
Kot so sporočili z zunanjega ministrstva, Slovenija ceni pozitivne premike pri reševanju vprašanj, povezanih s pravicami slovenske manjšine v Avstriji, obenem pa pričakuje, da bo Avstrija čim prej uresničila preostale mednarodnopravne obveznosti. Ob 90. obletnici koroškega plebiscita so še zapisali, da ima Avstrija letos priložnost, da stori korak naprej.
Kot opozarjajo na zunanjem ministrstvu, so zaradi plebiscitarne odločitve leta 1920 številni Slovenci ostali zunaj meja matične države in postali manjšina v novonastali Avstriji, velik del koroških Slovencev pa je bil v obdobju po plebiscitu prisiljen zapustiti Koroško in se tja nikoli več ni vrnil.
Položaj slovenske manjšine je bil mednarodnopravno opredeljen s saintgermainsko pogodbo, danes pa je položaj manjšine na Koroškem in Štajerskem mednarodnopravno še dodatno opredeljen v 7. členu avstrijske državne pogodbe (ADP). A čeprav je od podpisa ADP preteklo že 55 let, slovenska manjšina še vedno ne uživa vseh pravic, ki ji po tej pogodbi pripadajo, poudarjajo na zunanjem ministrstvu.

Pozitivne premike, ki jih je v smeri izpolnjevanja državne pogodbe naredila Avstrija, Slovenija ceni, še posebej ukrepe glede postavitev dvojezičnih napisov, a obenem pričakuje, da bo Avstrija čim prej uresničila vse preostale obveznosti ter izpolnila upravičena pričakovanja in zahteve slovenske manjšine. Pozdravljajo tudi pobude organizacij civilne družbe, ki v svojem delovanju z enakim spoštovanjem nagovarjajo pripadnike obeh jezikov in kultur.
Avstrija v mednarodnih organizacijah vodi progresivno politiko na področju varstva pravic narodnih manjšin, letošnja 55. obletnica podpisa ADP pa bi lahko bila priložnost, da stori pomemben korak naprej pri izvajanju zaščite za slovensko manjšino.
NSKS: "Tudi po 90 letih neskončno oddaljeni"

Na današnji slavnostni seji koroškega deželnega zbora ob 90. obletnici plebiscita bo slavnostni govornik slovenske narodne skupnosti predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) Valentin Inzko. V znak protesta in nezadovoljstva z dosedanjo politiko avstrijske vlade pa NSKS pri ostalih prireditvah ne sodeluje. Kot so zapisali v sporočilu na svoji spletni strani, "je Koroški deželni zbor pred plebiscitom sklenil slovesno resolucijo, ki zagotavlja slovenski narodni skupnosti polno integracijo na vseh ravneh ter velikodušno upoštevanje želja koroških Slovencev. Od uresničitve vsebin te resolucije smo tudi po 90 letih neskončno oddaljeni.“ Med najbolj perečimi vprašanji omenjajo vprašanje topografije, neenakovredno finančno podporo glasbeni šoli ter že 15 let upadajočo podporo narodni skupnosti.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.