Kot so poročali v večerni oddaji Odmevi na nacionalni televiziji, je Agencija za civilno letalstvo prejšnji teden izvedla nadzor varnostnih postopkov na letališču Jožeta Pučnika Ljubljana.
Po informacijah RTV Slovenija varnostna družba G4S, s katero ima lastnik Aerodroma Ljubljana Fraport sklenjeno pogodbo o varovanju, v torbi enega izmed nadzornikov, ki se je izdajal za potnika, ni odkrila simuliranega eksplozivnega sredstva.
V agenciji in Fraportu so dogodek sprva zanikali. Ta informacja ne drži, v preteklem tednu CAA ni opravila nadzora na omenjenem letališču, so zapisali v Agenciji za civilno letalstvo.
Fraport je ob tem le potrdil, da so izvedli interni nadzor (torej ga je izvedel upravljalec letališča) pri izvajalcu storitev varovanja. Tega nadzora niso želeli komentirati.
Ko pa je kasneje novica prišla do direktorja agencije, se je zgodil preobrat, so poročali v Odmevih. Direktor Agencije za civilno letalstvo Rok Marolt, je v telefonskem pogovoru povedal, da je njihov nadzornik res opravil nadzor v podjetju Fraport, kjer so preverjali, kako podjetje opravlja interni nadzor nad svojimi pogodbenimi partnerji. Zapisnik ima oznako zaupno, je še poudaril.
Po neuradnih, a zanesljivih informacijah nacionalne televizije varnostnik družbe pretekli teden pri letu v Frankfurt pri potniku ni odkril simulirane eksplozivne naprave. Potnik je šel z napravo v nahrbtniku brez težav mimo rentgena in osebnega pregleda proti letalu.
Ko so agencijo vprašali, zakaj so skušali dogodek zanikati, so odgovorili, da niso želeli ničesar prikriti, saj so javna agencija. V preteklosti niso imeli nobenih slabih izkušenj s Fraportom, so še dodali.
CAA: Nadzor je opravil Fraport, ne mi
Kot so nam odgovorili iz Javne agencije za civilno letalstvo, je šlo v zgoraj omenjenem primeru za interni nadzor podjetja Fraport. CAA je v začetku tega tedna prejela poročilo o ugotovitvah z oznako interno, pri čemer CAA ugotavlja, da je bil interni nadzor izveden s protokolom in da je predlog korektivnih ukrepov za odpravo pomanjkljivosti ustrezen.
Zaradi oznake interno na dokumentu Fraporta izsledkov ne bodo razkrili, so zapisali. Hkrati pojasnjujejo, da lažni potnik ni bil uslužbenec javne agencije. Direktor agencije Rok Marolt je sicer včeraj v Odmevih dejal, da je nadzor opravila agencija, in sicer nad podjetjem Fraport, danes pa nam je odgovoril, da so prejeli le poročilo.
Javna agencija za civilno letalstvo sicer redno opravlja nadzore nad upravljalcem letališča Fraport, v primeru ugotovljenih nepravilnosti, mora nadzorovani subjekt v določenem časovnem času nadzornemu organu, v tem primeru CAA, podati predlog korektivnih ukrepov, ki jih CAA potrdi (ali ne, če niso ustrezni), so nam še odgovorili.
"CAA redno spremlja izvajanje predlaganih korektnih ukrepov in v primeru časovne zamude ali neustreznosti izpolnjevanja predlaganih ukrepov, izvede aktivnosti v okviru stalnega ali inšpekcijskega nadzora v skladu s svojimi pooblastili."
Sicer so tovrstni testi v letalstvu običajna praksa, ki je namenjena izboljšavam izvajanja varnostnih ukrepov na letališču, so zapisali.
Petletna pogodba s sedanjim izvajalcem bo kmalu potekla
Kot so sporočili iz Fraporta, je podjetje samo izvedlo interni nadzor izvajalca storitev varovanja, in sicer 13. maja letos.
Protokoli preverjanj, poročila in ukrepi imajo oznako oz. stopnjo tajnosti, njihovo razkrivanje je v nasprotju z interesi zagotavljanja varnosti civilnega letalstva, hkrati pa kršenje Zakona o varovanju tajnih podatkov, so pojasnili dejstvo, da je zapisnik zaupen.
Na vprašanje o morebitni zamenjavi izvajalca storitev varovanja so v Fraportu za STA odgovorili, da je trenutno v teku javni razpis za storitve varovanja na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana. Vendar pa razpis ni povezan z dogodkom, ampak bo potekla petletna pogodba, ki jo imajo sklenjeno s sedanjim izvajalcem storitev.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.