Neurje s točo je v petek popoldan najprej zajelo območje od Črnomlja do Novega mesta, nato pa v večernih urah še vzhodno Slovenijo, vse od Posavja preko Kozjanskega in Podravja do Prlekije. Na pomoč pri sanaciji posledic neurja so morali priskočiti gasilci.
V Črnomlju poškodovanih več kot 400 objektov
Na območju Črnomlja, ki ga je petkovo neurje najbolj prizadelo, se danes nadaljuje odpravljanje posledic. Domačim gasilcem, ki so delali pozno v noč, so na pomoč priskočili kolegi od drugod, pomagajo tudi domačini.
Prioriteta odprava škode na šolskih objektih
Črnomelj je obiskal tudi predsednik vlade Miro Cerar, ki opravlja tekoče posle. Ogledal si je posledice neurja, prisluhnil pa je tudi predstavnikom lokalne skupnosti in civilne zaščite. Kot je dejal v izjavi za medije, se bo vlada z nastalo škodo seznanila že na prvi naslednji seji prihodnji teden in v najkrajšem možnem času zagotovila pomoč lokalnim skupnostim.
Najprej se je zahvalili gasilcem, civilni zaščiti in vsem drugim, ki so priskočili na pomoč. Kot je dejal, bo vlada takoj prihodnje dni zagotovo obravnavala to zadevo in se seznanila s posledicami in škodo, ki jo je povzročila vremenska ujma.
Dogovorili se bodo tudi, na kakšen način lahko pomagajo, kajti treba bo finančno in drugače pomagati. Sicer pa pred tem potrebujejo oceno škode, da bodo lahko sprejeli ustrezne ukrepe.
Dodal je, da bo treba v primeru poškodovanega otroškega vrtca Čardak in osnovne šole takoj ukrepati, saj otroci ne smejo ostati brez varstva in šole.
Ko bodo dobili celoten pregled, bodo opredelili prioritete, med katere je uvrstil sanacijo omenjenega vrtca, šole in drugih javnih objektov. "Moramo pa poskrbeti, da bomo vsem pomagali," je dejal.
"Šlo je za izjemno hud dogodek in to je samo še en opomin, da se bomo morali v Sloveniji na takšne izjemne padavine, izjemno točo in druge nevarnosti še posebej preventivno pripraviti," je še opozoril Cerar.
Na pomoč črnomaljskim gasilcem, ki so že v petek priskočili na pomoč kolegi iz Metlike, kot tudi delavci Cestnega podjetja Novo mesto in Elektra Ljubljana, so prispele tudi enote iz Kočevja in Novega mesta.
V odpravljanje posledic neurja so se vključili tudi številni zaposleni v tamkajšnjih podjetjih in občinski upravi kot tudi občani. Na občini prizadete prosijo za potrpežljivost, tiste, ki bi želeli pomagati, pa prek družbenega omrežja Facebook vabijo k sodelovanju pri odpravljanju posledic neurja.
Neurje s točo, ki je v petek popoldne zajelo območje od Črnomlja do Novega mesta, je za seboj pustilo pravo opustošenje. Toča, debela kot jabolko, je pustošila v mestu Črnomelj in številnih okoliških naseljih. V Črnomlju je bilo najhujše v naselju Čardak.
Po oceni županje Občine Črnomelj Mojce Čemas Stjepanovič in štaba civilne zaščite Občine Črnomelj je poškodovanih več kot 400 različnih objektov. Štab je prejel več kot 500 klicev za pomoč.
Med poškodovanimi objekti tudi šole, zdravstveni dom, dom starejših občanov
Med drugim je razkrilo in razbilo strehe na srednji šoli Črnomelj, osnovni šoli Loka, zdravstvenem domu Črnomelj, domu starejših občanov Črnomelj, kulturnem domu Črnomelj, vrtcu Čardak, policijski postaji Črnomelj in osnovni šoli Vinica. Poškodovane so tudi strehe številnih podjetij.
Vodstvo črnomaljskega v toči močno prizadetega otroškega vrtca Čardak je starše, ki imajo možnost varstva svojih otrok kje drugje, zaprosilo, naj ti prihodnje dni oziroma do sanacije poškodovanega vrtca ostanejo doma. Za preostale otroke bodo začasno uredili novi del vrtca in del otrok začasno nastanili drugje. Namestnica ravnateljice črnomaljskega Vrtca Otona Župančiča Irena Veselič Kos je ocenila, da je stanje v vrtcu slabo. Zaradi poškodovane strehe zamaka in voda na več mestih teče v igralnice. Obstaja tudi nevarnost kratkega stika ter odpadanja ometa.Tla v igralnicah so mokra, potrebna bo menjava strehe in sanacija stropov ter električne napeljave, je opozorila.
