Slovenija

Bruselj za dialog

Ljubljana/Zagreb, 14. 09. 2006 07.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

V Bruslju, kjer so prejeli pismo ministra Rupla, pravijo, da morata Slovenija in Hrvaška mejna vprašanja rešiti sporazumno.

Med aretiranimi pri Hotizi je bil v sredo tudi novinar POP TV-ja Marjan Maučec
Med aretiranimi pri Hotizi je bil v sredo tudi novinar POP TV-ja Marjan Maučec FOTO: POP TV
Naj ne podležejo politični evforiji

Društvo novinarjev Slovenije in Hrvaško novinarsko društvo sta danes v skupni izjavi ob sredinem obmejnem incidentu pri Hotizi pozvali državne organe obeh držav, naj v interesu slovenske in hrvaške javnosti novinarjem omogočijo neoviran dostop do spornih območij in profesionalno opravljanje dela.

V izjavi društvi novinarje še pozivata, naj v skladu z novinarskim kodeksom profesionalno opravljajo svoje delo in ne podležejo politični evforiji, ki se že več let ustvarja okoli nerešenih slovensko-hrvaških mejnih vprašanj.

Evropska komisija je obžalovala sredin incident na slovensko-hrvaški meji pri Hotizi. Državi poziva, naj storita vse za umiritev razmer, hkrati pa tudi k "rešitvi izvornega vprašanja mejne razmejitve, na način, ki pritiče državi članici Evropske unije in kandidatki", kar je v izjavi za slovenske medije dejala tiskovna predstavnica komisarja za širitev Ollija Rehna.

Rupel pisal Solani in Rehnu

Zunanji minister Dimitrij Rupel je visokemu predstavniku EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierju Solani in evropskemu komisarju za širitev Olliju Rehnu namreč poslal pismo, v katerem ju je obvestil o dogajanju na Hotizi. "Hrvaška želi z enostranskimi dejanji uveljaviti mejo med državama po svojih željah, kar je za Slovenijo nesprejemljivo," je v pismu zapisal Rupel. Enostransko dejanje hrvaških organov je "nezakonito in neupravičeno ter v nasprotju z evropskim duhom in načeli, kot tudi z načeli dobrososedskega sodelovanja", je opozoril Rupel.


Vodja delegacije Evropske komisije na Hrvaškem Vincent Degert pa je povedal, da incident na meji med Slovenijo in Hrvaško "ni v pristojnosti Evropske unije, to je dvostransko vprašanje med državama, za katerega upamo, da bo rešeno".

Grabar Kitarović: Mejo so prestopili na napačen način

Temperatura se je dvignila zaradi aretacije novinarjev

Razmere na slovensko-hrvaškem mejnem območju ob Muri so se v sredo znova zapletle. Hrvaški policisti v sestavi mešane policijske patrulje so na mejnem območju ob reki Muri v bližini Hotize priprli več novinarjev slovenskih medijskih hiš, čeprav so ti imeli vsa potrebna dovoljenja za gibanje in nahajanje na tem območju. Po incidentih z novinarji je Policijska uprava Murska Sobota okrepila policijsko prisotnost ob meji, kamor je prišlo okoli 50 policistov posebne enote.

Hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve in evropske integracije je z noto zavrnilo slovenske navedbe glede dogodkov pri Hotizi ter izrazilo oster protest zaradi kršenja hrvaškega državnega ozemlja s strani slovenskih državljanov. Ministrica Kolinda Grabar Kitarović je v intervjuju za POP TV povedala, da sta se s slovenskim kolegom Ruplom v teh dneh večkrat slišala. "Žal mi je, da je v svojih javnih izjavah razkril vsebino najinih pogovorov in si po svoje razlagal moje izjave," je dejala. Rupel je njene očitke zavrnil.

