Slovenija

Čakajo na uradno potrditev bolezni konj

Vipava, 09. 03. 2009 15.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vurs se je oglasil z bolj natančnimi informacijami o izbruhu kužne malokrvnosti konj na Vipavskem. O pozitivnem izvidu na bolezen so bili obveščeni že 10. februarja, uradne potrditve bolezni pa še ni.

Infekciozna anemija konj je po pojasnilih Vursa virusna bolezen kopitarjev, ki jo povzroča lentivirus iz družine Retroviridae in se pojavlja po vsem svetu. Infekcija, včasih poznana tudi kot močvirska mrzlica, je omejena na kopitarje. Vurs

Veterinarska uprava RS (Vurs) je vzorce konj z Vipavskega, ki so po prvih preiskavah reagirali pozitivno na kužno malokrvnost, poslala v nadaljnje preiskave. Vurs je bila o pozitivni serološki reakciji na kužno malokrvnost konj, ki so jo ugotovili pri rednem letnem pregledu žrebca iz Vipave, obveščena z izvidom Nacionalnega veterinarskega inštituta z dne 10. februarja, so danes sporočili z Vursa.

Na podlagi pozitivnega rezultata pri žrebcu so veterinarji pregledali tudi druge konje v čredi. Tako so odvzeli še 35 vzorcev, od katerih jih je dvanajst (eden od teh je bil tudi že omenjeni žrebec) reagiralo serološko pozitivno. Kliničnih znakov bolezni niso ugotovili pri nobeni živali.

Zdravljenja ni

Vurs je zato vzorce poslala v nadaljnje preiskave. To pomeni, da so izločili tri serološko pozitivne živali v diagnostični zakol v skladu s pravilnikom, ki ureja bolezni živali, s ciljem, da se razišče sum, ali se je pri živalih pojavila bolezen. Če bodo rezultati teh preiskav negativni, bo bolezen uradno izključena. Živalim se bo rezultat seroloških preiskav zavedel v identifikacijski dokument; imele bodo omejeno gibanje, razen za zakol. Če pa bo bolezen uradno potrjena, bodo veterinarske oblasti uvedle ukrepe v skladu s pravilnikom, ki ureja ukrepe za ugotavljanje, preprečevanje in zatiranje kužne malokrvnosti konj, kot sta izločitev klinično bolnih in zakol serološko pozitivnih.

Okužba se lahko kaže tudi samo s pozitivno reakcijo v serološkem testu. Okuženi kopitarji ostanejo nosilci virusa celo življenje in predstavljajo rezervoar virusa. Zdravljenja ni, prav tako ne obstaja zaščitno cepljenje živali, še pojasnjujejo na Vursu in dodajajo, da ta bolezen ni nevarna za človeka. Včeraj je tiskovni predstavnik Vursa Matjaž Emeršič za 24ur.com povedal, da tudi, če bi kdo pojedel meso konja, ki bi to bolezen imel, ne bi bil ogrožen.

Rezultati do konca tedna

Glede na naravo bolezni so bili oziroma bodo v navedenem primeru uvedeni naslednji ukrepi: zapora gospodarstva do izvidov preiskav; ločitev serološko pozitivnih živali od drugih; izločitev treh serološko pozitivnih živali v diagnostični zakol v skladu s pravilnikom, ki ureja bolezni živali. Vurs

Kot je danes povedala generalna direktorica Vursa Vida Čadonič Špelič, naj bi bili rezultati nadaljnjih preiskav znani predvidoma do konca tedna. Pojasnila je tudi, da se v Sloveniji vsako leto pojavi kakšen primer okužbe s to boleznijo, lani na primer trije. Tudi drugod po Evropi se ta bolezen občasno pojavlja.

Omenjena bolezen se pojavlja v več oblikah. Pri akutni obliki se pojavi povišana telesna temperatura, neješčnost, brezvoljnost; pri kronični pa ponavljajoča se stanja povišane telesne temperature, slabokrvnost, hitra izguba telesne teže in otekline spodnjih delov telesa. Čas od okužbe do pojava kliničnih znakov je po navadi od enega do treh tednov, lahko pa se klinični znaki zaradi različnih vplivov okolja in gostitelja razvijejo šele po treh mesecih. V naravi virus prenašajo krvosesni insekti (obadi, hlevske muhe itd.). Možen je tudi prenos s krvjo preko uporabe okuženih igel in okužba ploda preko matere.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

melee
25. 05. 2009 23.28
odkrili še vsaj 8 primerov IAK pri konjih iz različnih občin! VURS hoče vse pomesti pod preprogo!
Irena Mlakar
09. 03. 2009 17.37
pa kaj jim ni jasn? 12 konj je serološko pozitivnih!> Tako so odvzeli še 35 vzorcev, od katerih jih je dvanajst (eden od teh je bil tudi že omenjeni žrebec) reagiralo serološko pozitivno< nej dajo potem le te v zakol!>Če pa bo bolezen uradno potrjena, bodo veterinarske oblasti uvedle ukrepe v skladu s pravilnikom, ki ureja ukrepe za ugotavljanje, preprečevanje in zatiranje kužne malokrvnosti konj, kot sta izločitev klinično bolnih in zakol serološko pozitivnih.< Kaj res rabte VEČ kot EN MESEC da uradno potrdite to bolezen? Če bi se tole zgodl polet bi blo verjetno do zdej že polovica SLO konj okuženih al bi se pa že v sosednje države razširl(če se ni že pa tega niti ne vemo) V drugih državah(VB, Nemčija...) TAKOJ poskrbijo za varnost konj, jih izolirajo(tko da insekti ne morjo notr pridt pa okužvat naprej) ne pa tko k tuki ko nas še obvestijo ne, da je v SLO nevarna bolezen za konje! Da jim je....