V preteklih mesecih se je del preiskave v zadevi Patria odvijal v napačni smeri, žrtev tega pa naj bi bila generalna državna tožilka Barbara Brezigar, je po seji komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb dejal njen predsednik Zvonko Černač (SDS). Po njegovem mnenju je nekomu v interesu, da se zadeva še dolgo ne razišče.
Na vprašanje, ali bi lahko šlo za politično zlorabo kriminalistične policije, je Černač odvrnil, da je namen komisije, da vsak tak poskus preprečijo. "Glede na nekatere izjave pred meseci v medijih pa si na to vprašanje lahko sami odgovorite – tudi glede na nekatere informacije, ki so prišle v medije in potem čudežno relativno hitro potihnile," je pojasnil.
Černač je še povedal, da je pooblaščena skupina komisije DZ za nadzor nad varnostnimi in obveščevalnimi službami v aprilu opravila nenajavljen nadzor na Generalni policijski upravi. Ta preiskava je po njegovih besedah pokazala, "da gre v določenem delu za nekaj drugega, ne pa za učinkovito preiskavo". Kot je poudaril, naj bi bila "kolateralna žrtev" tega tudi generalna državna tožilka.
Goršek: Preiskava končana do konca leta
Kriminalistična preiskava v zadevi Patria ni pod vplivom političnih insinuacij in do tega trenutka še ni zašla v nobeno slepo smer, pa je v odzivu na Črnačeve navedbe ejal v. d. generalnega direktorja policije Janko Goršek. Kot je zatrdil, tudi intenzivnost preiskave ne pojenja.
Po njegovih besedah ni do sedaj nihče poskušal preiskave "usmerjati po poti, ki bi bila všečna samo določenim". O poteku preiskave, kot je zatrdil, policisti ne obveščajo ne predsednika vlade, ne ministrice za notranje zadeve. "Nobenih političnih pritiskov ni, ne name, ne na tiste, ki vodijo kriminalistično preiskavo. Kriminalisti, ki delajo v tej konkretni zadevi, so popolnoma samostojni in suvereni, njihovo edino merilo je, da delajo na podlagi stroke in zakonitosti," poudarja. Tudi sodelovanje z vrhovnim državnim tožilstvom, ki "ves čas intenzivno usmerja in vodi preiskavo", je po Gorškovih besedah "zelo dobro".
Ob tem je Goršek še zagotovil, da bodo vse aktivnosti, ki so jih načrtovali, potekale "tako, kot smo si zastavili". Preiskava bi lahko bila po njegovih besedah končana do konca leta, prepričan pa je, da bo zaključena "veliko prej" kot v dveh letih.
Kresal: V operativno delo ne posegam
Očitno je, da kolegi v SDS ne morejo doumeti, da se je način dela na ministrstvu za notranje zadeve spremenil, pa se je na Černačeve obtožbe odzvala notranja ministrica Katarina Kresal. "Ne dajem navodil, ne posegam v operativno delo policistov in tega pod mojim vodenjem tudi ne bo," pravi.
Kot je dejala Kresalova, ji je policija zagotovila, da v zadevi Patria opravlja svoje delo tekoče in da je tudi sodelovanje s tujimi preiskovalci odlično. Dodala je, da nima nobenega razloga, da temu ne bi verjela. Ministrica sicer meni, da je treba vse izjave pred volitvami gledati tudi skozi prizmo tega. "Morda pa dajejo svoje izjave na podlagi svojih lastnih dejanj," je dodala.
Janša: Kdo sploh so osumljenci?!
Afera Patria se vse bolj zapleta, s tem pa postaja očitno, da je šlo za predvolilno manipulacijo, meni predsednik SDS Janez Janša. Tudi zaradi tega bodo po njegovem pristojni "postopke skušali zavlačevati toliko časa, da bodo ljudje pozabili, za kaj pravzaprav gre". Vse bolj jasno je, da sodnega procesa, ki so ga "napovedovali v zvezi z sumom korupcije pri nakupu patrij, ni, ne na Finskem, ne v Sloveniji". Ob tem je spomnil, da so na Finskem takšen proces napovedovali že za konec prejšnjega leta oz. začetek tega leta. Prav tako po besedah predsednika SDS danes ne vemo, "niti kdo je osumljenec, niti ne, koliko časa bo preiskava še trajala oz. kdaj lahko pričakujemo neko končno besedo".
Glede "na ogenj in žveplo, ki je bil bruhan v predvolilni kampanji z izjavami, da je pogodba koruptivna in da jo bodo prekinili takoj ko priseže nova vlada", Janša slednjo sprašuje, zakaj se v zvezi s tem do zdaj ni zgodilo še nič.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.