Slovenija

'Čakalne vrste se bodo podaljšale'

Ljubljana, 10. 09. 2009 17.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predsednica zdravniške zbornice Živčec Kalanova meni, da novi predlog zakona o zdravstveni dejavnosti ni izvedljiv, posledica pa bo podaljšanje čakalnih dob.

Predsednica Zdravniške zbornice Gordana Živčec Kalan.
Predsednica Zdravniške zbornice Gordana Živčec Kalan. FOTO: POP TV

Predlog zakona o zdravstveni dejavnosti za zdravniške organizacije ni sprejemljiv. Bojijo se, da zakon ne bo izvedljiv, njegova posledica pa bo podaljšanje čakalnih dob, je opozorila predsednica zdravniške zbornice Gordana Živčec Kalan.

Predlog zakona "ne prinaša neke reforme, ki smo si je želeli", je poudarila Živčec Kalanova. Predlogu zakona je očitala tudi, da v njem niso natančno definirani nekateri temeljni pojmi in da ne temelji na analizah, ki bi bile trdno zagotovilo, da bi se s predlogom res sledilo potrebam državljanov. Pobude celotnega zdravništva k partnerskemu sodelovanju pri pripravi zakonskih rešitev po njenih besedah niso bile sprejete. Njihovi predlogi pa so bili obravnavani na nivoju splošnih javnosti.

Fides: Zakon moramo zavrniti

"Zakon moramo v celoti zavrniti," je poudaril tudi predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin in dodal, da zavrnitev ni posledica užaljenosti, ker jih minister ni želel pri pripravi zakona. Gre za to, je pojasnil, da ocenjujejo, da bo zdravstveni sistem slabši za bolnike, da se bodo podaljšale čakalne vrste, posledično pa bo pritisk javnosti usmerjen na zdravnike. Kuštrin je poleg tega prepričan, da bi morali najprej sprejeti zakon o zdravstvenem zavarovanju, da bi videli, s kakšnimi viri in sredstvi razpolaga država.

Če zdravniki, ki delajo še pri zasebnikih ali v drugih zavodih, teh zdravstvenih storitev ne bodo opravljali, je logično, da se bodo čakalne dobe podaljšale Konrad Kuštrin, Fides

Kot je opozoril predsednik strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Dean Klančič, zakon ne prinaša nikakršnih iniciativ zasebnega dela, le veliko omejitev, kar ni mogoče razumeti kot možnost razvoja javno-zasebnega partnerstva.

Z njimi je, kot kaže, povezan tudi strah, da bo prišlo do podaljšanja čakalnih vrst.

Podaljšanje čakalnih vrst?

Predsednica zdravniške zbornice je povedala, da v Sloveniji deluje 1400 zasebnih zdravnikov, od tega 1200 koncesionarjev. Predlog predvideva, da "se dosedanje koncesijske pogodbe revidirajo oz. neko kratko prehodno obdobje, v katerem ti koncesionarji te svoje dejavnosti ne bodo več mogli izvajati na doslej dogovorjen način".

Konrad Kuštrin, predsednik sindikata FIDES
Konrad Kuštrin, predsednik sindikata FIDES FOTO: Dare Čekeliš

To po navedbah Kalan Živčeceve pomeni, da bodo "soočeni s situacijo, v kateri ne morejo zagotavljati zdravstvenih storitev, za katere so sklenili koncesijsko pogodbo". Če koncesionarji teh storitev ne bodo mogli izvajati, jih bodo ponudili na trgu ali pa se bodo prevalile na javne zavode, ki pa nimajo teh zmogljivosti, kar pomeni, da se bodo čakalne dobe povečale, je sklenila.

Za Kuštrina je sporen tudi člen, ki govori o omejevanju svobode izbire dela in česar po njegovem mnenju ne poznajo v nobeni drugi državi EU. "Če ne bi bilo velike potrebe po zdravstvenih storitvah, zdravniki izven svojega rednega delovnega časa ne bi imeli kaj početi," ugotavlja predsednik zdravniškega sindikata.

Generalni sekretar zdravniškega društva Matija Cevc pa je opozoril na problematiko razširjenih strokovnih kolegijev. To naj bi bil najvišji strokovni organ zdravništva za posamično strokovno področje, v katerega so doslej člane imenovala strokovna združenja, po novem pa naj bi šlo za posvetovalni organ ministra in ta organ naj bi sprejemal strokovne smernice, je pojasnil Cevc.

To pa po njegovem mnenju pomeni, "da bi stroka postala del ali bi bila vsaj pod močnim vplivom politike".

