Doslej strogo varovana skrivnost je razkrita. Javnosti je prvič dostopen povzetek vsebine slovenske tožbe proti Hrvaški glede arbitraže. Slovenija tožbo med drugim utemeljuje s trditvijo, da južna soseda zavrača spoštovanje pravne države - temeljno vrednoto Evropske unije. Sodišču predlaga, naj od Hrvaške zahteva takojšnje prenehanje kršitev, navedenih v tožbi, in ji naloži plačilo stroškov postopka.
Pahor: Gre za neobičajen komentar evropske komisarke
Meja med državama je, z arbitražno razsodbo, seveda zaključena in dokončna, a je kljub temu evropska komisarka Violeta Bulc poskrbela za najmanj nenavaden komentar.
Predsedniku republike Borutu Pahorju, ki je na Twitterju spomnil na obletnico podpisa arbitražnega sporazuma, je odgovorila, da ima res pogum za hvalo z nedokončanimi projekti.
Iz urada predsednika Pahorja so sporočili, da predsednik sicer nikoli ne komentira nobenih odzivov na njegova ravnanja, a da gre v tem primeru vendarle za "neobičajen komentar evropske komisarke na stališče šefa ene od držav članic. Zlasti, ker gre za politično vprašanje, s katerim se ukvarjata tako Slovenija kot Evropska komisija."
Bulčeva: Nedokončana je to, da Hrvaška razsodbe še ni implementirala
Jadranka Kosor je prek Twitterja prosila, naj jo izključijo iz razprave, medtem ko se je hkrati pojavilo več očitkov in vprašanj o primernosti oziroma neprimernosti tvita Bulčeve.
Ta je naknadno pojasnila le, da je pri rešenem mejnem vprašanju nedokončano to, da Hrvaška razsodbe še vedno ni implementirala. To sicer drži, a ne spremeni dejstva, da je arbitražna razsodba preprosto dokončna.
Na vsa naša dodatna vprašanja, tudi konkretna, ali se ji zdi takšno komuniciranje primerno, Bulčeva ni odgovorila.
Slovenija trdi, da Hrvaška krši drugi in četrti člen pogodbe EU
Slovenija, ki jo v postopku zastopa Maja Menard, sicer v tožbi zoper Hrvaško, ki so jo objavili danes, sodišču predlaga, naj ugotovi, da je tožena stranka kršila drugi in četrti člen pogodbe EU, uredbo o skupni ribiški politiki, schengenska pravila o gibanju oseb prek meja ter direktivo o vzpostavitvi okvira za pomorsko prostorsko načrtovanje.
Prav tako tožnica sodišču predlaga, naj od tožene stranke zahteva takojšnje prenehanje navedenih kršitev in ji naloži plačilo stroškov postopka.
Slovenija tožbo utemeljuje s šestimi tožbenimi razlogi, navedenimi v povzetku. Povzetek tožbe je v Uradnem listu EU objavil sodni tajnik.
KOMENTARJI (274)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.