“Naša stran ni nikakor poskušala izzivati incidentov, saj je šlo za mešano patruljo, v kateri je bil en slovenski policist,” pa je hrvaška zunanja ministrica povedala o sredini aretaciji slovenskih novinarjev. Poudarila pa je, da je večina novinarskih ekip imela ustrezna dovoljenja za snemanje, ki jih je izdal tiskovni predstavnik hrvaškega notranjega ministrstva, a opozorila, da je bil kamen spora kraj, kjer so novinarji prečkali mejo. Namesto, da bi to storili na mejnem prehodu Mursko Središče, so novinarji na hrvaško ozemlje vstopili prek maloobmejnega prehoda, zato jih je policija privedla, je pojasnila.


Janša in Sanader v stalnem stiku

Premietr Janša je poudaril, da dogodka ni treba dramatizirati, a niti podcenjevati
Premietr Janša je poudaril, da dogodka ni treba dramatizirati, a niti podcenjevati FOTO: Dare Čekeliš

Sicer Janša upa, da bo v četrtek ali do konca tedna mešana komisija za vodno gospodarstvo uskladila tehnični dogovor o obnovi nasipov. Ob tem je povedal, da so bile na tehnični ravni usklajevanja izvedbe gradnje nasipov težave tudi na slovenski strani, in "če bo potrebno, bodo tudi zamenjave". Povedal je še, da je v stalnem stiku s hrvaškim premierom Ivom Sanaderjem.

Prijateljstva ne bodo kupovali z ozemljem

Hrvaški premier je kljub napetim odnosom ob Muri na seji vlade večkrat ponovil, da sta Slovenija in Hrvaška prijateljski državi. "Obe strani pozivam, naj se vzdržita kakršnih koli provokacij, saj bodo v Sloveniji kmalu lokalne volitve, pri nas pa novembra prihodnje leto parlamentarne, in vedno obstajajo razlogi za politizacijo in politikantstvo," je dejal Sanader. "Slovenija in Hrvaška sta prijateljski državi. Naše stališče je, da se to prijateljstvo ne bo kupovalo z ozemljem. S kupovanjem ozemlja tega prijateljstva in partnerstva ni," je dodal.

Obe vladi in pristojne ustanove je pozval h končanju izgradnje nasipa na Muri in dodal, da to ne prejudicira meddržavne meje. "Preden dokončno določimo mejo na Muri, je treba zgraditi nasip, da bo prebivalstvo obeh držav zaščiteno pred poplavami," je dejal hrvaški premier, ki je spomnil, da je katastrska meja v največji meri že usklajena, ne pa v celoti.

Hrvaški socialni liberali so celo predlagali vladi, naj Slovenijo zaradi izzivanja mednarodnega spora prijavi Varnostnemu svetu Združenih narodov.

Toliko bolj kritične pa so hrvaške politične stranke, ki razlog za zaostrovanje razmer na meji vidijo v bližajočih se lokalnih volitvah. “Očitno nekomu odgovarjajo ti incidenti. V Sloveniji je predvolilno obdobje. Policija ni mogla ravnati drugače. Toda problem je širše, strateške narave. Gre za dve vladi, ki nista sposobni rešiti tega problema,” meni Zoran Milanović (SDP), medtem ko Dragutin Lesar (HNS) Sloveniji celo očita, da želi “ta del Hrvaške spremeniti v Libanon”.

Zagreb poslal na mejo 30 policistov

Tudi uradni Zagreb je okrepil policijsko prisotnost, potem ko je PU Murska Sobota na mejo s Hrvaško poslala večje število policistov.
Tudi uradni Zagreb je okrepil policijsko prisotnost, potem ko je PU Murska Sobota na mejo s Hrvaško poslala večje število policistov. FOTO: POP TV
Mešane policijske patrulje, ki so v torek popoldne pričele delo na območju pri mejnem prehodu za obmejni promet Hotiza na levem bregu reke Mure, do nadaljnjega na tem območju ne bodo delovale, so sporočili z Generalne policijske uprave. Oba policista, ki sta bila v mešanih patruljah, pa sta z današnjim dnem suspendirana in ne opravljata več nalog na tem območju.

Generalni direktor policije Jože Romšek je zaradi sredinih dogodkov pri Hotizi, kjer je hrvaška policija prijela skupino slovenskih novinarjev, odredil nadzor nad delovanjem policije.
Tiskovni predstavnik hrvaškega notranjega ministrstva Zlatko Mehun je za 24ur.com povedal, da je na obmejnem območju pri Hotizi poleg običajnih policijskih patrulj danes še ena interventna enota iz medžimurske policijske uprave. Kot nam je potrdil Mehun, je v enoti okoli 30 policistov.

