
Na mostu čez reko Odro v Frankfurtu na Odri sta se nekaj minut po polnoči srečala zunanja ministra Nemčije in Poljske, Joschka Fischer in Wlodzimierz Cimoszewicz. "Končno smo skupaj," je ob tej priložnosti dejal vodja poljske diplomacije, njegov nemški kolega pa je spomnil na tragično zgodovino odnosov med državama v 20. stoletju. "Danes zvečer je vstala nova Evropa, nastal je prostor miru," je poudaril Fischer. Na obrežjih Odre, reke, ki od konca druge svetovne vojne predstavlja mejo med Nemčijo in Poljsko, se je sicer v petek zvečer zbralo na tisoče ljudi na obeh straneh meje.
Na tromeji med Češko, Poljsko in Nemčijo v mestu Zittau pa je spregovoril tudi nekdanji nemški kancler Helmut Kohl, ki je državo vodil v času, ko se je ta združila, bil pa je tudi velik zagovornik širitve unije. "To je trenutek sreče, ki bo, upam, ostala z nami," je dejal 74-letni Kohl in poudaril, da mora biti najpomembnejše pravilo v novi Evropi "nikoli več nasilja".

Na Poljskem so bile slovesnosti v počastitev vstopa države v Unijo tudi v številnih drugih mestih. Na osrednji, v Varšavi oziroma na varšavskem trgu Pilsudski, je predsednik Alexander Kwasienwski poudaril, da mora EU pustiti svoja vrata odprta. "Čaka nas še veliko dela, a evropski izpit smo opravili," je dejal Kwasniewski, ki se je ob tej priložnosti posebej zahvalil papežu Janezu Pavlu II., Poljaku, ki je vseskozi podpiral vstop Poljske v EU. Predsednik parlamenta Jozef Oleksy pa je dejal, da je "napočil trenutek, ki so ga čakale generacije Poljakov".
Slovaki so vstop v EU praznovali s pop koncerti, opolnoči pa so državo razsvetlili številni ognjemeti. Na Slovaškem so bili v petek še posebej veseli, ker je država ne le vstopila v EU, temveč je v hokeju na ledu tudi premagala Rusijo.
Pop koncerti in ognjemeti so se vrstili tudi na Češkem. Najbolj slovesno je bilo v središču Prage, kjer je državljanom ob vstopu v Unijo čestital premier Vladimir Špidla. "Odprla se je nova priložnost in ne dvomimo o tem, da jo bomo izkoristili," je dejal. Medtem pa je predsednik države, znani evroskeptik, Vaclav Klaus, državljane v televizijskem nagovoru nekaj sekund po polnoči posvaril pred prevelikimi iluzijami, da ne bodo razočarani. "Treba bo trdo delati," je dejal. Klaus je vstop v unijo pričakal na hribu Blanik, kjer, kot pravi znana češka legenda, počivajo vitezi, ki se bodo zbudili, ko bo država potrebovala pomoč. Osrednje slovesnosti v Pragi se je udeležil tudi nekdanji češki predsednik Vaclav Havel.

V Budimpešti, na osrednjem trgu, je madžarski premier Peter Medgyessy pred zbrano množico v tek pognal orjaško - 8 metrov visoko in 50 ton težko - peščeno uro, ki bo do novega leta oznanjala začetek "novega štetja". "Doživljamo veličasten trenutek. Madžarska se je vrnila v Evropo, k njenim vrednotam, ki jih je spoznala že pred tisočletjem," je dejal madžarski premier. Poudaril je, da Madžari "od EU ne smejo pričakovati čudeža, kajti čudež je v njih".
Nebo nad malteško prestolnico La Valetto je opolnoči razsvetlil veličasten ognjemet, ki si ga je ogledalo okoli 100.000 ljudi. "Ponosen sem, da sem Maltežan in da sem malteški Evropejec," je ob tem dejal premier Laurence Gonzi.
V Nikoziji, prestolnici grškega dela Cipra, so vstop v EU obeležili eno uro prej kot v Srednji Evropi, na slovesnosti pa se je zbralo okoli 30.000 ljudi. Eno uro prej so vstop v EU obeležili tudi v baltskih državah.