Od januarja je na spletnih straneh Inštituta za varovanje zdravja na voljo spletna aplikacija, s katero lahko posameznik poišče podatke o postopkih in posegih ambulant, ki jih potrebuje. Aplikacija omogoča dostop do podatkov, koliko časa je treba v posameznem zdravstvenem zavodu oz. izvajalcu čakati na zdravstveno storitev ter koliko ljudi čaka na to storitev. Podatki so objavljeni na spletnih straneh izvajalcev, v čakalnicah ter na spletnih straneh Inštituta za varovanje zdravja (IVZ).
Aplikacija uporabniku omogoča, da preveri, kje je najkrajša čakalna doba za želeni poseg, ta pa lahko nato na podlagi pravice do proste izbire zdravnika in izvajalca zdravstvenih storitev izbere tistega, ki ima najkrajšo čakalno dobo.
Seznam s podatki predvideva pravilnik o najdaljših dopustnih čakalnih dobah za posamezne zdravstvene storitve in o načinu vodenja čakalnih seznamov, ki je v uporabi od začetka septembra 2010. Po besedah ministra za zdravje Dorijana Marušiča je sprejeti pravilnik že občutno skrajšal čakalne dobe.
Vsak od zdravstvenih zavodov oziroma izvajalcev zdravstvenih storitev mora upoštevati pravilnik, če ga ne upošteva, mu grozi kazen. Prav tako so morali vsi izvajalci svoje sezname pregledati in iz njih črtati morebitne podvojene vnose, to so vnosi bolnikov na čakalne liste pri različnih izvajalcih, in umrle, ki so še vedno uvrščeni na liste. Še vedno se namreč dogaja, da je nekaj bolnikov za isto zdravstveno storitev uvrščenih na več čakalnih list.
Ob predstavitvi novele zakona o pacientovih pravicah, ki jo je aprila letos v javno razpravo poslalo ministrstvo za zdravje, je minister Marušič dejal, da bi lahko predpisane čakalne dobe, ki so jih uvrstili v pravilnik (mesec dni čakalne dobe za rakave bolnike, tri do šest mesecev glede na nujnost primera, 12 mesecev za ortopedske in 18 mesecev za ortodontske posege), dosegli do konca prihodnjega leta. Po njegovih besedah morajo biti čakalni seznami vodeni tako, da omogočajo čim večjo preglednost na področju čakalnih dob. Določene pa so tudi sankcije za tiste, ki določil bolnikovega časa ne bodo upoštevali.
V aprilu še vedno nekaj nepravilnosti
Na ministrstvu mesečno izvajajo ankete glede čakalnih dob po posameznih javnih zavodih, kjer preverjajo najkrajšo čakalno dobo za določeno zdravstveno storitev. V zadnji aprilski anketi so ugotovili, da še vedno kar nekaj zdravstvenih organizacij ne spoštuje zakonskih določil, ki izhajajo iz Pravilnika o najdaljših dopustnih čakalnih dobah za posamezne zdravstvene storitve in o načinu vodenja čakalnih seznamov, kar zadeva naročanje po telefonu in predlog izvajalca za pregled pri drugem izvajalcu, ki ima možnost opravljanja storitve znotraj želenega intervala. Pri večini izvajalcev pri pridobitvi datuma za pregled niso zahtevali originalne napotnice v roku 5 dni, ki je po pravilniku podlaga za uvrstitev na čakalni seznam. V okviru ankete niso pridobili ustreznega datuma za ultrazvok dojk, angiografijo, za posege
na venah in arterijah, za endoprotezo kolka, kronografijo, operacijo hrbtenice in magnetne resonance. Prav tako so večinoma dobili datum za pregled pred operacijo, kajti pri večini izvajalcev želijo pregled pred operacijo opraviti pri njih – kljub temu da je poseg že indiciran in ima oseba, ki se naroča, vso potrebno medicinsko dokumentacijo.
Seznam storitev marca skrčili
Nas je pa bralka opozorila, da je bilo ob zagonu spletne aplikacije na začetku leta na voljo preverjanje čakalnih vrst za veliko več storitev, kot jih je na voljo sedaj. Z ministrstva za zdravje so pojasnili, da so 1. marca 2011 po posvetu s predstavniki ministrstva za zdravje in Zavoda za zdravstveno zavarovanje uvedli nekatere spremembe. Ena od njih je tudi ta, da izvajalci zdravstvenih storitev od marca dalje poročajo le za storitve objavljene v Seznamu zdravstvenih storitev za poročanje o čakalnih dobah 2.0, ki je bil objavljen kot priloga Pravilnika o najdaljših dopustnih čakalnih dobah za posamezne zdravstvene storitve in o načinu vodenja čakalnih seznamov.
Bralka je ogorčena, saj obljube, da bo lahko vsak posameznik s pomočjo aplikacije sam spremljal čakalne dobe in si s tem olajšal pot do potrebne zdravstvene storitve, ne držijo več. “Seznam so zelo skrčili, o spremembi pa niso obvestili javnosti,“ opozarja bralka.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.