Jorna in Fenno je kot prva dvojčka na Nizozemskem iz maternice pomagala izvleči njuna mama.
"Zelo previdno sem dvignila tisti majhni glavici, nato ramena in ju zelo počasi ter nežno polegla. In nato je vsa napetost izginila, bilo je zares posebno," opisuje.
Izkušnja zanjo sicer ni bila povsem nova, saj je tako povila že svojo prvorojenko. Je bil pa poseg velik izziv za ekipo iz Utrechta, ki je sicer z omenjeno tehniko na svet spravila že več kot 200 enojčkov.
"Nikoli še nismo naredili tega (z dvojčki), zato smo morali vaditi. To smo storili v operacijski sobi z dvema lutkama," pove Koen Deurloo, ginekolog iz Ultrechta.
In ob tem denimo ugotovili, da se mama s prvim od dvojčkov ne sme preveč crkljati. Pri crkljanju so roke namreč preblizu obraza, kar ogroža sterilnost.
Carski rez s pomočjo matere naj bi bil sicer namenjen ženskam, ki si želijo operacijo doživeti bolj zavestno.
"Ko imaš carski rez, se počutiš nekoliko nemočno, saj je vse precej sterilno, klinično, veliko ljudi je okoli, ti pa ležiš na hrbtu in otrok je kar naenkrat zunaj. Da si lahko del tega, pomeni neverjetno opolnomočenje," pojasni Ayesha Everitt, avstralska porodnica, ki je pomagala pri carskem rezu.
Taša Širca ima za sabo dva običajna carska reza v postojnski porodnišnici. Prvi je bil urgenten in zato precej stresen, drugi pa načrtovan in sproščen, pravi.
"Vedela sem, kaj me čaka, v operacijski smo se hecali, kar me je zanimalo, so mi povedali ..." našteva.
Čeprav zaradi anestezije ni ničesar čutila in ji je pogled na poseg preprečeval zaščitni paravan, ni čutila izključenosti, odtujenosti.
"Če otrok zajoka, če je otrok zdrav, v obeh primerih so mi dali otroka na prsi, počakali tisto minuto, da pač čutiš otroka, da imaš tisti prvi stik," se spominja.
Carskih rezov z materino pomočjo pri nas še nismo opravili in niti niso potrebni, pravi ginekologinja in porodničarka Nataša Tul Mandić.
"Poveča se število rok v operativnem polju, podaljša se čas operacije, kar vse poveča tveganje za okužbo in hkrati pri carskem rezu tudi poveča tveganje za močne krvavitve," pojasni.
Tul Mandićevi doslej še nobena porodnica ni izrazila želje po tem. Ženska bi morala biti za to tudi izjemno prisebna in takih je malo, doda.
"Veste, kaj mi vidimo? Recimo, ko ženske rojevajo po naravni poti, pa se porodi glavica, ji rečemo, gospa, a boste glavico pobožali? Pa je zbujena, prisebna, glavica pogleda ven iz nožnice ... velikokrat ženske tega ne želijo. Ker je enostavno to en tak poseg, ki ga nismo vajeni."
Da bi sama izvlekla otroka iz maternice, si Taša ne predstavlja. "Glede na to, da imaš prerezan trebuh ... jaz že z ranami, ali pa, ko se mi male dva kaj poškodujeta, jaz pa kri nisva najboljša prijatelja ..." se smeji.
Da bi bile ženske, ki rodijo s carskim rezom, kaj manj povezane z otroki, pa po besedah Tul Mandićeve ni bilo nikoli dokazano.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.