Stopnja tveganja revščine je lani znašala 11,5 odstotka in je tako ostala skoraj na enaki ravni kot leto pred tem (11,7 odstotka). Mesečni prag tveganja revščine za enočlansko gospodinjstvo se je zvišal s 466 na 495 evrov. Štiričlanska družina z dvema odraslima in dvema otrokoma, mlajšima od 14 let, je morala imeti v letu 2007 vsaj 1.040 evrov dohodka na mesec, da je živela nad pragom revščine, dvočlansko gospodinjstvo brez otrok pa je moralo imeti vsaj 743 evrov na mesec.
Podatek o stopnji tveganja revščine je relativen, kajti prag ni določen vnaprej, kot na primer košarica dobrin, nujno potrebnih za življenje. Prag revščine v Statističnem uradu RS določijo tako, da najprej za vsa gospodinjstva izračunajo njihov razpoložljivi dohodek na odraslega člana, ga pripišejo vsem članom v gospodinjstvu in nato vse osebe razvrstijo glede na višino dohodka. Dohodek osebe na sredini porazdelitve je mediana; vrednost v višini 60 odstotkov mediane pa je določena kot prag tveganja revščine. Torej vsi tisti, ki živijo v gospodinjstvih, katerih dohodek na odraslega člana je nižji od tega izračunanega praga, tvegajo revščino.
V najslabšem položaju so pričakovano gospodinjstva z brezposelnimi ali upokojenimi člani in vzdrževanimi otroki. Pod pragom revščine je živelo 35,9 odstotka brezposelnih oseb, 20,1 odstotka upokojenih žensk ter 19,1 odstotka drugih neaktivnih oseb, pa tudi 16,3 odstotka samozaposlenih oseb. Od vseh so bila v najslabšem položaju enočlanska gospodinjstva, pri čemer so še posebej izstopale starejše ženske. Glede na stanovanjsko razmerje gospodinjstva je bilo pod pragom 25,7 odstotka oseb, ki so živele v najemniških stanovanjih, stopnja tveganja revščine oseb, ki so živele v lastnih stanovanjih, pa je bila nižja od povprečja.
Slovenija pa je očitno še vedno socialna država, o čemer priča tudi podatek, da revščino zmanjšujejo socialni transferji. Prav tako je nizka neenakost porazdelitve dohodka. 20 odstotkov najbogatejših v Sloveniji je imelo namreč 3,3-krat več dohodka od 20 odstotkov najrevnejših oseb.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.