Evropski komisar za širitev Olli Rehn je danes v Bruslju izrazil pričakovanje, da bo Hrvaška kmalu pozitivno odgovorila na njegov predlog za mediacijo, brez dodajanja pogojev. ''Verjamem, da bo to konstruktiven in pozitiven odgovor brez dodajanja kakšnih nemogočih pogojev," je poudaril na konferenci o Hrvaški in EU v Bruslju. Tako je Rehn odgovoril na vprašanje, kako bi razumel, če bi Hrvaška sprejela mediacijo kot pot do sodišča; ali bo to razumel kot potrditev ali zavrnitev svojega predloga za evropsko posredovanje.
Komisar je tudi izrazil zaskrbljenost, da Hrvaška, če vprašanje zastoja na njeni poti v EU zaradi njene meje s Slovenijo ne bo rešeno zelo kmalu, ne bo končala pristopnih pogajanj v predvidenem časovnem okviru, torej do konca tega leta.
Rehn je tudi napovedal, da se bo s hrvaškim in slovenskim zunanjim ministrom, Gordanom Jandrokovićem in Samuelom Žbogarjem, sestal "v kratkem", ni pa želel podrobneje povedati, kdaj bo to.
Je pa tiskovni predstavnik hrvaškega zunanjega ministrstva Mario Dragun sporočil, da se bo Jandroković s slovenskim kolegom Žbogarjem srečal ob robu neformalnega srečanja zunanjih ministrov zveze Nato v Bruslju. Še vedno pa ni potrjeno ali se bosta sestala v sredo ali četrtek, saj naj bi točen datum srečanja vodij obeh diplomacij določili v Bruslju.
Redna srečanja zunanjih ministrov so bila napovedana prejšnji teden po srečanju premierov Slovenije in Hrvaške, Boruta Pahorja in Iva Sanaderja, na Mokricah, kjer sta bila tudi Jandroković in Žbogar.
O odnosih tudi predsedniki parlamentarnih strank
Premier Borut Pahor se je danes na vladi na neformalnem sestanku sestal s predsedniki parlamentarnih strank o modalitetah predloga Evropske komisije o reševanju vprašanja meje s Hrvaško z mediacijo, k čemur je vlada minuli četrtek dala načelno soglasje.
Po srečanju je Pahor poudaril, da so sklenili veliko stvari, kar je dobra popotnica za slovensko vlado in slovensko diplomacijo. ''Slovenska stran je svoje delo s pozitivnim stališčem do pobude evropske komisije za mediacijo opravila. Ima podporo v slovenski politiki. Sedaj je na potezi hrvaška stran, in pričakujemo in si želimo da bi prav tako sprejela mediacijo, ki ima za cilj določitev meje tako na kopnem kot na morju,'' je poudaril.
Swoboda: Bolj naklonjeni Sloveniji
Poročevalec Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannes Swoboda je danes za hrvaški spletni portal Javno dejal, da je predlog o mediacijski skupini, ki ga je za reševanje vprašanja slovensko-hrvaške meje predlagal evropski komisar za širitev Olli Rehn, bolj naklonjena slovenski strani. "V tej situaciji sem sto odstotno na strani Hrvaške. Ne morete delati mediacije brez pravnega okvira pred Meddržavnim sodiščem," je dejal Swoboda in dodal, da bi bila mediacijska skupina, ki jo je predlagal Rehn, pristranska, saj bi bila bolj naklonjena slovenski strani.
Hrvaška o mediaciji šele naslednji teden
Kot je znano, se je v ponedeljek sestal vrh hrvaške politike, kjer pa so se zmenili le, da si bo Hrvaška vzela še teden dni za premislek o predlogu evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna. Pahor glede tega sicer pravi, da je morda dobro, da si je Hrvaška vzela nekaj več časa, saj bi po premisleku lahko sprejela konsistentno stališče, ki bi bilo povezano s pričakovanji Evropske komisije, vendar Pahor hkrati opozarja, da s tem samo izgubljamo čas, ko bi že lahko začeli iskati modalitete mediacije.
Sanader je po včerajšnjem sestanku sporočil, da bo o predlogu mediacije odločila posebna delovna skupina, ponovil pa je tudi, da Hrvaška vztraja pri jasnem ločevanju vprašanja meje od hrvaških pogajanj z Evropsko unijo. Ni pa želel jasno povedati, ali bo Hrvaška sprejela predlog Evropske komisije, da mejni spor s Slovenijo ureja tričlanska skupina, ki naj bi jo vodil Martti Ahtisaari. Predstavnik hrvaške opozicije Radimir Čačić pa je poudaril, da so stranke pripravljene sprejeti mediacijo le v primeru, da bo pripeljala do rešitev spora o meji s Slovenijo na sodišču.
Medtem Evropska komisija v Bruslju opozarja, da je premik v sporu Slovenije in Hrvaške nujen čim prej. "Evropska komisija je še vedno pripravljena pomagati stranema najti rešitev, a seveda morata obe strani sprejeti potrebne politične odločitve za premik naprej v tem sporu – čim prej in nujno," je dejal tiskovni predstavnik komisije Amadeu Altafaj Tardio.
Tudi Slovenija želi korak naprej
Za korak naprej je tudi starosta slovenske politike France Bučar, ki je razburkal slovensko politično sceno z izhodiščem za ozemeljsko razmejitev med Slovenijo in Hrvaško. Bučar med drugim meni, da meja med državama ni določena in da bi mejo v Istri morali določiti na podlagi referenduma.
KOMENTARJI (649)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.