"Ni razlogov, da bi prišlo do ekscesov," je dejal Mehun in dodal, da meni, da je bila reakcija slovenske policije pretirana. "Ni razlogov za tako burno reakcijo," je zatrdil.

Na vprašanje, kako komentira, da so imeli novinarji POP TV in nacionalne televizije njegova dovoljenja za delo, ko jih je policija privedla, je Mehun pojasnil, da je to sicer res, vendar bi morali spoštovati preostale predpise, kot so kraj prečkanja meje na mejnem prehodu Mursko Središče, česar pa se novinarji niso držali. Policija jih je na to opozorila in pospremila do slovenskega ozemlja, je dejal Mehun in poudaril, da ni šlo za aretacije.

V izjavi za hrvaško televizijo pa je povedal, da se hrvaška in slovenska stran intenzivno pogovarjata o umirjanju razmer pri meji ob Muri pri Hotizi. Mehun pričakuje, da bodo posebne enote obeh policij kmalu spet na svojih postajah.

Drnovšek: Neuspeh diplomacije
Slovenski in hrvaški predsednik sta na zadnjem srečanju, julija na Brionih govorila tudi o morebitni abitraži med državama
Slovenski in hrvaški predsednik sta na zadnjem srečanju, julija na Brionih govorila tudi o morebitni abitraži med državama FOTO: POP TV


Incident na Hotizi je neuspeh diplomacije, je prepričan predsednik Janez Drnovšek, ki meni, da je treba spet sesti k mizi in najti rešitve, da ne bomo podirali mostov in cest, ampak jih bomo gradili. “Slovenija in Hrvaška sta dve sosednji državi. Vedno bomo sosedi, zato je naloga vlade in vseh drugih, da najdejo rešitve za vsa odprta vprašanja. V tem trenutku je pomembna treznost, umirjanje in pa resen in odkrit pogovor o teh vprašanjih,” je poudaril v prvem odzivu na enega najhujših obmejnih incidentov.

Odločitev vlade, da na mejo pošlje posebno enoto policije, Drnovšek ne podpira. “Če pridejo na sceno policisti pomeni, da so diplomati neuspešni in nesposobni,” je poudaril. Sicer pa se namerava Drnovšek še v tem mesecu znova srečati s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Na zadnjem neformalnem sestanku, konec julija na Brionih, sta se med drugim pogovarjala tudi o morebitni arbitraži med državama.

Stranke zbližale stališča

Skoraj triurni sestanek koordinacije predsednikov parlamentarnih strank se je včeraj končal brez konkretnih sklepov. Premier Janez Janša je pogovore označil kot "koristno izmenjavo mnenj". Kot je dejal, se je pokazalo, da imajo predsedniki strank podobna mnenja glede aktualnega dogajanja pri Hotizi kot tudi glede nekaterih dolgoročnih potez, ki bi jih bilo treba potegniti v preteklosti. "Z eno izjemo smo do velike mere poenotili stališča," je povedal po sestanku.

V središču pogovora je bilo aktualno dogajanje na Hotizi, zato ambicija sestanka ni bila izoblikovanje strategije na zunanjepolitičnem področju. Dogovorili so se, da se v kratkem znova sestanejo, do takrat pa bodo skušali razjasniti dileme, ki so se pojavile v zadnjem času.

Koordinacijski sestanek predsednikov strank je trajal skoraj tri ure
Koordinacijski sestanek predsednikov strank je trajal skoraj tri ure FOTO: Dare Čekeliš


Kacin poziva k umiritvi

Slovenija potrebuje celovito strategijo odnosov z vsemi državami Zahodnega Balkana, je dejal predsednik največje opozicijske stranke LDS, Jelko Kacin.

