Generalna državna tožilka Barbara Brezigar je ministru za pravosodje Alešu Zalarju predlagala skupni sestanek, na katerem bi obravnavali navodila o obveznem izvajanju državnotožilskega reda (DTR), ki jih je izdal minister. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal Zalar, je predlog sprejel.
Zalar se bo z Brezigarjevo sestal v sredo popoldne, namen sestanka pa po njegovem mnenju ostaja isti, kot je bil namen sestanka, ki se ga vodje okrožnih državnih tožilstev niso želeli udeležiti – "da skupaj s tožilci poiščemo najboljše rešitve o predlogu obveznih navodil".
Minister tudi predlaga, da se prav zaradi omenjenega odpovedanega sestanka slednjega tokrat udeležijo tudi vodje okrožnih tožilstev. Ob tem pa, kot je dejal, upa, da bo odziv vodij tokrat "bolj prijazen".
Glede mnenja o predlogu navodil, ki mu ga je morala do ponedeljka posredovati generalna državna tožilka, je Zalar povedal, da so ga na ministrstvu prejeli in da ga strokovnjaki ministrstva še preučujejo. "Če se bo mnenje ministrstva o predlogu razlikovalo od mnenja tožilstva, bo javnost o tem vsekakor obveščena," je dejal. Napovedal je tudi, da bo dokončna različica navodil uveljavljena še ta teden.
Brezigarjeva je k osnutku navodil podala negativno mnenje
Vrhovno tožilstvo RS je sicer mnenje, ki ga je Brezigarjeva poslala Zalarju, danes objavilo na svoji spletni strani. Barbara Brezigar je podala negativno mnenje o osnutku navodil za uporabo DTR in ocenila, da navodil v takšni obliki ne bi smeli sprejeti.
V mnenju je še pojasnila, da obvezna navodila za uporabo DTR ne morejo spreminjati in dopolnjevati določb DTR, saj je tak poseg možen le z noveliranjem tega podzakonskega predpisa. Kot določa zakon o državnem tožilstvu, je to prav tako v pristojnosti ministra za pravosodje, vendar le na podlagi predloga generalnega državnega tožilca, je še v odgovoru Zalarju zapisala Brezigarjeva.
Poslanske skupine LDS, SD in Zares stopile v bran Zalarju
Iz poslanskih skupin LDS, SD in Zares so v skupnem sporočilu za javnost zapisali, da podpirajo prizadevanja ministra za pravosodje, da odpravi nepravilnosti pri poslovanju okrožnih državnih tožilstev.
"Generalna državna tožilka naj končno zagotovi, da bodo državni tožilci samostojni v procesu odločanja in se bo v njihove odločitve lahko poseglo samo na način, ki je v skladu z zakonom in navodili ministra za pravosodje," so poudarili.
Obenem pa pozivajo predsednika odbora DZ za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje Vinka Gorenaka, da nadaljuje prekinjeno sejo odbora, na kateri poteka obravnava poročila o delu tožilstva v letu 2008. Menijo, da je v sedanji situaciji nadaljevanje omenjene obravnave nujno potrebno za "razjasnitev situacije, ki je nastala na tožilstvu". Prepričani so namreč, da nepravilnosti, ki se dogajajo v tako pomembnem organu pravosodja, niso nekaj, kar bi lahko sprejeli zlahka.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.