Potem ko smo poročali, da brezposelne osebe, ki so vključene v prostovoljno pokojninsko zavarovanje, zaradi različnih šifer plačujejo dva povsem različna zneska (eni 59 evrov, drugi 190 evrov), je ministrica za delo, družino in socialne zadeve obljubila, da bodo razlike glede šifer odpravljene. Tako naj bi imele vse brezposelne osebe, ki so bile v prostovoljno pokojninsko zavarovanje vključene na zadnji dan lanskega leta, ne glede na šifro, nižji znesek zavarovanja, ki se bo postopno višal do leta 2020. Za vse preostale, ki so se v zavarovanje vključili po 1. 1. 2013, pa velja višji znesek.
Nekateri pohiteli na ZPIZ, a ostali praznih rok
Ker nas je kar nekaj bralk in bralcev opozorilo, da kljub zagotovilom ministrice Anje Kopač Mrak, da je treba vse zavarovance obravnavati enakopravno ne glede na to, pod katero šifro so bili prijavljeni 31. 12. 2012, na ZPIZ spremembe šifre niso mogli urediti, smo na omenjenem zavodu preverili, ali morda z zadevo niso seznanjeni oziroma le-ta še ne velja.
Na ZPIZ so za 24ur.com pojasnili, da jih je ministrstvo o dopolnitvi zakona obvestilo v torek, 28. maja. 30. maja so tako na svojih spletnih straneh objavili obvestilo o spremembah in dopolnitvah zakona ZPIZ-2A ter v njem pojasnili, kakšen je postopek za vse zavarovance, ki bi radi uredili svoje zavarovanje.
Ključna je sprememba v izvajanju 3. člena zakona ZPIZ-2A. "Določba 3. člena ZPIZ-2A velja za zavarovance, ki so bili do 31. decembra 2012 prostovoljno vključeni v obvezno zavarovanje na podlagi sedme alineje prvega odstavka 34. člena ZPIZ-1, in zavarovance, ki v postopku ureditve prostovoljnega zavarovanja dokažejo, da so bili na dan 31. 12. 2012 kot brezposelne osebe vpisani v katero izmed evidenc pri ZRSZ in bi bili lahko tako v prostovoljno zavarovanje vključeni tudi na podlagi sedme alineje 34. člena ZPIZ-1 s šifro prostovoljnega zavarovanja 207."
Na ZPIZ tako pojasnjujejo, da bo na predlog zavarovanca zavod začel postopek ugotavljanja dejanskega stanja, kar pomeni, da lahko stranka v postopku dokaže, da je bila dne 31. 12. 2012 kot brezposelna oseba vpisana v katero izmed evidenc pri zavodu za zaposlovanje in bi bila lahko tako v prostovoljno zavarovanje vključena tudi na podlagi sedme alineje 34. člena ZPIZ-1. "Zavod bo po tej interpretaciji tako izvajal ugotovitvene postopke, v katerih bo imela stranka možnost dokazati, da je predmetnega dne izpolnjevala vse pogoje za vključenost v prostovoljno zavarovanje po sedmi alineji 34. člena ZPIZ-1 , vendar pa je bila v prostovoljno zavarovanje vključena na drugi podlagi." Na podlagi navedenega se bo torej tudi osebam, ki so izpolnjevale pogoje po sedmi alineji prvega odstavka 34. člena ZPIZ-1, vendar pa so bile vključene v prostovoljno zavarovanje na drugi podlagi, omogočilo znižano plačilo prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Kako urediti spremembo?
Ker rok za prijavo in ureditev spremembe šifre poteče 7. junija, pohitite z ureditvijo svojega statusa. Na spletni strani je ZPIZ objavil, kakšen je postopek dokazovanja, da je zavarovanec izpolnjeval vse pogoje za vključenost v prostovoljno zavarovanje po sedmi alineji 34. člena ZPIZ-1 (sprememba šifre).
Spremembo šifre lahko zavarovanec, na podlagi predloženih dokazil, da je na dan 31. 12. 2012 izpolnjeval zakonske pogoje za zavarovanje po sedmi alineji 34. člena ZPIZ-1, uveljavi neposredno pri prijavno-odjavni službi ZZZS na podlagi predložitve ustreznih dokazil ali posredno prek vložitve zahteve za spremembo šifre PPZ pri ZPIZ.
Največ bo primerov, ko je zavarovanec z 31. 12. 2012 zaradi višjega prispevka za prostovoljno zavarovanje vložil odjavo iz zavarovanja. Ker iz dokazil izhaja, da je na dan 31. 12. 2012 izpolnjeval zakonske pogoje za zavarovanje po sedmi alineji 34. člena ZPIZ-1, se mu omogoči vložitev prijave v prostovoljno zavarovanje (obrazec M1) z dnem 1. 1. 2013, z izpolnjeno rubriko vrsta prostovoljnega zavarovanja, kjer se vpiše šifra 207.
Precej bo tudi primerov, ko je zavarovanec vključen v prostovoljno zavarovanje, vendar ne na podlagi sedme alineje 34. člena ZPIZ-1 (odprto zavarovanje). Iz dokazil izhaja, da je na dan 31. 12. 2012 izpolnjeval zakonske pogoje za zavarovanje po sedmi alineji 34. člena ZPIZ-1, zato se mu na podlagi predloženih dokazil omogoči vložitev odjave iz zavarovanja (M2) z dnem 31. 12. 2012 in vložitev nove prijave (M1) v zavarovanje z dnem 1. 1. 2013 z izpolnjeno rubriko vrsta prostovoljnega zavarovanja, kjer se vpiše šifra 207.
Za vse, ki so zaradi višjega prispevka za prostovoljno zavarovanje vložili odjavo iz zavarovanja v obdobju od 1. 1. 2013 do 6. 6. 2013, pa velja, da se jim na podlagi predloženih dokazil omogoči vložitev obrazca M-3 za stornacijo obdobja prostovoljnega zavarovanja ter vložitev nove prijave ter odjave v zavarovanje za obdobje pred 1. 1. 2013 s šifro PPZ 112 ali 212 in od 1. 1. 2013 prijavo v zavarovanje (M-1) z izpolnjeno rubriko vrsta prostovoljnega zavarovanja, kjer se vpiše šifra 207.
Za vse to potrebujete dokazila
Izpolnjevanje zakonskih pogojev na dan 31. 12. 2012 za zavarovanje po sedmi alineji 34. člena ZPIZ-1 se dokazuje s potrdilom zavoda za zaposlovanje, da je bil zavarovanec na dan 31. 12. 2012 vpisan kot brezposelna oseba v katero od evidenc pri omenjenem zavodu.
Rok za ustrezno ureditev prostovoljnega zavarovanja oziroma spremembo šifre vrste prostovoljnega zavarovanja izhaja iz 6. člena ZPIZ-2A in se torej izteče 7. 6. 2013. Do vključno tega dne lahko zavarovanci uredijo prostovoljno zavarovanje sami pri prijavno-odjavni službi ZZZS, če pa bodo zahtevo za spremembo vrste prostovoljnega zavarovanja vložili pri ZPIZ do vključno 7. 6. 2013, bodo lahko ti zavarovanci na podlagi ustreznega potrdila zavoda uredili spremembo vrste prostovoljnega zavarovanja tudi po poteku navedenega roka.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.