktobra in bo trajala, dokler stavkovne zahteve ne bodo izpolnjene.

Stavko podpira večina članov novinarskega sindikata

Za splošno stavko novinarjev se je z osebnim izjavljanjem izreklo 68 odstotkov članov sindikata novinarjev. Za stavko je potrebna podpora večine članstva.

Med večjimi medijskimi hišami so za stavko z veliko večino glasovali na RTV Slovenija, v Delu, Večeru, nacionalni tiskovni agenciji STA, Primorskih novicah, Dnevniku, Dolenjskem listu in drugje.

Za stavko se je SNS odločil potem, ko so delodajalci na uradni predlog sindikata za prenovo kolektivne pogodbe dvakrat odgovorili, da niso njeni podpisniki in da se o njej niso pripravljeni pogajati. Poleg tega sindikat zahteva tudi avgustovsko valorizacijo plač, skladno s kolektivno pogodbo, ter da omenjeno združenje za tisk in GIZ lokalnih in regionalnih radijskih postaj Slovenije takoj prekličeta enostransko odpoved od kolektivne pogodbe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20