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (90)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

contra-potentes
19. 09. 2009 02.01
Uvajanje t.u. javno-zasebnoega partnerstva naj bi izboljšalo kakovost zdravstvenih storitev, zmanjšalo čakalne vrste; dejansko dogajanje(in že sam naziv) pa dovolj zgovorno nakaže, da gre pri tem za prenos javnih sredstev v zasebne roke-in ne le v zdravstvenem sektorju-kar je prakticiranje ameriškega modela upravljanja z davkoplačevalskim denarjem v Sloveniji...
norisvet
15. 09. 2009 15.17
resslovenka, kakšne izkušnje? Bodi konkretna.
resslovenka
15. 09. 2009 08.02
norisvet Tu pišemo tudi taki, ki imamo določene izkušnje z zdravstvom. In če so negativne, zato nismo krivi mi. Mnogo gnilega je v vašem zlobiranem cehu. In to je resnica.
dunc46
11. 09. 2009 22.12
v sluzbi dajte maximum iz sebe pa se vam ne bo lublo vec delat popoldan tako kot vecini1!!!!!
Buena Vita
11. 09. 2009 21.33
Buena Vita
11. 09. 2009 21.33
Mr.Somebody veš kaj,ni lepše živeti brez sekret diplome kot se s sekret diplomo ponašat pa nič ne znat V SLOVENIJI JE PRAKSA STALNICA,TISTI KI KRIČIJO DA SO DIPLOMIRANI MORAŠ OD NJIH BEŽAT,KER SO ZGUBE BO PA DRŽALO KOT PRIBITO,STROKONJAKI SE NE POTREBUJEJO KRASIT Z NIČEMER,KER NJIH ODLIKUJEJO NJIHOVI REZULTATI---... ZATO LJUBČEK,ČE SI SLAB V SVOJEM POKLICU,NE ZMERJAJ VEČINE ,KER SI SAM SVOJE NESREČE KRIV
Buena Vita
11. 09. 2009 21.28
NORISVET TO SE PA STRINJAM NEKI JE PA ŠE BOLJ POMEMBNO,ZAKAJ DOHTAR NE LOČI SIMULANTA OD BOLNIKA DVE MOŽNOSTI STA,ALI DOHTAR NIČ NEVE,ALI PA DELA NORCE IZ BOLNIKOV NASPLOHSPLOŠNO JE ZNANO DA SIMULANTI HODIJO K TOČNO IZBRANIM DOHTARJEM LE ZAKAJ
Mr.Somebody
11. 09. 2009 20.44
Ko berem vse te komentarje ne morem prenehati misliti, da je ta dežela polna mongoloidov. ZZZS določa normative zdravnikom. Zdravniki lahko operirajo le toliko, kolikor jim ZZZS določi za eno leto. Zdravniki več od tega NE MOREJO izvesti. Zdravniki zato opravljajo v popoldanskem času, PO REDNEM DELOVNEM ČASU (za nepismene ljudi, ki tega niso sposobni razumeti), v svojem prostem času, samoplačniške preglede. Čakalne vrste se bodo podaljšale in komaj čakajm, da bom čez eno leto spet tukaj gor bral vaše idiotske umotvore, kako so zopet sodniki krivi za vse skupaj. Sploh pa me zanima, kakšna je izobrazba večine ljudi, ki tukaj gor komentira novice. Verjetno še osnovne šole v večini niste končali.
norisvet
11. 09. 2009 19.40
In še nekaj o naših bolnikih. Ali ni mogoče del krivde tudi na vas? Povprečen norvežan obišče zdravnika približno 2x letno, povprečen slovenec pa skoraj 7x. Za vsak mozoljček k specialistu, za vsak drek takoj na urgenco, po možnosti ob tretji uri zjutraj, pijan brcati v vrata ambulante z gručo pretepaških kompanjonov- nacionalni šport. Pa bolniška 2 leti vmes pa malo "fušat".... Po vseh statistikah ste vi, slovenski uporabniki naših storitev, res pravi biser. Tisti, ki so nas zares rabili ne pišejo tukaj.
norisvet
11. 09. 2009 19.29
samostojnez: Nima smisla. Mediji in politika sta pri nas v vseh teh letih naredila svoje. Mediji z iskanjem vročih zgodb in javnim linčem, politiki pa s tem, ker nimajo poguma, da bi objavili kaj v resnici ljudem z denarjem zdravstvene blagajne sploh pripada in zvračajo krivdo na zdravnike. Nam, kirurgom, program elektivnih operacij vsako leto odobri zdravstvena zavarovalnica. Več kot to ne smemo!!!! ALI VIDITE? NE SMEMO!!!! IN ŠE ENKRAT NE SMEMO!!!!! narediti. Plan zavarovalnice vsako leto presežemo. Kdo je kriv za čakalne dobe??? Ali ne bi bilo bolj pošteno, da bi vsak zavarovanec lahko izbiral kje bo opravil pregled ali operacijo, zavarovalnica pa bi mu krila stroške, ne glede, če gre za privatno bolnico ali javno? Zasebno zdravstvo je povsod bolj učinkovito in cenejše, saj zavarovalnica plača le storitev, ne pa tudi vložka v materialna sredstva.
