Evropska komisija še ni zadovoljna z dosedanjimi slovenskimi rešitvami glede vinjet. Evropski komisar za promet Antonio Tajani sicer pozdravlja uvedbo tedenskih in mesečnih vinjet, a ti predlogi ne odpravljajo zaskrbljenosti komisije, je danes v Bruslju povedal Tajanijev tiskovni predstavnik Fabio Pirotta.
Komisar Tajani je po navedbah komisije to sporočilo prenesel slovenskim oblastem v odgovoru na pismo predsednika vlade Boruta Pahorja in ministra za promet Patricka Vlačiča, ki sta Evropsko komisijo obvestila o najnovejših slovenskih rešitvah.
Evropska komisija je oktobra lani zaradi vinjet proti Sloveniji sprožila postopek zaradi kršitve pravnega reda EU, ker ocenjuje, da slovenski vinjetni sistem diskriminira tujce, ki slovenskih cest ne uporabljajo tako pogosto kot Slovenci. Zaskrbljenost zaradi diskriminacije torej po navedbah komisije še vedno ostaja.
Bo EU vseeno sprostila finančna sredstva za gradnjo avtocest?
Kaj natančno pomeni to, da zaskrbljenost komisije ostaja – torej ali bo Evropska komisija sedaj nadaljevala postopek proti Sloveniji z drugim, resnejšim opominom, ki je v bruseljskem žargonu imenovan obrazloženo mnenje, danes v Bruslju niso želeli povedati. Niti niso želeli povedati, kaj to pomeni za slovenske avtocestne projekte.
V Bruslju po navedbah virov menijo, da še obstaja prostor za spremembe, ki bi zadovoljile komisijo in omogočile ustavitev postopka proti Sloveniji, ki za zdaj ostaja odprt.
V državnem zboru poslanci danes sicer sprejemajo novelo zakona o javnih cestah, ki uvaja tedenske in mesečne vinjete ter ukinja polletne. Mnenja poslancev so različna, saj opozicija meni, da je trenutni sistem dober in da ga ni treba spreminjati.
Tedenske vinjete bi stale 15 evrov, mesečne od 30 do 35 evrov, letne pa naj bi po novem stale 95 evrov. Polletne vinjete bi ostale za motorna kolesa.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.