Konec novembra 2023. V razmiku le enega tedna v Cankarjevem domu potekata predstavitvi dveh politično najbolj izpostavljenih knjig lanskega leta. Sibilina sodba, drugo leposlovno pisanje predsednice Državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, in Zmaga je začetek, prvenec nekdanjega predsednika države Boruta Pahorja. Prva knjiga je privabila 196 obiskovalcev, druga nekaj manj ljudi – 189.
Naj bo jasno – predstavitev knjige sta v obeh primerih organizirali založbi. Knjigo Urške Klakočar Zupančič založba Primus in knjigo Boruta Pahorja založba Beletrina. Založbi sta za oba politika tudi najeli dvorani in s Cankarjevim domom podpisali pogodbi.
Ali sta ti dve založbi za ta dva politika plačali tržni najem za dvorano? "V tem trenutku tega ne vem, ker imamo dva tisoč prireditev, ampak po mojem spominu sta bili prireditvi v okviru tržne dejavnosti, ki ima svojo direktorico, ki avtonomno sklepa vse pogodbe. Mislim, da so te pogodbe take kot pri vseh drugih," odgovarja generalna direktorica Cankarjevega doma Uršula Cetinski.
Po našem pogovoru pa so nam iz Cankarjevega doma potrdili, da sta založbi za najem – vsaka izmed dvoran bi stala slabih tri tisoč evrov – namesto v denarju plačali kar s knjigami.
Na našo prošnjo se je odzval nekdanji predsednik države. Da pri najemu dvorane ni sodeloval, saj da je vse promocijske dejavnosti urejala založba Beletrina. "Vse promocijske aktivnosti, povezane s knjigo bivšega predsednika republike Boruta Pahorja, je urejala založba Beletrina in predlagamo, da se z vprašanjem obrnete nanje."
Tam na naša vprašanja odgovarjajo, da na tak način ravnajo večkrat. Pa tudi, da se ne strinjajo s formulacijo, da je Beletrina najem prostora plačala zgolj s knjigami. Ker da je knjiga blago in ima tako finančno kot duhovno vrednost, ki jo mnogi cenijo. Na vprašanje, zakaj so se za tak način plačila odločili prav pri avtorju, ki je eden izmed najbolj izpostavljenih politikov pri nas, pa odgovarjajo, da so taka pravila Cankarjevega doma, ki nesubvencioniranim knjigam ne more omogočiti ugodnega najema prostorov.
Iz založbe, ki zastopa delo Urške Klakočar Zupančič, pa odgovarjajo, da do kompenzacij ni prišlo zaradi položaja predsednice Državnega zbora, ampak zato, ker je dogodek časovno sovpadal z odprtjem nove dvorane v Cankarjevem domu, ki ima tudi knjižne police.
Mimogrede, direktorica kongresno-komercialnega programa, ki oddaja dvorane Cankarjevega doma na trgu, je Breda Pečovnik, ki je hkrati tudi guvernerka zveze Lions klubov. Ker imajo tudi ti ogromno dogodkov v Cankarjevem domu, generalno direktorico vprašamo, kako nadzira morebitno nasprotje interesov. "A če jaz to pregledujem? Seveda, jaz imam dostop do vseh pogodb," odgovarja Uršula Cetinski.
Sporna bi lahko bila še ena pogodba: svetovanje odvetniške pisarne
Cankarjevemu domu namreč pravno svetuje odvetniška pisarna ljubljanskega podžupana Sama Logarja, medtem ko njegov kolega, prav tako podžupan Aleš Čerin, kot predstavnik občine nadzoruje poslovanje Cankarjevega doma.
Nenavadno, če že ne nasprotje interesov, saj sta tako Logar kot Čerin pravnika in kot podžupana tudi sedita za skupno mizo ljubljanske občine. Čerin je bil v svet Cankarjevega doma imenovan prav na predlog občine. Vodi jo Zoran Jankovič, ki sicer velja za podpornika direktorice Cetinski. Čerin je celo predsednik sveta, ki je, poleg generalne direktorice in še strokovnega sveta, organ vodenja in upravljanja. Čerin pravzaprav nadzoruje poslovanje. Sem pa spadajo tudi svetovalne pogodbe.
Takšno ima tudi odvetniška družba Klešnik - Logar. Pisarna, katere solastnik in partner je prav Samo Logar. Na mesto podžupana je ta sedel lansko jesen, sicer pa je vodja mestnih svetnikov Golobovega Gibanja Svoboda.
In koliko je do danes zaslužil s Cankarjevim domom? Zanimivo je predvsem dejstvo, da že vse od lanskega junija dobiva pavšalne zneske. Skoraj vsak mesec dobrih 1700 evrov. Skupaj slabih 29.000.
Logar, ki danes na naša vprašanja ni odgovoril, je sicer javnosti postal znan, ko je kot predsednik nadzornikov v Istrabenz Turizmu sumljivo poceni prenočeval v državnem hotelu. V Portorožu je za sobo petzvezdničnega hotela plačal le 80 evrov, medtem ko tam nočitev, tako so pred kratkim poročali kolegi na RTV, stane od 330 do 400 evrov na osebo. Zaradi suma, da je s tem kršil integriteto, ga že preiskuje protikorupcijska komisija.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.