V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) menijo, da je v času visoke gospodarske rasti, ki jo prav zdaj beleži Slovenija, pravi čas za zvišanje plač. Slovenija visoko gospodarsko rast dosega ob nespremenjeni delovno pravni zakonodaji, je spomnil predsednik ZSSS Dušan Semolič ter opozoril, da je Slovenija po marsikaterem kazalcu že dosegla povprečne ravni EU. Pri tem je izpostavil cene, medtem ko zaostaja pri plačah.
Slovenija se s produktivnostjo dela po Semoličevih besedah uvršča prav v evropski vrh, prav tako po številu nadur. "Zato ne sme biti nič pregrešnega, postaviti si za cilj tudi pri plačah doseči evropsko povprečje," je dejal. Slovenski delavci in delavke imajo tudi glede tega standarda pravico živeti po evropskem povprečju, je dodal.
'Kriza? Da, a le za delavke in delavce!'
V ZSSS zavračajo opozorila delodajalcev, ki na njihove zahteve po zvišanju plač odgovarjajo, da je treba biti previden, ker bo prišla tudi kriza. "Ta logika velja le za delavce in delavke, zase pa je gospodje ne sprejmejo," je bil kritičen Semolič. Kot je pojasnil, si nihče od njih ni znižal bruto plače, potem ko se mu je z znižanjem progresivnosti pri dohodnini v začetku tega leta močno znižala obremenitev plače in zvišala neto plača.
Rožič: Draga delovna sila
Delodajalci si želijo le rasti dividend in nagrad upravam, za delavce pa ostaja bolj malo, je bil kritičen svetovalec za ekonomska vprašanja pri ZSSS Vladislav Rožič. Očitno torej nekaj ni v redu s plačno politiko, je ocenil. Po njegovem mnenju bi bil potreben splošen dogovor o spremembah plačnega sistema. V globalnem gospodarstvu se od delavca zahteva, da opravlja več opravil hkrati, to pa zahteva tudi spremembo poklicnih kategorij, sprejem metodologije za vrednotenje delovnih mest ter določitev nominalnih plač za delovna mesta, je predlagal.
Rožič sicer meni, da tudi delavci z nizko stopnjo strokovne izobrazbe lahko ustvarijo visoko dodano vrednost in so temu ustrezno tudi plačani. Kot primer je navedel ureditev smetarskih služb v tujini. Sam sicer ugotavlja, da so plače nizke predvsem zaradi visokih dajatev, vendar pa si delodajalci po drugi strani prizadevajo le za dosego čim višjih dobičkov. Glede teh v ZSSS menijo, da bi morala vlada izpolniti svojo obljubo in pripraviti predlog zakona o soudeležbi delavcev pri dobičku.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.