Drugi črnomaljski otroški vrtec Loka, ki jo je odnesel z manj poškodbami, naj bi v ponedeljek normalno obratoval. Sicer pa tudi tam starše prosijo, naj otroke v vrtec pošljejo le, če nimajo druge možnosti varstva, je še dejala Veselič Kosova.
Petkova toča je sicer poškodovala tudi streho črnomaljske osnovne šole, kar pa naj ne bi okrnilo ponedeljkovega pouka, je še povedala črnomaljska županja.
Škoda je nastala tudi na praktično vseh strehah večstanovanjskih objektov v Kanižarici in mestu Črnomelj. Zaradi razbitih streh je voda zalivala stanovanja v zgornjih nadstropjih. Poškodovane, razbite in razkrite so strehe številnih stanovanjskih hiš in gospodarskih poslopij.
Ponekod uničen ves pridelek
Gasilci so bili po besedah županje na terenu pozno v noč. "Strehe so odkrite, potrebno jih je prekriti s folijo, škoda na stanovanjskih objektih je neizmerna," je povedala črnomaljska županja.
Toča je povsem uničila poljščine, sadno drevje in vinograde. V ponedeljek gre na teren komisija, proti koncu tedna pa bodo imelo prvo oceno škode v kmetijstvu, gospodarstvu in na objektih, je napovedala. Na določenih območjih je neurje uničilo tudi ves pridelek. Po podatkih uprave za zaščito in reševanje je toča poškodovala vsa zunaj parkirana vozila.
Na občini so že zaprosili na pomoč in so v stiku z ljubljansko upravo za zaščito in reševanje. "Aktivnosti tečejo naprej, da nam pomagajo sanirati naše javne stavbe in vse ostalo. Tega proračun občine Črnomelj poleg ostalih obveznosti ne more pokriti sam," je pojasnila županja. Za pomoč iz interventnih sredstev za sanacijo vrtcev in šol so prosili tudi premierja Cerarja.
Škode po prvih ocenah za tri milijone evrov
Črnomaljska županja napoveduje, da jim v 14 dneh uspelo sanirati večji del poškodovanih objektov, a sanacija bo po njeni oceni trajala celo leto ali še dlje.
Škoda v vsej črnomaljski občini naj bi po njenih prvih, grobih in nepopolnih ocenah dosegla tri milijone evrov. Za prihodnji teden oziroma takoj, ko dobijo ocene s terena, je napovedala izredno sejo črnomaljskih svetnikov.
Na območju Ptuja in Ormoža obsežni izpadi elektrike
Zaradi nevihtne fronte, ki je dosegla severovzhod Slovenije, so bili gasilci dolgo na delu tudi v sedmih občinah na ptujskem in ormoškem koncu. Črpali so meteorno vodo iz hiš in prekrivali odkrite strehe, med drugim na osnovni šoli Videm. Prišlo je tudi do obsežnih izpadov elektrike, zjutraj pa so se razmere umirile.
Nevihtni val, ki je prihajal iz jugovzhodne Slovenije, je široki pas na severovzhodu Slovenije ob meji s Hrvaško zajel okoli 20. ure. Prizadete so bile občine Majšperk, Kidričevo, Goriščnica, Ormož, Sveti Tomaž, Dornava in Ptuj, nato pa se je nevihtni oblak preselil v Prekmurje.
"Aktiviranih je bilo 27 gasilskih društev in več kot 400 gasilcev," je povedal vodja izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje v tem delu države Dragomir Murko.
V več kot 150 objektih je bilo potrebno črpanje meteorne vode, ki je zalila predvsem kletne prostore. Zaradi razmočene zemlje se je sprožilo nekaj zemeljskih plazov - v Svetem Tomažu je bila lokalna cesta danes zaradi tega zaprta. Zaprta je bila tudi železniška proga v Cvetkovcih, ki jo je zalila meteorna voda.
V kakšnih desetih objektih, večinoma stanovanjskih hišah, je neurje poškodovalo strehe, med drugim v osnovni šoli Videm, a ni večje škode. Za razliko od jugovzhodne Slovenije tu ni bilo toče ali pa je bila v manjšem obsegu, po Murkovih besedah v velikosti lešnika. Danes se tako pripadniki civilne zaščite ukvarjajo predvsem z odpravljanjem nanosov gramoza in zemljin.
