Največja politična konkurenta imata, glede na včerajšnje Janševe napovedi in dosedanjo Pahorjevo politiko, povsem enaka izhodišča. Prvo je, po poročanju oddaje 24ur, gospodarska kriza, ki je udarila tako močno, da smo tudi v Sloveniji zdaj na točki, ko so potrebne velike spremembe. Drugo pa, da tako Janez Janša kot Borut Pahor pravita, naj Slovenija iz krize izide kot zmagovalka. Vprašanje ostaja le, kako priti do te zmage.
Janša predlaga deset sprememb ustave, ki bi bile tako korenite, da bi se z njimi rodila druga slovenska republika. ''Jaz mislim, da je čas, ko bi za te ideje potrebovali podporo Boruta Pahorja že zdavnaj minil. Morda je bil na začetku mandata, zdaj potrebujemo podporo tistih, ki imajo po ustavi oblast – in to je ljudstvo,'' pravi Janša.
Zelo zanimivo pa je to, da je drugo slovensko republiko omenjal tudi že Pahor, in to leta 1998, ko je bil v parlamentu na mizi predlog ustavne obtožbe tedanjega premierja Janeza Drnovška. Proti gospodarski krizi pa gre zdaj Pahor drugače kot Janša, in sicer z napovedjo strukturnih reform. Gre za reformo zdravstva, modernizacijo pokojninskega sistema in s spremembami na trgu dela. Pri Pahorju sta v ospredju dve vrednoti: socialni dialog in solidarnost. Je pa Pahor v svojem zadnjem govoru že povedal, da širšega družbenega soglasja za te reforme še ni, vendar ga išče.
Vendar pa Janša meni, da je recept Pahorjeve vlade premalo, saj nezadovoljstvo med ljudmi raste. Šef opozicije zato ne izključuje možnosti, da se bo Pahorjevi vladi zgodilo ljudstvo, morda celo ulica. ''Če bo gospodarska kriza, ki ob teh zadnjih številkah o brezposelnih, ki jih dobivamo, postala socialna in posledično politična kriza, bo njihov mandat zagotovo krajši od štirih let,'' pravi Janša, ki je prepričan, da deset ustavnih sprememb, to je premik paradigme, vodi v novo družbeno ureditev, zato tudi govori o drugi slovenski republiki.
Eden od očetov sedanje ustave, Peter Jambrek, pa je prepričan, da bi pet Janševih sprememb še šlo, pet pa nikakor ne. Vsaj 15 pa jih po njegovem mnenju manjka. In tudi pobudnik po njegovem ni pravi. Jambrek Janši na poti do druge republike sicer želi vse dobro, v skupini pravnikov, ki jo že zbira Janša, pa ga ne bo.
Kritičen pa je še en oče sedanje ustave. Za Franceta Bučarja je Janšev predlog bolj zabava za nedeljsko popoldne in nič resnega, "prepričan pa sem", pravi, "da služi predvsem političnim namenom".
Janša pa vsem kritikom vrača. ''Gotovo nas boste omalovaževali, nas zasmehovali, a na koncu vam bo žal, da niste bili zraven,'' pravi.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.