Generalna državna tožilka Barbara Brezigar in hrvaški generalni državni tožilec Mladen Bajić sta obiskala Laško, kjer sta osrednjo pozornost namenila povojnim pobojem. Člani slovenske delegacije so Bajiću predstavili ugotovitve in grozote iz rova Barbara v Hudi Jami, kjer so nedavno odkrili posmrtne ostanke 200 do 300 ljudi, žrtev povojnih pobojev.
Po oceni Brezigarjeve je bila podana zaključena slika teh povojnih dogajanj, v prihodnjih tednih pa bo pomembno sodelovanje na področju arhivov, saj je dejstvo, da so se v Hudi Jami zgodili poboji, ki jih je treba preiskati.
Glede možnosti obstoja dokazov, da so v Barbara rovu tudi posmrtni ostanki Hrvatov, je Brezigarjeva odgovorila, da o tem za zdaj še ni podatkov, obstajajo pa pričevanja, da so bili v Laškem tudi hrvaški vojni ujetniki. Po njenih besedah se posmrtni ostanki nahajajo na dolžini 15 metrov, del teh ostankov pa naj bi bil že pripeljan na Inštitut za sodno medicino v Ljubljani.
Ob tem je še dejala, da odločitev glede mariborske kostnice, v katero naj bi pripeljali posmrtne ostanke iz Barbara rova, še ni sprejeta. Preiskovalci v jami niso našli nobenih dokumentov, najdeni pa so bili čevlji, oblačila in nekaj osebnih predmetov.
"Obstajata dva jaška. Prvi je pred že najdenimi posmrtnimi ostanki, drugi pa za njimi. Tudi tukaj naj bi bila trupla, ampak se do tja še nismo prebili," pravi Brezigarjeva in dodaja, da nima informacij, da bi bili v Barbara rovu najdeni tudi otroški čevlji.
'Izmenjevali bomo informacije'
Hrvaški generalni tožilec Mladen Bajić pa je po današnjem srečanju povedal, da so med drugim govorili o možnosti skupnega sodelovanja Slovenije in Hrvaške glede dogajanj leta 1945 oziroma po končani drugi svetovni vojni. Predstavitev dogodkov iz Barbara rova je na člane hrvaške delegacije pustila močan pečat, je še dejal.
"Naš namen je skupaj preiskati, kaj se je dejansko dogajalo leta 1945 in pridobiti čim več materialnih dokazov, ki še vedno obstajajo. V Zagrebu smo že odprli državni arhiv, velik del dokumentacije je tudi v Londonu, skušamo pridobiti tudi dokumentacijo iz vojnih in državnih arhivov Srbije," je poudaril Bajić.
Strinja se, da je čas naredil svoje, kljub temu pa je po njegovem mnenju treba ugotoviti, kdo so bile žrtve povojnih pobojev. Napovedal je, da bodo v prihodnjih tednih s slovenskimi kolegi izmenjali doslej pridobljene informacije o povojnih pobojih. Na Hrvaškem se namreč pogovarjajo s pričami tega obdobja, čeprav konkretnih prič za Barbara rov ni.
Zatrdil je, da bo vsaka država na svojem ozemlju vodila preiskavo povojnih pobojev, ob tem pa bo potekala izmenjava informacij, kar pomeni, da Hrvaška ne bo posegala v suverenost Slovenije pri preiskavi omenjenih zločinov.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.