"Zaradi moje pokončne drže, zaradi tega, ker sem bil kdaj kritičen do lastne stranke ter zaradi tega, ker sem nasprotoval temu, da gre SMC v koalicijo s SDS, me je danes IO SMC, na predlog generalnega sekretarja SMC gospoda Jozeta Artanaka, "vrgel" iz SMC," je na svojem Facebook profilu zapisal Milan Brglez.
Kot je dodal, bo "sebi in delu za sodržavljane in sodržavljanke zvest še naprej". Zahvalil se je vsem svojim nekdanjim strankarskim kolegom, "ki so delali za vse ljudi (ne samo za izbrance)".
SMC: Razlog je nespoštovanje odločitev organov stranke
Iz SMC so potrdili, da je izvršni odbor na današnji seji soglasno sprejel sklep o izključitvi Brgleza iz stranke. "Razprava o tej točki je bila sprožena s strani več članov izvršnega odbora, ki so kot razlog za izključitev navedli nespoštovanje odločitev organov stranke," so pojasnili svojo odločitev.
Milan Brglez se je v aktivno politiko podal z vstopom v stranko Mira Cerarja in je bil tudi podpredsednik stranke in predsednik državnega zbora v minulem mandatu. Brglez je sicer profesor na Fakulteti za družbene vede.
Med Cerarjem in Brglezom so se večkrat kresala mnenja, najbolj sta se "zapela" ob sprejemanju novele zakona o tujcih, ki je ob poslabšanju situacije predvidela zaostritev pogojev za vstop tujcev v državo. Da nista povsem na istem bregu, se je nazadnje pokazalo, ko je Brglez izjavil, da je pripravljen še naprej voditi DZ, čeprav je IO SMC kot edinega kandidata strankam leve sredine ponudil Cerarja.
Pribac: Razhod SMC z Brglezom bo vplival na sestavljanje koalicije
Izključitev Milana Brgleza iz SMC odmeva na družbenih omrežjih. Politični analitik Igor Pribac pa je za RTV Slovenija ocenil, da je to "prvorazredna politična novica, ki bo močno vplivala na sestavljanje vlade, ne glede na to, katera stran jo bo sestavljala".
Pribac je sicer dejal, da bi bil osupel, če bi se izkazalo, da je bil zgolj Brglez ovira za vstop SMC v koalicijo, ki bi jo sestavljala SDS Janeza Janše. Kot je namreč poudaril, sta tako Brglez kot predsednik SMC Miro Cerar vztrajno ponavljala, da ne gresta v takšno koalicijo in "če bo Cerar zdaj šel, bo snedel svojo besedo pred volivci". Možno pa bi bilo, meni Pribac, da sta imela različne poglede na to, ali bi bilo bolje sodelovati v koaliciji, ki bi jo sicer sestavila LMŠ, a bi bila v njej NSi, ali pa bi bilo bolje z Levico.
Pribac je ocenil še, da sta bila tako Cerar kot Brglez nedvomno "dve duši stranke, ki sta se zdaj ločili". Po njegovem mnenju delno tudi zato, ker je volilni rezultat letos drugačen, kot je bil pred štirimi leti, ko je bila SMC zmagovalka volitev z naskokom.
Pribac je glede na poročanje medijev, da za Brglezom stoji del članstva, torej da ima svoje pristaše, ocenil, da je pričakovati, da bo šel še kdo z njim, torej da bo razkol segel dlje od dveh vodilnih oseb v SMC, "da bo zadevalo to poslansko skupino in to pomeni, da bo štetje glasov za večino v DZ, novo štetje".
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.