
Društvo novinarjev Slovenije in Hrvaško novinarsko društvo sta danes v skupni izjavi ob sredinem obmejnem incidentu pri Hotizi pozvali državne organe obeh držav, naj v interesu slovenske in hrvaške javnosti novinarjem omogočijo neoviran dostop do spornih območij in profesionalno opravljanje dela.
V izjavi društvi novinarje še pozivata, naj v skladu z novinarskim kodeksom profesionalno opravljajo svoje delo in ne podležejo politični evforiji, ki se že več let ustvarja okoli nerešenih slovensko-hrvaških mejnih vprašanj.
Evropska komisija je obžalovala sredin incident na slovensko-hrvaški meji pri Hotizi. Državi poziva, naj storita vse za umiritev razmer, hkrati pa tudi k "rešitvi izvornega vprašanja mejne razmejitve, na način, ki pritiče državi članici Evropske unije in kandidatki", kar je v izjavi za slovenske medije dejala tiskovna predstavnica komisarja za širitev Ollija Rehna.
Rupel pisal Solani in Rehnu
Vodja delegacije Evropske komisije na Hrvaškem Vincent Degert pa je povedal, da incident na meji med Slovenijo in Hrvaško "ni v pristojnosti Evropske unije, to je dvostransko vprašanje med državama, za katerega upamo, da bo rešeno".
Grabar Kitarović: Mejo so prestopili na napačen način
Razmere na slovensko-hrvaškem mejnem območju ob Muri so se v sredo znova zapletle. Hrvaški policisti v sestavi mešane policijske patrulje so na mejnem območju ob reki Muri v bližini Hotize priprli več novinarjev slovenskih medijskih hiš, čeprav so ti imeli vsa potrebna dovoljenja za gibanje in nahajanje na tem območju. Po incidentih z novinarji je Policijska uprava Murska Sobota okrepila policijsko prisotnost ob meji, kamor je prišlo okoli 50 policistov posebne enote.
Hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve in evropske integracije je z noto
zavrnilo slovenske navedbe glede dogodkov pri Hotizi ter
izrazilo oster protest zaradi kršenja hrvaškega državnega ozemlja s
strani slovenskih državljanov. Ministrica Kolinda Grabar Kitarović je v intervjuju za
POP TV povedala, da sta se s slovenskim kolegom Ruplom v teh dneh večkrat slišala. "Žal mi je, da je v svojih javnih izjavah razkril vsebino najinih pogovorov in si po svoje razlagal moje izjave," je dejala. Rupel je njene očitke zavrnil.
Janša in Sanader v stalnem stiku

Sicer Janša upa, da bo v četrtek ali do konca tedna mešana
komisija za vodno gospodarstvo uskladila tehnični dogovor o obnovi
nasipov. Ob tem je povedal, da so bile na tehnični ravni usklajevanja
izvedbe gradnje nasipov težave tudi na slovenski strani, in "če bo
potrebno, bodo tudi zamenjave". Povedal je še, da je v stalnem stiku s
hrvaškim premierom Ivom Sanaderjem.
Prijateljstva ne bodo kupovali z ozemljem
Hrvaški premier je kljub napetim odnosom ob Muri na seji vlade večkrat
ponovil, da sta Slovenija in Hrvaška prijateljski državi. "Obe
strani pozivam, naj se vzdržita kakršnih koli provokacij, saj
bodo v Sloveniji kmalu lokalne volitve, pri nas pa novembra prihodnje
leto parlamentarne, in vedno obstajajo razlogi za politizacijo in
politikantstvo," je dejal Sanader. "Slovenija
in Hrvaška sta prijateljski državi. Naše stališče je, da se to
prijateljstvo ne bo kupovalo z ozemljem. S kupovanjem ozemlja tega
prijateljstva in partnerstva ni," je dodal.
Obe vladi in pristojne ustanove je pozval h končanju izgradnje nasipa na Muri in dodal, da to ne prejudicira meddržavne meje. "Preden dokončno določimo mejo na Muri, je treba zgraditi nasip, da bo prebivalstvo obeh držav zaščiteno pred poplavami," je dejal hrvaški premier, ki je spomnil, da je katastrska meja v največji meri že usklajena, ne pa v celoti.
Toliko bolj kritične pa so hrvaške politične
stranke, ki razlog za zaostrovanje razmer na meji vidijo v bližajočih
se lokalnih volitvah. “Očitno nekomu odgovarjajo ti incidenti. V
Sloveniji je predvolilno obdobje. Policija ni mogla ravnati drugače.
Toda problem je širše, strateške narave. Gre za dve vladi, ki nista
sposobni rešiti tega problema,” meni Zoran Milanović (SDP), medtem ko Dragutin Lesar (HNS) Sloveniji celo očita, da želi “ta del Hrvaške spremeniti v Libanon”.
Zagreb poslal na mejo 30 policistov