sherum
11. 09. 2009 17.12
powerend Zakaj so polne čakalnice. Saj to je interes zdravnikov , da lahko potem napotijo pacienta na privatne zdravniške ordinacije.
Tonček Balonček
11. 09. 2009 16.51
Zakaj daljše vrste, a bodo manj delali?
resslovenka
11. 09. 2009 15.10
samostojnež Hvala, tudi tebi lep vikend. Večkrat kaj napiši.
fom
11. 09. 2009 14.40
Če je aparat potreben le zato, da se odpravi estetsko napako zobovja, zakaj je potem potrebno puliti stalne neizrasle zobe? Kar se tiče sorodnice v Kanadi pa takole ona je svojim pacientom na razpolago 24 ur, kadar jo nujno pokličejo? Samostojnež povejte mi, ali vi ustanete za svojega pacienta? Ko je mene bolel zob je bila sredi noči prva ordinacija Ljubljana. Ker pa živim cca 100 km izven Lj in je to bilo med vikendom, sem počakal do jutra in šel na Metelkovo v vrsto. Ni kaj sem potrpel, so pa ljudje, ki težko prenašajo zobobol, še težje pa pridejo do zobarja. Ponavljam samostojnež, v takem primeru težko naletiš na prijaznega zobozdravnika, ki ti bo brez nerganja in brez doplačila naredil uslugo. Pozabljate, da ste pri diplomi nekaj podpisali, na žalost pa vse gledate skozi denar. Ne se primerjat s parketarjem, kriza je da se o svojih zdravstvenih težavah lažje pogovoriš s "parketarjem" kot z izbranim zdravnikom.
samostojnez
11. 09. 2009 14.27
Še enkrat, prej mi ni vse napisalo :( resslovenka: Moj namen ni nikakor kogarkoli prepričevati v nekaj, ker prepričane prepričati se ne da. Moj namen je samo, da bi mogoče kakšen slovenec začel vsaj malo razmošljati o tej zadevi. Zanimivo je namreč to, da nihče do sedaj na tem forumu (veš, da sem že večkrat pisal pod različnimi članki na temo zdravstva) ni argumentirano demantiral nite ene moje navedbe. Grenak in boleč priokus na temo zdravstva bo obstajal vse dotlej, dokler bomo zdravniki in pacienti na ločenih bregovih. Sam se trudim (zaenkrat še) po najboljših močeh, samo se včasih tudi resnično sprašujem zakaj? Da ti tu in tam pacient reče, vi ste pa tako fajn g. doktor. Lepo te prosim. Poglej sebe, imaš slabo iskušnje z zdravniki (ne glede na ozadje, zakaj je nek zdravnik tako odreagiral ali tako presodil kot je) in boš zdaj zelo zelo težko spremenila mnenje, zato se te tudi "moje razsvetljevanje" ne dotakne. Tudi "g. samostojnez" je ena takšna stvar. Veš, zdravniki se nimamo za bogove v belem, to nalepko so nam nalepili ljudje in mediji. Prosim, ne me nazivati z g., ker je majčkeno smešno, saj se na forumih tikamo. Sam sem v svojih komentarjih vedno malo piker, ker se mi zdi, da na ta način dosežeš boljši učinek oz. da pritegneš več pozornosti. Lep pozdrav in lep vikend.
samostojnez
11. 09. 2009 14.26
je samo, da bi mogoče kakšen slovenec začel vsaj malo razmošljati o tej zadevi. Zanimivo je namreč to, da nihče do sedaj na tem forumu (veš, da sem že večkrat pisal pod različnimi članki na temo zdravstva) ni argumentirano demantiral nite ene moje navedbe. Grenak in boleč priokus na temo zdravstva bo obstajal vse dotlej, dokler bomo zdravniki in pacienti na ločenih bregovih. Sam se trudim (zaenkrat še) po najboljših močeh, samo se včasih tudi resnično sprašujem zakaj? Da ti tu in tam pacient reče, vi ste pa tako fajn g. doktor. Lepo te prosim. Poglej sebe, imaš slabo iskušnje z zdravniki (ne