Predsednik LDS Jelko Kacin je danes pozval k umiritvi razmer pri Hotizi, saj bi to omogočilo izvedbo tehničnega dogovora o skupni gradnji nasipov ob Muri. Kot je poudaril na novinarski konferenci, je moč nasipe obnavljati le v zgodnji jeseni, če do obnove ne bo prišlo, pa bi to lahko imelo na območju "katastrofalne posledice". K sklenitvi dogovora, ki bi omogočil umiritev razmer, pa LDS poziva premiera Slovenije in Hrvaške, Janeza Janšo in Iva Sanaderja.

SNS: Z vojsko na mejo

SNS je na današnji novinarski konferenci obsodila "agresivno in napadalno dejanje" Hrvaške. V predlaganih sklepih SNS od vlade med drugim zahteva, da nemudoma prekine svojo podporo vstopanju Hrvaške v Evropsko unijo, ustavi dvostranska pogajanja s Hrvaško in zahteva zmanjšanje števila uslužbencev na hrvaškem veleposlaništvu v Ljubljani, na slovensko-hrvaško mejo namesti vojsko ter s prekvalifikacijo mednarodnih mejnih prehodov v meddržavne zapre mejo z južno sosedo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (95)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Adolph
16. 09. 2006 11.27
OTROCI;OTROCI;kaj sem rekelze pred dnevi
User29706
15. 09. 2006 21.52
trava še vedno neki ne razumeš!!! Tud moja bajta ( tako kot tvoja) ni v lasti države slovenije, kot tudi ni last države hrvaške, zato ne pretiravaj. Gre se samo za to po katerih pravilih se obnašaš. Tud v Trstu ali v Ljubljani ni nič mojega, čeprav sem Slovenec. A ti je zdaj jasno?
User98543
15. 09. 2006 16.43
@tomazzz, nihče ne ve, kako bi bilo, če bi bilo tako, kot ni! @roby42, če bi si pogledal kakšen zemljevid (oz. bo treba atlas v roke vzet za tako majhne razdalje) izpred leta 1991, bi ugotovil, da je Trdinov VRH (vrh Trdinovega vrha, lol) v CELOTI na Hrvaškem. @DIDAKTIK, verjetno imaš v mislih, če se ne motim, edino naselje na tem območju, Murišče, Mirišče al Mirišće (še zdej ne vem, kako se napiše). In kaj je narobe s tem, da Slovenci, ki živijo v tem kraju, živijo na Hrvaškem? Na Hrvaškem živi poleg njih še več, kot 10.000 Slovencev, če se ne motim. Saj ni tako obupno grozna država, da si niti en Slovenc ne bi tam upal živet. :P
User134404
15. 09. 2006 12.47
Pasivnost opogumlja Balkancev proti nam in je zmotna ter nevarna strategija.
Tommi Zu
15. 09. 2006 12.32
Sramota za Slovence, da si dovolimo takšno nateg::: s strani hrvaške! PA ČEVPRAV SLOVENCI DRŽIMO HRVATE V ŠAHU (Eu:::). Kdo izmed vas si upa odgovoriti na vprašanje: Kaj bi hrvati delali z nami, če bi oni nas imeli v šahu? Slovenci nimamo hrbtenice! kaj šele odločnosti in samozavesti.
Rob1
15. 09. 2006 09.02
Žalostno je, da nas vodi vlada, ki tako slabo pozna zgodovino, mnogi imajo pa še slab spominm. Kaj so že pozabili kolikokrat so nas sosedje Hrvati v zadnji 15 leti nategnili in požrli dano besedo? Tako kod je bilo do sedaj bo tudi sedaj. Hrvati segajo po naši zemlji že od davnih časov...Krvavi kamen in zgodbe o njem pod Trdinovim vrhom na Gorjancih, kar nekaj povedo o tem. Naši dedje , pradedje in še tudi mi sedaj poznamo več stoletni rek: " Kdor se s Hrvati brati nima kaj orati " Sedaj lahko samo še čakamo kdaj si bodo Hrvati prisvojili naš Trdinov vrh... Hrvaške turistične table že postavljajo... Vse kaže, da vremena Kranjcem s tako vlado ne bodo se zjasnila....
