
Predsednik SLS Janez Podobnik bo organom ljudske stranke predlagal, da za nosilca liste SLS na volitvah v Evropski parlament potrdijo nekdanjega predsednika SLS in kmetijskega ministra Francija Buta.
"Pričakujem, da bosta tak predlog podprla tako izvršilni odbor kot svet SLS," je na današnji novinarski konferenci dejal Podobnik, ki sicer ni neposredno odgovoril na novinarsko vprašanje, ali namerava tudi sam kandidirati na evrolisti. "Največ dobrega bom naredil za to listo, če bom dobro vodil stranko doma," je odgovoril Podobnik.
Po mnenju Podobnika bi bila Butova izvolitev za evropskega poslanca dobra za Slovenijo. "Bil je dober pogajalec, je dober poznavalec bruseljskih razmer in poznana osebnost v bruseljskih krogih," je dejal predsednik SLS, ki je prepričan, da bo stranka dobila svojega poslanca v Evropskem parlamentu. Sicer v SLS že 14 dni poteka evidentiranje kandidatov za evroposlance, stranka pa bo listo dokončno oblikovala konec februarja, ko jo bo na tajnih volitvah potrdil svet SLS na predlog izvršilnega odbora.

Kot je znano, je But že nekaj mesecev možen kandidat za nosilca evroliste. V mesecih pred novembrskim kongresom SLS, na katerem je bil za predsednika izvoljen Podobnik, je bila aktualna ideja, da bi But v zameno za odstop z mesta predsednika SLS postal nosilec evropske liste, Podobnik pa bi prevzel vodenje stranke. Tako Podobnik kot But sta zanikala, da bi šlo med njima za "trgovino" z omenjenima funkcijama. Sedanji predsednik SLS je sicer pred kongresom večkrat izjavil, da ga zanima tudi delo poslanca v Evropskem parlamentu, v katerem bo skupaj s še šestimi parlamentarci iz Slovenije do junijskih volitev opravljal funkcijo opazovalca. But pa le nekaj tednov pred kongresom ni jasno povedal, ali bo znova kandidiral za predsednika SLS, večkrat pa je v izjavah menil, da bi bil lahko dober predstavnik SLS v Evropskem parlamentu.
Volitve slovenskih poslancev v Evropski parlament bodo 13. junija letos. Sloveniji po Pogodbi iz Nice v tej edini evropski instituciji z neposredno izvoljenimi člani pripada sedem poslanskih sedežev. Parlament, ki danes šteje 626 članov, bo imel v razširjeni uniji 732 članov.