Generalni direktor policije Jože Romšek je zaradi sredinih dogodkov pri Hotizi, kjer je hrvaška policija prijela skupino slovenskih novinarjev, odredil nadzor nad delovanjem policije.
"Ni razlogov, da bi prišlo do ekscesov," je dejal Mehun in dodal, da meni, da je bila reakcija slovenske policije pretirana. "Ni razlogov za tako burno reakcijo," je zatrdil.
Na vprašanje, kako komentira, da so imeli novinarji POP TV in nacionalne televizije njegova dovoljenja za delo, ko jih je policija privedla, je Mehun pojasnil, da je to sicer res, vendar bi morali spoštovati preostale predpise, kot so kraj prečkanja meje na mejnem prehodu Mursko Središče, česar pa se novinarji niso držali. Policija jih je na to opozorila in pospremila do slovenskega ozemlja, je dejal Mehun in poudaril, da ni šlo za aretacije.
V izjavi za hrvaško televizijo pa je povedal, da se hrvaška in slovenska stran intenzivno pogovarjata o umirjanju razmer pri meji ob Muri pri Hotizi. Mehun pričakuje, da bodo posebne enote obeh policij kmalu spet na svojih postajah.
Drnovšek: Neuspeh diplomacije
Incident na Hotizi je neuspeh diplomacije, je prepričan predsednik Janez Drnovšek, ki meni, da je treba spet sesti k mizi in najti rešitve, da ne bomo podirali mostov in cest, ampak jih bomo gradili. “Slovenija in Hrvaška sta dve sosednji državi. Vedno bomo sosedi, zato je naloga vlade in vseh drugih, da najdejo rešitve za vsa odprta vprašanja. V tem trenutku je pomembna treznost, umirjanje in pa resen in odkrit pogovor o teh vprašanjih,” je poudaril v prvem odzivu na enega najhujših obmejnih incidentov.
Odločitev vlade, da na mejo pošlje posebno enoto policije, Drnovšek ne podpira. “Če pridejo na sceno policisti pomeni, da so diplomati neuspešni in nesposobni,” je poudaril. Sicer pa se namerava Drnovšek še v tem mesecu znova srečati s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Na zadnjem neformalnem sestanku, konec julija na Brionih, sta se med drugim pogovarjala tudi o morebitni arbitraži med državama.
Stranke zbližale stališča
Skoraj triurni sestanek koordinacije predsednikov parlamentarnih strank se je včeraj končal brez konkretnih sklepov. Premier Janez Janša je pogovore označil kot "koristno izmenjavo mnenj". Kot je dejal, se je pokazalo, da imajo predsedniki strank podobna mnenja glede aktualnega dogajanja pri Hotizi kot tudi glede nekaterih dolgoročnih potez, ki bi jih bilo treba potegniti v preteklosti. "Z eno izjemo smo do velike mere poenotili stališča," je povedal po sestanku.
V središču pogovora je bilo aktualno dogajanje na Hotizi, zato ambicija sestanka ni bila izoblikovanje strategije na zunanjepolitičnem področju. Dogovorili so se, da se v kratkem znova sestanejo, do takrat pa bodo skušali razjasniti dileme, ki so se pojavile v zadnjem času.

Kacin poziva k umiritvi
Predsednik LDS Jelko Kacin je danes pozval k umiritvi razmer pri Hotizi, saj bi to omogočilo izvedbo tehničnega dogovora o skupni gradnji nasipov ob Muri. Kot je poudaril na novinarski konferenci, je moč nasipe obnavljati le v zgodnji jeseni, če do obnove ne bo prišlo, pa bi to lahko imelo na območju "katastrofalne posledice". K sklenitvi dogovora, ki bi omogočil umiritev razmer, pa LDS poziva premiera Slovenije in Hrvaške, Janeza Janšo in Iva Sanaderja.
SNS: Z vojsko na mejo
SNS je na današnji novinarski konferenci obsodila "agresivno in napadalno dejanje" Hrvaške. V predlaganih sklepih SNS od vlade med drugim zahteva, da nemudoma prekine svojo podporo vstopanju Hrvaške v Evropsko unijo, ustavi dvostranska pogajanja s Hrvaško in zahteva zmanjšanje števila uslužbencev na hrvaškem veleposlaništvu v Ljubljani, na slovensko-hrvaško mejo namesti vojsko ter s prekvalifikacijo mednarodnih mejnih prehodov v meddržavne zapre mejo z južno sosedo.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.