Rob1
15. 09. 2006 08.49
Žalostno je da nas vodi vlada, ki tako slabo pozna zgodovino imnogi imajo pa še slab spominm. Kaj so že pozabili kolikokrat sa nas sosedje Hrvati v zadnji 15 leti nategnili in požrli dano besedo? Tako kod je bilo do sedaj bo tudi sedaj. Hrvati segajo po naši zemlji že od dovnih časov...Krvavi kamen in zgodbe o njem pod Trdinovim vrhom na Gorjancih, kar nekaj povedo o tem. Naši dedje , pradedje in še tudi mi sedaj poznamo več stoletni rek: " Kdor se s Hrvati bati nima kaj orati " Sedaj lahko samo še čakamo kdaj si bodo Hrvati prisvojili Trdinov vrh. Hrvaške turistične table že postavljajo. Vse kaže, da vremena Kranjcem s to vlado ne bodo se zjasnila....
User98633
15. 09. 2006 07.53
Zunanji minister in Ljubljancani ne poznajo zadeve, zato tudi ni resena. Dajte ze enkrat nehajte, saj vidite, da niste za to delo sposobni in dajte mesto tistim, ki poznajo in bodo stvari resili. Hrvati niso za diplomacijo pac pa je treba z njimi resiti tako, da se jim pokazejo zemljevidi iz Washingtona in ne vecerje in ne mlatenje prazne slame, kot to pocnete ze leta. Sramota je da nas vodi vlada, ki je nesposobna...vremena Kranjcem bodo se zjasnila.....
Samo.Jst
15. 09. 2006 07.52
Zakaj ne bi enkrat upoštevali SNS? Konec nategovanja, zapret mejo in adijo...malček pozni, ker poleti bi bilo to veliko bolj učinkovito, sam...
theykilledKenny
15. 09. 2006 07.46
Minsko polje na levi breg pa naj hodijo mimo :) Hitra in učinkovita rešitev!
User5530
15. 09. 2006 06.47
User35891
15. 09. 2006 06.29
SSG--brez zamere sam tole si pa hudo kiksnu---če tvoja trditev drži, potem že vsa ta leta Slovenci , ki tam živijo , bivajo na hrvaškem ozemlju--lol ! Kr pejte na morje dol drugo leto--hehehehehehe - pa jim financirajte kako puško ali dve !
User134591
15. 09. 2006 01.46
Samo da dogaja. Bedno.
User98543
14. 09. 2006 22.37
Očitno veliki večini še kar ni jasno, da je omenjeno ozemlje pri Hotizi del Republike Hrvaške. To očitno ni jasno niti slovenskemu vodstvu, zato ni čudno, da je slovenski narod žrtev njegove manipulacije. (je pa tudi res, da je Joško Joras v Republiki Sloveniji)
User111243
14. 09. 2006 22.20
Mislim,da pri hotizi ob muri divja policiska vojna za katero ne vem kdaj se bo to vse skupaj koncalo nasi policaji samo nemocno opazujejo kaj se dogaja ne naredijo pa nic hrvatje so potem sli se na lov za slovenskimi novinarji to bi bilo isto kot da bi nasli policaji lovili in pridrzali hrvaske novinarje ob tem bi jih zapeljali na sodisce in jih po nekaj urah izpustili. Ob enem pa naj dodam tudi to ,da ko se bo hrvaska tako obnasala kot se do sedaj potem tesko recem,da bo prisla v evropo ko se bodo dogajali encidenti na mejah ali pa na morju.
zzLovenec
14. 09. 2006 22.05
Tisti, ki bi podarjal ozemlje samo zato, da bi bil mir, očitno ne ve, da gre pri tem ponavadi tako: če jim ponudiš mezinec, hočejo celo roko. In takrat, Marko, ko bodo Hrvati s hlastanjem po slovenskem zemlji in s hkratnim slovenskim popuščanjem prišli tako daleč, da bodo v njihovo lepo vključili tudi ozemlje na katerem prebivaš, ti bo čisto vseeno kako na tvoj življenjski standard vpliva davčna reforma ker takrat boš postal hrvaški državljan. Karikirano rečeno, a upam da vsak ve, kaj sem hotel povedati.
