Odločitev premiera Marjana Šarca, da ne sprejme nastopa pred evropskimi poslanci na marčni seji prihodnji teden v Strasbourgu, v okviru katerega bi imel priložnost predstaviti svojo vizijo prihodnosti EU, je v javnosti naletela na burne odzive. Še posebej ostro so se na Šarčevo košarico evropskemu parlamentu odzvali nekateri slovenski evroposlanci.

Po neuradnih informacijah časopisa Delo je Šarec nastop zavrnil z utemeljitvijo, češ da je datum nastopa prepozen in da prihaja ob koncu parlamentarnega mandata.
"Moj govor v Evropskem parlamentu bi bil lahko v tem času razumljen kot predvolilni. Tisti, ki mi danes očitate, ker ne bom imel govora, bi mi v nasprotnem primeru očitali prav to. Za nagovore bo še priložnost, saj nas čaka predsedovanje 2021.Srečno vsem na volitvah!" se je po številnih očitkih, ki so zavzeli družbeno omrežje Twitter, danes oglasil premier Šarec in tako postregel s konkretnejšim pojasnilom.
'Premier ni zavrnil nastopa'
Ozadje Šarčeve odločitve so pojasnili tudi v njegovem kabinetu. Poudarili so, da svojega nastopa v Evropskem parlamentu premier ni zavrnil, temveč je predlagal, da evropske poslance nagovori ob novem sklicu. Ne nazadnje utegne biti v drugi polovici leta, tudi v luči pogajanj o prihodnjem večletnem finančnem okviru EU, razprava o prihodnjih izzivih Evropske unije še bolj aktualna.
Na spletni strani vlade so med drugim pojasnili podrobnosti dogovarjanja glede Šarčevega nastopa pred evropskimi poslanci. Predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani je novembra 2017 v pismu voditeljem držav članic EU slednje pozval, da evropskim poslancem predstavijo svoje poglede glede prihodnosti Evropske unije.
Ob nastopu nove vlade je tako Tajani Šarcu sredi novembra 2018 posredoval vprašanje, ali bi bilo seznam govornikov možno razširiti tudi z novim predsednikom slovenske vlade. "Ob dodatni prošnji za odgovor smo odziv Tajanijevega kabineta prejeli šele v začetku februarja letos, ko je bil slovenski strani posredovan neformalni predlog, da bi slovenski predsednik vlade Evropski parlament lahko nagovoril konec marca oziroma v aprilu 2019, torej tik pred koncem mandata. Glede na neposredno bližino evropskih volitev in dejstvo, da sta bila v omenjenih terminih predvidena nagovora še dveh predsednikov vlad ter da vsi člani Evropskega sveta evropskih poslancev v aktualnem sklicu ne bodo nagovorili, se je predsednik vlade odločil, da to stori v okviru ene izmed prihodnjih priložnosti ob novem sklicu Evropskega parlamenta, ko bo lahko poleg svojih pogledov na prihodnost EU predstavil tudi konkretnejše prednostne naloge slovenskega predsedovanja Svetu EU v 2021," so zapisali v Šarčevem kabinetu.
Od zamujenih priložnosti do fiaska
Od slovenskih evroposlancev v Bruslju je slišati, da je Šarec s tem, ko je zavrnil nagovor v evropskem parlamentu, zamudil veliko priložnost. Tanja Fajon iz vrst SD je dejala, da gre za "zamujeno priložnost, da bi bila Slovenija slišana, kot je to priložnost izkoristilo že več kot deset evropskih voditeljev, kot so Angela Merkel, Emmanuel Macro, pa tudi Andrej Plenković".
Podobno meni tudi evropski poslanec Igor Šoltes.
Kot je ocenil evropski poslanec Franc Bogovič (SLS), s takšnimi potezami Slovenija "izgublja ključne diplomatske bitke".
Ob tem je spomnil, da je možnost nagovora, v okviru katerega bi lahko suvereno predstavili pogled slovenske države na izzive EU, že nekdanji predsednik vlade Miro Cerar.
Na Bogovičeve navedbe se je že odzval tudi Cerar in dejal, da to, kar je zapisal Bogovič, "absolutno ne drži". Dodal je, da je "svojo vlogo na evropski ravni opravljal proaktivno, tako kot jo tudi danes".
Do Šarčeve odločitve je bila kritična tudi evropska poslanka Romana Tomc. "To je velika blamaža za Slovenijo. Nagovora o prihodnosti EU v Evropskem parlamentu se ne zavrne," je zapisala.
Novakova odločitev označila za "sramoto"
Na družbenih omrežjih danes dežujejo tudi negativni odzivi domačih poslancev. Največ jih prihaja iz vrst poslancev največje opozicijske stranke SDS. S ciničnim zapisom je postregel tudi predsednik stranke Janez Janša, ki je navedel, da bo nastalo škodo popravila Irena Joveva, kandidatka LMŠ za poslanski stolček v Bruslju.
Tomaž Lisec je zapisal, da je Šarčeva odločitev "evropski fiasko" in da je zanj EU "šala, kar je pokazal že z listo kandidatov za volitve v Evropski parlament".
"To je sramota. Zavrnitev govora v Evropskem parlamentu kaže na popolno nerazumevanje in podcenjevanje kritičnega časa, v katerem se je znašla EU. Tega si noben evropski voditelj absolutno ne bi smel privoščiti," pa se je prek Twitterja odzvala Ljudmila Novak, prvouvrščena na listi NSi na prihajajočih majskih evropskih volitvah.
KOMENTARJI (873)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.