V občini Zavrč se je, kot so sporočili iz Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, po neurjih sprožil zemeljski plaz v velikosti 10 kubičnih metrov in zasipal cesto. Gasilci PGD Zavrč so zavarovali in označili kraj dogodka. Cesta do nadaljnjega ni prevozna.
Brez elektrike na tem območju ostalo skoraj 11. 000 uporabnikov
Zaradi nevihte je bilo v petek zvečer brez oskrbe z električno energijo kar 10.900 uporabnikov Elektra Maribor. Kot sporočajo iz podjetja, jim je ob velikih naporih čez noč uspelo vzpostaviti ponovno oskrbo velike večine uporabnikov.
Voznica zapeljala v jarek
Tudi mariborski policisti so imeli zaradi neurja kar nekaj dela. Obveščeni so bili o sedmih prometnih nesrečah. Le v enem primeru je šlo za lažje telesne poškodbe, v vseh preostalih nesrečah pa jo je k sreči skupila le pločevina. Na območju Zavrča, Ormoža, Gorišnice, pa vse do Ivanjkovc, je bila vožnja precej otežena - kar nekaj cest je bilo poplavljenih ali neprevoznih zaradi blata, padlih dreves ter naplavin. Pred mejnim prehodom Zavrč je bila v vozilu ujeta voznica, ki je zapeljala v jarek. Po intervenciji gasilcev se je lahko odpeljala naprej, so sporočili iz PU Maribor.
Na območju vzhodne Slovenije in severne Hrvaške so v petek sicer zabeležili več kot 28.000 udarov strel.
Tudi Pomurje ponoči zalito, nekateri še brez elektrike
Pomurje je neurje zajelo malo pred 21. uro, med obilnimi padavinami in močnimi sunki vetra je padala tudi toča. Odkrilo je več streh, podrlo števila drevesa, zalilo ceste in kleti. Prebivalci na nekaterih območjih so bili brez elektrike.
Nevihtni oblak je prizadel predvsem vzhodni del Pomurja, od Ljutomera in Veržeja do Beltincev in Dobrovnika. Kot je povedal tamkajšnji župan Marjan Kardinar, jim je zalilo celo občinsko zgradbo in ker so ostali brez elektrike, se je zamašila kanalizacija. Del občine tudi v soboto dopoldne še ni imel elektrike.
Poleg streh na več stanovanjskih hišah je veter odkril tudi streho na tamkajšnjem gasilskem domu. Kardinar je razočaran tudi zato, ker se pomurski župani še vedno niso dogovorili, ali se bodo vključili v sistem obrambe pred točo.
O škodi v kmetijstvu še težko govoriti
Sicer pa so bile na terenu številne gasilske ekipe na celotnem območju od Ljutomera do madžarske meje. Odstranjevali so podrto drevje, prekrivali odkrite strehe in črpali vodo iz poslopij. Med drugimi so morali posredovati tudi gasilci v občinah Murska Sobota, Velika Polana, Lendava in Križevci pri Ljutomeru. Na soboškem centru za obveščanje pravijo, da so številne gasilske enote še vedno na terenu.
Nevihtna fronta je v Pomurju poškodovala tudi velik del električnega omrežja, največ izpadov je bilo na območjih Lendave, Ljutomera, Murske Sobote in Radencev. Okoli tri četrtine uporabnikov so uspeli priključiti na omrežje okoli 1. ure, nekateri pa so še vedno brez elektrike.
O škodi v kmetijstvu je po besedah direktorja kmetijsko-gozdarskega zavoda Murska Sobota Franca Režonje še težko govoriti. Kot pravi, na srečo ni padala t. i. suha toča, ampak med dežjem, kar je škodo ublažilo. Za zdaj tako ne kaže, da bi bili pridelki huje poškodovani. "Seveda pa so mehanske poškodbe vidne, vendar predvsem od vetra in dežja," je povedal Režonja.
V Murski Soboti pa je voda zalila tudi bolnišnico.
Iz uprave za zaščito in reševanje pa so poročali tudi o plazu na področju Lendave.
Huda ura tudi na Celjskem
Celjska izpostava uprave za zaščito in reševanje poroča o zalivanju prostorov z meteorno vodo, poškodovanih ostrešjih zaradi močnega vetra in vetrolomov. Na območju občine Šmarje pri Jelšah je meteorna voda poplavila dvorišče in prostore gasilskega doma v Mestinju. Voda je zalila tudi osem učilnic osnovne šole v Rogaški Slatini, gasilci pa so posredovali tudi pri čiščenju vozišča, na katerem je bil mulj.
KOMENTARJI (392)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.