Z gradnjo mostu so začeli že jeseni 2020, ko je novogoriška občina projekt označila za eno večjih in zahtevnejših infrastrukturnih investicij, ki se financira iz programa EU čezmejnega sodelovanja.
Lani spomladi, ko je 120-metrska jeklena viseča brv že čakala na prve kolesarje in pešce, so se pojavile težave pri gradnji dostopne poti, ki bi brv povezala z obstoječo kolesarsko stezo. Izkazalo se je, da je teren zelo nestabilen, saj je ob začetku gradnje okoli 300 metrov dolge navezave na obstoječo kolesarsko stezo do Prilesja oziroma Plav prišlo do plazenj. Pot so zato morali zarisati na novo.
Občina je takrat naročila geološke raziskave, spremenili so tudi potek dostopne poti, kar pa je projekt precej podražilo – povezovalna pot je stala 600 tisoč evrov. Ker je do napak prišlo zaradi neupoštevanja terena, je ta strošek moral plačati projektant. Mestna občina Nova Gorica je zato iz občinskega proračuna za projekt namenila še 460.000, ostalih 140.000 evrov je pridobila s pomočjo Eko sklada, so zapisali.
Stroji ob Soči so ponovno zabrneli letos pozimi, ko so na novogoriški občini obljubili, da bo trasa pripravljena do konca aprila. Sedaj so celoten projekt brvi in nove kolesarske poti odprli in po besedah novogoriškega župana Klemna Miklaviča je bila na prvem mestu varnost uporabnikov. "Brv bo lahko služila tudi kopalcem v Soči, saj bodo ob nenadnem dvigu vode sedaj imeli možnost prehoda na drugi breg čez most," je dodal.
Nove medmestne kolesarske povezave
"Brv pomeni velik prispevek k celovitosti kolesarskega omrežja in je na neki način simbol načina, po katerem se integrirata obe Gorici in celotna regija. Brv bo povezala čezmejni prostor, izboljšala varnost, obenem je tudi turistična atrakcija," je pred otvoritvijo za medije povedal Miklavič.
Mestna občina Nova Gorica je z investicijo v novo povezovalno kolesarsko pot na desnem bregu Soče v Solkanu omogočila vzpostavitev povezave med brvjo in obstoječo kolesarsko potjo v smeri Plavi ter bodočo kolesarsko potjo do Štmavra v Italiji. Investicijo je sofinanciral Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad. Po besedah župana pa je bila zamuda že, ko je pred štirimi leti prevzel županovanje, saj je bilo premalo denarja za gradnjo brvi in povezovalne poti. "Projekt je bilo treba ločiti na dva dela, projekt pa je nato od EZTS prevzela občina, da ne bi brv končala v brežini," je dejal.
Brv bo povezovala tudi nove medmestne kolesarske povezave, ki bodo zaključene v bližnji prihodnosti. Z izgradnjo teh kolesarskih povezav oziroma odsekov na slovenski in italijanski strani bosta Nova Gorica in Gorica pridobili nove rekreativne možnosti za prebivalce in obiskovalce.
Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje (EZTS) GO je brv čez Sočo pri Kajak centru v Solkanu zgradilo v okviru projekta Isonzo – Soča Interreg Italija-Slovenija 2014–2020.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.