
Predsednica preiskovalne komisije državnega zbora, ki je preiskovala brezplačnike, Melita Župevc je predstavila ugotovitve komisije. Na podlagi dokumentov, ki so jih v komisiji dobili, so zaključili, da sta bila brezplačnika Ekspres in Slovenski tednik del predvolilne kampanje SDS leta 2008. Župevčeva je poudarila, da te ugotovitve temeljijo na podlagi dokazov, ki so jih pridobili od pristojnih institucij.
Župevčeva je dejala tudi, da je večina piscev v brezplačnika objavljala pod psevdonimi. Imen ni izpostavljala. Dodala pa je, da komisija vse podatke o avtorskih honorarjih ali nagradah, ki so jih ti avtorji dobili, ima. "So na vpogled vsakemu, ki bo dokazal svoj utemeljeni interes," je pojasnila.
Po ugotovitvah komisije sta oba brezplačnika sodelovala med seboj, ena oseba je nadzorovala postavljanje obeh brezplačnikov, je dejala.
Na novinarsko vprašanje glede domnevnih povezav z zadevo Patria pa je povedala, da je bilo delo komisije usmerjeno tudi na finančne tokove, vendar do potrditev, da bi bili ti povezani z zadevo Patria, niso prišli.
Komisija je državnemu zboru predlagala več sklepov. Predlagala je sklep, da sta bila omenjena brezplačnika ustanovljena in izdajana z namenom vplivati na volitve poslancev v državni zbor leta 2008.
V tem primeru je šlo po predlogu sklepa "za način izvajanja negativne politične kampanje mimo veljavne zakonodaje", je povedala. Komisija je tudi predlagala vladi, da bolje uredi volilno zakonodajo, da se podobne anomalije ne bi več dogajale.
Poročilo sicer ni javno, ker večinoma sloni na davčni tajnosti, bančni tajnosti, poslovni skrivnosti in internih podatkih, komisija teh oznak ne more umakniti, je še dejala Župevčeva.
Član komisije Tadej Slapnik (Zares) je dejal, da sta bila omenjena brezplačnika "trojanska konja, uporabljena za namene negativne politične kampanje". Njun osnovni namen je bil objavljanje prikritih oglaševalsko-novinarskih vsebin z negativno vsebino o političnih nasprotnikih v korist takrat vladajoče SDS, je poudaril.
Brezplačnika so po njegovih besedah izdajali tako, da se je zaobšlo veljavni zakon o poštnih storitvah, ki ureja problematiko vročanja nenaslovljenih oglaševalskih, marketinških in drugih reklamnih sporočil. "Tako so v domove preko brezplačnikov prihajali politični oglasi oziroma prikrite oglasno-novinarske vsebine," je opozoril.
Podjetje Progresija, ki je izdajalo Slovenski tednik, in podjetje Zame-tek, ki je izdajalo Ekspres, sta poslovno leto 2008 zaključila z velikimi izgubami, je dejal Slapnik. "Progresija je leto 2008 zaključila z izgubo v višini 1,25 milijona evrov, Zame-tek pa v višini 350.000 evrov," je povedal.
Obema podjetjema se je po njegovih besedah s "t. i. prijateljskimi posojili, ki niso bila nikoli vrnjena, omogočilo, da sta pridobili posojila v ocenjeni skupni vrednosti 1,5 milijona evrov, ki sta jih v celoti porabili za izdajanje predvolilnih brezplačnikov".
Parlamentarno preiskavo je DZ odredil v začetku marca 2010 na zahtevo 45 poslancev SD, Zares, LDS in DeSUS, ki so menili, da sta bila brezplačnika namenjena politični propagandi. Preiskavo so predlagali zaradi suma, da so brezplačnika izdajali z namenom vplivati na parlamentarne volitve poslancev leta 2008 v korist političnih strank takratne vladajoče koalicije ter zaradi suma, da je izdajanje omenjenih brezplačnikov pomenilo prikrito predvolilno kampanjo oziroma nedovoljeno financiranje političnih strank.
V SDS zanikajo, da bi sodelovali pri ustanovitvi brezplačnikov
Poslanec SDS Branko Grims je dejal, da SDS ni imela nič pri ustanovitvi brezplačnikov ali kako drugače sodelovala pri časopisih. Po njegovih besedah je to jasno tudi vsem, ki so v komisiji sodelovali.
Ob tem je Grims izpostavil "neposredno jasno priznanje Melite Župevc kot predsednice komisije", da niso našli domneve, da bi se denar iz afere Patria prelival v brezplačnike.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.