Volitve in povolilno dogajanje je posebej za našo televizijo komentiral predsednik države Danilo Türk, ki se je v New Yorku udeležil zasedanja Organizacije združenih narodov. Del pogovora si lahko preberete, cel intervju pa si poglejte v videu.
Kaj so po vašem pokazale letošnje volitve?
"Letošnje volitve so pokazale jasno izbiro volivcev. Mislim, da je to najpomembnejše in vsi politični dejavniki morajo sedaj ponotranjiti to spoznanje – da so se volivci opredelili in je treba njihovo voljo spoštovati. To je glavno sporočilo volitev, ki ga lahko razberemo za sedaj.“
Kako komentirate trenutno aktualno politično dogajanje? Rekli ste, da kdor ne zna prenesti poraza, ni vreden zmage. Kaj ste mislili s tem?
"Opozoril sem, da so volitve tekmovalna dimenzija politike. Ko se ta tekma enkrat konča, jo mnogi končajo z občutkom, da so poraženi, nekateri pa z občutkom, da so zmagali. V teh trenutkih je pomembno, da so poraženci dostojanstveni, zmagovalci pa velikodušni. Če ni tako, lahko pride do nesporazumov in nepotrebnih razprav. Sicer pa prej ali slej pride do uravnoteženja. Naposled se ugotovi, kdo je bil poražen in kdo je dobil, ter kako se pričakuje obnašanje od enih in drugih.“

Spremljate dogajanje v javnosti v zvezi z volitvami. Kaj ste opazili?
"Rekel bi, da je nekaj preveč zamerljivosti, slabe volje, občutka, da v Sloveniji in v naši politični kulturi ni dovolj sposobnosti dobro prenesti poraz - športno, moško sprejeti poraz. Rad bi, da bi se to popravilo. Zamerljivost ni dobra popotnica. V trenutkih po volitvah se ne sme izgubiti izpred oči glavnih programskih točk, ki so jih stranke predstavljale v predvolilnem času in jih bo treba uresničiti, če hočemo napredovati.“
Samo dva ministra od aktualne vlade sta prišla v parlament. Lahko to interpretiramo kot nezaupnico vladi?
"To je vsekakor zanimiv rezultat in nekoliko presenetljiv. Kajti ministri so vedno zelo vidni, nekateri med njimi so tudi zelo popularni in presenetljivo je, da niso bili uspešni na volitvah. Več pa v tem trenutku težko rečem, moral bi nekoliko bolje poznati vse okoliščine volitev.“
Zaradi nepravilnosti na nekaterih voliščih je SDS vložila pritožbe, napovedujejo celo, da nameravajo iti do ustavnega sodišča. Kako vi to komentirate?
"Pritožbe so normalna stvar - če kdo ocenjuje, da je kakšna nepravilnost in ima za to ustrezno pravno oblikovano pritožbo - mora imeti na voljo tudi ustrezno pravno sredstvo. Ampak te reči se hitro razčistijo in mislim, da imamo v Sloveniji nasploh dobro situacijo, ko gre za pravilnosti v izvedbi volitev. Mislim, da ni razlogov za kakšna velika pričakovanja sprememb.“
Ker še ni uradnih rezultatov, še niste izbrali mandatarja. Vseeno pa se že zelo živahno ugiba o ministrih. Nekateri celo zelo konkeretnio namigujejo, kaj si želijo. Se vam zdi to preuranjeno?
"Najbrž se tovrstnih razmišljanj ne da preprečiti in taka ugibanja so pričakovana. Poudaril pa bi, da je poleg končnega izida treba počakat še na oblikovanje poslanskih skupin in na moja posvetovanja z vodji poslanskih skupin. Vse to bo treba še opravit, da se bomo lahko v resnici pogovarjali o mandatarju in kasneje o vladi.“
Predvolilna kampanja je bila po vašem mnenju ostra in je vsebovala stvari, ki vam niso bile všeč. Ste veseli, da je konec?
"Vsako tekmovanje se enkrat konča in vedeli smo, kakšni so datumi. Moram reči, da volilne kampanje v Sloveniji niso posebno dolge in v primerjavi s temi v ZDA je slovenska kampanja kratka, manj intenzivna, vanjo pa se vključuje manj dejavnikov. V Sloveniji se pravzaprav ni treba pritoževati nad napornostjo ali kakšnimi posebno slabimi značilnostmi kampanje.“
Imate občutek, da bodo pogajanja za oblikovanje vlade kratkotrajna?
"Upam, da bodo razumna in bodo ustvarila dobro, kohezivno vlado, in to tako, ki bo sposobna odgovoriti izzivom časa in tudi narediti kakšne potrebne reforme.“
KOMENTARJI (246)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.