Slovenija

Bručan: ZZZS zavaja javnost

Ljubljana, 23. 02. 2006 16.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Minister za zdravje pravi, da je analiza ZZZS o čakalnih dobah pomanjkljiva in zavajajoča.

Minister za zdravje, Andrej Bručan
Minister za zdravje, Andrej Bručan FOTO: POP TV

Ministrstvo za zdravje se je odzvalo na analizo o čakalnih dobah za leto 2005, ki jo je opravil Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Minister Andrej Bručan je na novinarski konferenci poudaril, da je pomanjkljiva in zavajajoča, ker je bila pripravljena le za prvih deset mesecev. Po njegovih besedah podatki ZZZS niso primerljivi z letom poprej tudi zato, ker ne upoštevajo enkratnega dodatnega programa za skrajšanje čakalnih dob, ki je bil večinoma opravljen prav novembra in decembra.

Po ministrovih besedah bi bilo treba gradivo dopolniti še s podatki za zadnja dva meseca leta 2005 ter s podatki manjkajočih izvajalcev. Analiza namreč po njegovih besedah ni transparentna glede števila vključenih izvajalcev.

Pomembno je upoštevati tudi število čakajočih bolnikov, meni minister, ki meni,da se 'cela vrsta' čakalnih dob skrajšuje
Pomembno je upoštevati tudi število čakajočih bolnikov, meni minister, ki meni,da se 'cela vrsta' čakalnih dob skrajšuje FOTO: POP TV

Pregled čakalnih dob se nanaša na realizirano čakalno dobo. Ta vključuje zgolj realizirano čakalno dobo pri bolnikih, ki so bili v določenem obdobju dejansko obravnavani. Realizirana čakalna doba tako ne vsebuje podatkov o čakalni dobi bolnikov, ki v določenem obdobju niso bili obravnavani in še naprej čakajo na diagnostično ali terapevtsko obravnavo. Tako se lahko kljub bistveno večjemu številu obravnavnih bolnikov v določenem obdobju realizirana čakalna doba celo podaljša, je pojasnil Bručan.

Zato je podatek o čakalnih dobah brez navedbe števila čakajočih in števila obravnavanih bolnikov lahko zavajajoč in sporen, je poudaril minister in vse skupaj še dodatno osvetlil na primeru koronarografije.

Po podatkih ZZZS je realizirana čakalna doba za koronarografije v letu 2004 znašala 9,56 mesecev, v prvih desetih mesecih leta 2005 pa 11,25 mesecev. Ta podatek po ministrovih besedah vključuje le dva od treh izvajalcev koronarografij ter ne vključuje 1389 koronarografij, ki so jih Klinični center Ljubljana, Splošna bolnišnica Maribor in Medicor opravili novembra in decembra 2005, ker se nanaša zgolj na obdobje januar - oktober 2005. Primerjava je torej neprimerna in sploh nemogoča, je dejal minister.

Minister je postregel še z nekaj številkami: 31. decembra 2004 je na koronarografije čakalo 1375 bolnikov, 1. julija 2005, torej pred začetkom izvajanja enkratnega dodatnega programa, 1788 bolnikov, 31. decembra 2005 pa le še 954 bolnikov. Program, ki je bil izveden v drugi polovici lanskega leta, je torej prepolovil število na koronarografijo čakajočih bolnikov, je poudaril minister, ki je tudi sicer prepričan, da se "cela vrsta" čakalnih dob skrajšuje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.