glede na ozadje, zakaj je nek zdravnik tako odreagiral ali tako presodil kot je) in boš zdaj zelo zelo težko spremenila mnenje, zato se te tudi "moje razsvetljevanje" ne dotakne. Tudi "g. samostojnez" je ena takšna stvar. Veš, zdravniki se nimamo za bogove v belem, to nalepko so nam nalepili ljudje in mediji. Prosim, ne me nazivati z g., ker je majčkeno smešno, saj se na forumih tikamo. Sam sem v svojih komentarjih vedno malo piker, ker se mi zdi, da na ta način dosežeš boljši učinek oz. da pritegneš več pozornosti. Lep pozdrav in lep vikend.
resslovenka
11. 09. 2009 14.02
g. samostojnež Tvoje razsvetljevanje se me ni kaj prida dotaknilo. Vseeno ostaja grenak in boleč priokus. Sem pa vesela, da spadaš na ono drugo, svetlejšo plat medalje. Ostani tak. Mnogo tvojih stanovskih kolegov s svojim delom blati vaš zdravniški ceh.
samostojnez
11. 09. 2009 13.49
donidol: Mastna članarina zdravniške zbornice je cc. 25 evrov na mesec. Da ne bo pomote, same zdr. zbornice sam ne podpiram in sem član izključno zato, ker moram biti, ker je pač zakon tak. Glede priseg, solidarnosti, drže, zaslužkarstva sem že pisal. Dokler pa pride k meni parketar brusiti parket in zaračuna zelo lepo cifro ter pri tem ne pozna nobene zaprisege, bom pa tudi sam hodil v službo zato, da bom lahko plačal parketarja. Žal. resslovenka: Kot sem rekel, zdravniki smot taki in drugačni. Poznam jih pa veliko, ki so bili dobri, delalo veliko in za ljudi. Nekaj časa gre, potem pa se vprašaš, zakaj že? Da si z lahkoto v časopisu ali na 24ur, ko gre kaj narobe. Kje so potem vsi tisti pacienti, ki si jim hotel in naredil dobro? Kje je kdo, ki bo rekel dobro besedo zate? Jih ni. sherum: Koliko lahko zdravnik naredi v enem letu določa zdravstvena zavarovalnica. Določa tudi cene storitev. Če je delavec delal vse po navodilih nadrejenih pač ni odgovoren, če je izdelek vseeno zanič, ker je bil narobe projektiran. V zdravstvu je pač drugače. Vedno sta kriva zdravnik in sestra, čeprav boste seveda rekli, da ne odgovarja nihče. fom: Dosti zdravnikom se res „fučka“ po domače. Ker se jih vedno več sprašuje zakaj bi delali dobro, če pa dobijo isto plačo, če delajo dobro ali če delajo slabo. Glede zobnega aparata: res je, fiksni aparat samo na stalne zobe, zato se je čakalo. Zavarovalnica pa je vmes spremenila pravila, tako da lepotnih nepravilnosti ne krije več. Obrni se na ZZZS. Za zobozdravstvo da država cca. 55 evrov na leto za enega odraslega pacienta. Kaj ti lahko za ta denar ponudi zobozdravnik? Nič. Je zato kriv on? Če pa imaš sorodnico v Kanadi pa jo lepo vprašaj, koliko zasluži glede na njeno zaposleno medicinsko sestro. Ne količinsko ampak samo kolikokrat več od nje za enak delovni čas? V Sloveniji se dogajajo primeri, ko ima sestra v zdravstvenem domu višjo plačo kot zdravnik s katerim dela. Najvišja možna razlika pa je cca. x2 za zdravnika (če je zdravnik pred penzijo, sestra pa je začela z zaposlitvijo).
fom
11. 09. 2009 13.46
Ker je stva zelo aktualna nadaljujem svojo izkušnje s slo. DR. Po desetih letih opozarjanja različnih zobarjev, da me zob brez živca boli sem prišel do zobozdravnika, ki me je jemal resno in dal zob slikat. Rezultat tega je: potrebna operacija zaradi neustreznega saniranja zoba. V tujini bi tak "malomartnež" in ustanova, kjer je ta DR. zaposlen fina plačala.
strogoff
11. 09. 2009 13.26
ni šans, Kony - kakšne 3/4 jih sploh ni ustrezno strokovno izobraženih in usposobljenih, da bi lahko delali v Evropi ! _ _ _ _ _ _ _ _ ; svoje nestrokovnosti tako lahko prodajajo še kvečejmu v RS ! _ _ _ _ _