Predstavniki sindikata carinikov so se na sestanku z ministrom za finance v odstopu Janezom Šušteršičem danes dogovorili, da bodo v okviru carinske službe proučili mogoče varčevalne ukrepe. Vodja stavkovnega odbora sindikata Dušan Miščevič je prepričan, da je mogoče najti rešitev, da do odpuščanj ne bi prišlo. Stavko cariniki sicer še nadaljujejo.
186 ljudi lahko ostane brez službe
Če najdejo skupno rešitev varčevalnih ukrepov, po ministrovih zagotovilih ni razlogov za odpuščanje, kar je ena njihovih poglavitnih stavkovnih zahtev, je dejal Miščevič. Po njegovih navedbah bo predvidoma odpuščenih 186 ljudi, če se ne bodo dogovorili glede varčevalnih ukrepov. Pri Carinski upravi RS je zaposlenih okoli 1650 ljudi. Po Miščevičevem mnenju je glede na nove naloge, ki jih prejemajo, odpuščanje nepotrebno in neproduktivno, ker bo zaviralo izvajanje njihovih nalog.

Na vprašanje, v kakšni višini morajo najti varčevalne ukrepe, je Miščevič odgovoril, da niso začrtali nobene številke. Po njegovem mnenju gre tu za napredek, saj govorijo o mogočih ukrepih, nato bodo pa videli, kaj ti ukrepi finančno prinesejo. Kot pravi, bo lahko tako vlada razmislila, ali bi se dalo v okviru njenih predlogov najti kakšne kompromisne rešitve.
"Ali smo sposobni dati toliko, kolikor vlada v tem trenutku pričakuje"
V Sindikatu carinikov Slovenije po Miščevičevih besedah nimajo zadržka glede varčevalnih ukrepov. "Zavedamo se, da je kriza in da je treba še nekaj dati, vendar pa je vprašanje, ali smo sposobni dati toliko, kolikor vlada v tem trenutku pričakuje," je dejal.
Mogoče varčevalne ukrepe bodo po Miščevičevih besedah začeli iskati že danes, sestali se bodo s predstavniki carinske uprave, nato pa v prihodnjih dneh pripravili izračune. Ko bodo imeli pripravljene predloge, se bodo z ministrom znova sestali, napoveduje Miščevič. Kot je prepričan, "se bo z dobro voljo dalo najti ustrezne rešitve".
Stavke ne bodo zamrznili

Po Miščevičevih besedah danes niso privolili v predlog ministra, da bi stavko zamrznili. Stavkovne aktivnosti tako od splošne stavke javnega sektorja prejšnjo sredo nadaljujejo, a v omejenem obsegu oziroma z znižano aktivnostjo. Kot pojasnjuje, ne povzročajo večjih problemov pri delovanju službe, so pa aktivnosti toliko intenzivne, "da se čuti, da smo še vedno v stavki". Zaposleni so tako po njegovih besedah pri izvajanju nalog malo bolj dosledni in pregledajo tudi kakšno tovorno vozilo več. Če bodo ugotovili, da se vladna stran ni resno lotila reševanja njihovih zahtev, bodo aktivnosti ponovno intenzivirali, napoveduje vodja stavkovnega odbora sindikata.
Miščevič tudi meni, da bi bilo treba v okviru celotnega javnega sektorja pospešiti pogajanja, da se iščejo rešitve za ves javni sektor. Po njegovih besedah je eden od mogočih ukrepov, ki jih bo njihov sindikat predlagal, da se podaljša ukrep glede zamrznitve izplačila za napredovanja. To prinaša velike finančne učinke in tudi ohranja delovna mesta, kar je prioritetno, je poudaril Miščevič.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.