Imeti otroka, ki potrebuje fizioterapijo ... V ambulanti je brez dvoma lažje. A v času epidemije, ko se to ni dalo, so dokazali, da se lahko to naredi tudi na daljavo. "Vsekakor pa ni nekaj, kar bi podpirali terapevti," poudarja fizioterapevtka Jelena Katalina Horvatič in opozarja, naj se fizioterapija na daljavo dogaja le v izrednih razmerah, ko se z otrokom ne sme prihajati v stik.
Da je fizioterapija pomemben člen v zdravstvu, ki poskrbi, da bolnik hitreje okreva, opozarjajo že leta, a se čakalne dobe zaradi pomanjkanja fizioterapevtov le še podaljšujejo. "Na nacionalnem nivoju so sicer določene najdaljše dopustne čakalne dobe, ampak moramo se vprašati, ali so najdaljše dopustne čakalne dobe dopustne tudi za tiste paciente, ki v tem trenutku čakajo na obravnavo," pravi fizioterapevt Alen Pavlec.
Predsednik Strokovnega združenja fizioterapevtov Slovenije Tine Kovačič pravi, da je za program interdisciplinarnega tima ambulante za rehabilitacijo oseb s kronično nerakavo bolečino v URI Soča, katerega sestavni del je tudi fizioterapevt, treba čakati več kot dve leti. "Za nekoga, ki pomoč potrebuje tukaj in zdaj, je to absolutno predolga čakalna doba," pravi.
Potreba po fizioterapevtih pa se s staranjem prebivalstva le še povečuje. V domovih za starejše prakticirajo skupinske terapevtske vaje, saj kadra za posamične ni dovolj. Zgolj en terapevt na 150 stanovalcev. In v času epidemije, ko so bila takšna druženja odsvetovana, je pomanjkanje vadb že pustilo posledice, opozarja direktor Doma pod Gorco Gregor Žigon. "Ugotovili smo, da je kar številnim našim stanovalcem upadla psihofizična kondicija in kognitivne funkcije," je povedal.
Prav zaradi pomanjkanja in posledično skoraj zagotovljene službe se za poklic fizioterapevta odloča vse več mladih. "Res pa je, da se avstrijski delodajalci zelo borijo zanje," je povedala Barbara Toplak Perovič z Amla Mater Europea in dodaja, da avstrijski delodajalci številne slovenske študente tudi štipendirajo, zato da si zagotovijo zadosten kader v prihodnosti.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.