User29516
14. 09. 2006 22.00
sasa,djurkas,vse to bi bilo lepo in prav,zakaj pa se potem onstran meje ne držijo dogovorov in sporazumov? Če bi Slovenija posegla v tisti prostor,bi Hrvaška sigurno skočila!!! O tem ni dvoma.Ne gre za tistih 100 m,ampak za sporazum,ki je bil podpisan z strani Hrvaške in Slovenije,vendar se ga Hrvaška ne drži!! Če bi šlo za 100 m,potem nebi bil problem v Piranskem zalivu.a ne.Če bi šlo za sto metrov Gospod hrvaški premier nebi hodil s figam v žepu in vpil,da neda niti pedi hrvaške zemlje,pa čeprav ve,da Hrvaška tam nikloi ni bila!Nihče ne želi konfliktov,vendar se je po mednarodnem pravu treba držat dogovorov in sporazumov.Slovenija ni gradila mostu in cest na hrvaški strani,Slovenija ni prekršila nobenega sporazuma,ki je bil sklenjen med dvema državamai.Torej tisti,ki pravite "za tistih 100 m",kaj za vraga potem delate-jo direndaj na tujem ozemlju?Zakaj potem rišejo zemljevide,ki so popolnoma drugačni kot bi morali biti.?Tuđman je imel v glavi takozvane "alpske hrvate?" Kaj naj bi to pomenilo? Da smo mi "alpski hrvat"Žal takega naroda ni,vemo le,da Hrvati niso nikoli bili pod Alpami. Ne gre za 100 m,ampak za dobre in poštene odnose med dvema državami,vendar brez fige v žepu. Za mene je bil to scenarij,ki je bil premišljen in pripravljen,tudi verjamem,da obstoja še kakšen.Žal so izjave z one strani nevredne dostojnega državnika!
User106144
14. 09. 2006 21.59
Marko40 tvoji komentarji so res tok butasti da se mi jih ne splača komentirat...
User108308
14. 09. 2006 21.55
če bi se maister pobrigo za južno mejo in ne za severno se danes nebi rabli tu kregat kdo je kriv in kdo ne pa še velika večina štajercev bi bla zadovolna da nebi spadala pod slovenijo ampak bi spadala pod avstrijo tko kot so zadovolni korošci eni pa pač kr neki serjejo.... ampak to je že druga zgodba. ko tu berem kak bi vsi vse dali pa to.... roko na srce to sploh ni čudno da padajo taki komentarji sej pa je pol "slovencev" itak od doli tak da so taki komentarji normalni. žal je tako. ja trava vsak brani kaj je njegovo. eni branimo slovesnko ozemlje drugi "sloveci" pa hrvaško ozemlje ker naj bi blo njihovo
trava@pinkponk.com
14. 09. 2006 21.43
poslušaj marko40 kot vidiš se zlepa ne da.Saj Hrvatje delajo kot njim paše.Vedno bolj so na našem ozemlju.Nekaj sem pa 100% če bi ti imel tam svoje zemljo in na njej hišo in bi prišili hrvatje k tebi pa bi rekeli žal mi je ta hiša in kar je na njej je naša.Kaj bi jim kar dal ne da bi se branil da to njihovo ampak tvoje..Ja pa ja de.Branil bi tvoje,no razno če ti je vseeno.Mislim da vsak brani kar je njegovo.Kar pa se tiče davčne reforme bo pa ne glede kako se bodo odločili bo uplival na moj standart.Sedaj pa je samo vprašanje a na boljše ali pa na slabše. Neverjetno ja čudno marko40 po tvojem bi bilo dobro če kar Hrvatom damo kar celo Slovenijo.Ane zate je to najboljša rešitev.Mislim a SI NA GLAVO PADEL.Kar je naše je naše in nihče nima pravice vzeti.Niti Hrvatje ne,niti Italijani,niti Avstrijci.Mislim da je vsem jasno sam tebi ne,ki bi kar šenkal ozenlja Slovenije in jih dal Hrvatom samo zaradi tega da bo mir.Mira pred Hrvati ne bo nikoli.